• Menu

  Zadania medycyny sądowej w kontekście postępowania karnego

  medycyna sądowaO medycynie sądowej nie mówi się zwykle zbyt wiele. A szkoda, bo to jedna z ciekawszych dziedzin mająca wpływ na postępowanie karne.

  Kiedy jest potrzebna? Kim jest patolog, a kim lekarz medycyny sądowej i kto jest najważniejszy podczas sekcji? Warto znaleźć odpowiedź na te pytania.

  Postępowanie karne a medycyna sądowa

  Medycyna sądowa jest niezbędnym elementem postępowania karnego w przypadku sprawy o zabójstwo. Sama dziedzina stoi na pograniczu medycyny i prawa i jest wykorzystywana, by prawnicy mogli skorzystać ze zdobyczy medycyny w każdej sytuacji. Postępowanie karne wymaga bowiem od prowadzących śledztwo wykazania – w myśl zasady domniemania niewinności – przyczyn śmierci i powiązania ich z osobą oskarżonego.

  Zadania medycyny sądowej

  Na początek warto uściślić różnice między medykiem sądowym, a patologiem. Patolog zajmuje się różnego rodzaju przebiegiem choroby. Analizuje tkanki pobrane od człowieka i za zadanie ma określić przebieg choroby. Natomiast lekarz medycyny sądowej ma za zadanie potwierdzić zgon, ustalić jego czas oraz prawdopodobną przyczynę oraz pomóc organom prowadzącym w ustaleniu tożsamości ofiary oraz zabezpieczeniu dowodów.

  Rodzaje sekcji zwłok

  W Polsce sekcje zwłok wykonuje się zasadniczo w dwóch przypadkach:

  • śmierci z przyczyn chorobowych (np. błąd lekarski czy wypadek w pracy)
  • śmierci gwałtownej (zabójstwo, samobójstwo, wypadek).

  W związku z tym określa się dwa rodzaje sekcji zwłok. Pierwszą z nich jest sekcja patomorfologiczna, a więc sekcja szpitalna. Odbywa się często w wyniku podejrzenia błędu lekarskiego. Drugim rodzajem sekcji jest sekcja sądowo-lekarska, a więc tzw. oględziny i otwarcie zwłok. Sytuację możemy skonsultować z Markiem Szymałą, specjalizującego się w obsłudze prawnej spółek we Wrocławiu, ale również z wszechstronną wiedzą prawniczą.

  Cele sekcji zwłok

  Celem sekcji jest ustalenie przyczyny śmierci. W sekcji patomorfologicznej istotne jest ustalenie choroby głównej oraz wskazanie jakie powikłania po chorobie głównej przyczyniły się do śmierci. Z kolei w sekcji sądowo-lekarskiej należy wskazać:

  1. rodzaj śmierci (gwałtowna, z przyczyn naturalnych),
  2. mechanizm powstania obrażeń,
  3. w jakich warunkach powstały,
  4. jakim narzędziem.

  Wprowadzenie dowodów a otwarcie zwłok

  W kontekście prawa sekcja zwłok wykonywana jest dla sporządzenia raportu. Raport ten, wykonywany przez biegłego sądowego – lekarza medycyny sądowej – powinien zawierać wszelkie wskazania, które pomogą ustalić przyczynę śmierci oraz przebieg ostatnich chwil życia denata. Wprowadzenie opinii biegłego zwykle jest dokonywane przez prokuraturę i służy procesowo.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane