logo
logo
logo
logo
medycyna sądowa

Zadania medycyny sądowej w kontekście postępowania karnego
Opublikowano: 2 kwietnia 2019

medycyna sądowaO medycynie sądowej nie mówi się zwykle zbyt wiele. A szkoda, bo to jedna z ciekawszych dziedzin mająca wpływ na postępowanie karne.

Kiedy jest potrzebna? Kim jest patolog, a kim lekarz medycyny sądowej i kto jest najważniejszy podczas sekcji? Warto znaleźć odpowiedź na te pytania.

Postępowanie karne a medycyna sądowa

Medycyna sądowa jest niezbędnym elementem postępowania karnego w przypadku sprawy o zabójstwo. Sama dziedzina stoi na pograniczu medycyny i prawa i jest wykorzystywana, by prawnicy mogli skorzystać ze zdobyczy medycyny w każdej sytuacji. Postępowanie karne wymaga bowiem od prowadzących śledztwo wykazania – w myśl zasady domniemania niewinności – przyczyn śmierci i powiązania ich z osobą oskarżonego.

Zadania medycyny sądowej

Na początek warto uściślić różnice między medykiem sądowym, a patologiem. Patolog zajmuje się różnego rodzaju przebiegiem choroby. Analizuje tkanki pobrane od człowieka i za zadanie ma określić przebieg choroby. Natomiast lekarz medycyny sądowej ma za zadanie potwierdzić zgon, ustalić jego czas oraz prawdopodobną przyczynę oraz pomóc organom prowadzącym w ustaleniu tożsamości ofiary oraz zabezpieczeniu dowodów.

Rodzaje sekcji zwłok

W Polsce sekcje zwłok wykonuje się zasadniczo w dwóch przypadkach:

  • śmierci z przyczyn chorobowych (np. błąd lekarski czy wypadek w pracy)
  • śmierci gwałtownej (zabójstwo, samobójstwo, wypadek).

W związku z tym określa się dwa rodzaje sekcji zwłok. Pierwszą z nich jest sekcja patomorfologiczna, a więc sekcja szpitalna. Odbywa się często w wyniku podejrzenia błędu lekarskiego. Drugim rodzajem sekcji jest sekcja sądowo-lekarska, a więc tzw. oględziny i otwarcie zwłok. Sytuację możemy skonsultować z Markiem Szymałą, specjalizującego się w obsłudze prawnej spółek we Wrocławiu, ale również z wszechstronną wiedzą prawniczą.

Cele sekcji zwłok

Celem sekcji jest ustalenie przyczyny śmierci. W sekcji patomorfologicznej istotne jest ustalenie choroby głównej oraz wskazanie jakie powikłania po chorobie głównej przyczyniły się do śmierci. Z kolei w sekcji sądowo-lekarskiej należy wskazać:

  1. rodzaj śmierci (gwałtowna, z przyczyn naturalnych),
  2. mechanizm powstania obrażeń,
  3. w jakich warunkach powstały,
  4. jakim narzędziem.

Wprowadzenie dowodów a otwarcie zwłok

W kontekście prawa sekcja zwłok wykonywana jest dla sporządzenia raportu. Raport ten, wykonywany przez biegłego sądowego – lekarza medycyny sądowej – powinien zawierać wszelkie wskazania, które pomogą ustalić przyczynę śmierci oraz przebieg ostatnich chwil życia denata. Wprowadzenie opinii biegłego zwykle jest dokonywane przez prokuraturę i służy procesowo.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...
Fiskus

Podatnik wiecznym dłużnikiem fiskusa...

Fiskus wciąż może sztucznie wszczynać postępowania karne skarb...
Ogłoszenie upadłości

Kto powinien skorzystać z doradztwa przy ogła...

Ogłoszenie upadłości to trudny i skomplikowany proces, który wymaga do...