Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz ubiegać się o unieważnienie umowy kredytowej po uregulowaniu rat? Jak jest szansa na odzyskanie nadpłat po spłacie kredytu we frankach? Sprawdź, co na ten temat mówi wyrok TSUE.
Osoby, które spłaciły kredyt we frankach szwajcarskich, wciąż mają możliwość złożenia pozwu do sądu o unieważnienie umowy, jeśli była ona zawarta na nieuczciwych warunkach. Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych omawia kancelariakredytobiorcy.pl, skąd można więcej dowiedzieć się o klauzulach abuzywnych. Są one przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznawane za niewiążące dla kredytobiorców, otwierając im drogę do żądania zwrotu nadpłat nawet po całkowitym uregulowaniu zobowiązania. Polskie sądy również przychylają się do tego postanowienia, rozstrzygając sprawy na korzyść frankowiczów. W praktyce oznacza to, że bank może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy, które kredytobiorca nadpłacił na skutek niekorzystnych przeliczeń walutowych lub nieuczciwych warunków umowy.
Do złożenia wniosku o unieważnienie umowy po spłacie kredytu we frankach konieczne jest przygotowanie historii spłat i umowy kredytowej. Warto też rozważyć konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie frankowym, który oceni, czy dokument zawiera klauzule abuzywne. Po uzyskaniu opinii prawnej można złożyć pozew do sądu, domagając się unieważnienia umowy i zwrotu nadpłat. Proces ten może być skomplikowany i czasochłonny, dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się korzystanie ze wsparcia adwokata w trakcie postępowania.
W ostatnich latach polskie sądy coraz częściej orzekają na korzyść kredytobiorców, szczególnie po wyrokach TSUE, które podkreślają ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami banków. Statystyki pokazują, że od 2019 roku około 88% spraw pierwszej instancji zakończyło się zwycięstwem kredytobiorców. Sądy w Polsce są coraz bardziej skłonne uznawać umowy frankowe za nieważne, co może zwiększać szanse na pozytywne zakończenie sprawy.
Zgodnie z polskim prawem termin przedawnienia roszczeń w wielu sporach prawnych wynosi zazwyczaj 10 lat. Jednak zgodnie z wyrokiem TSUE konsumenci mają prawo do domagania się swoich praw bezterminowo. Nie należy jednak zwlekać ze złożeniem wniosku do sądu o unieważnienie umowy kredytowej, ponieważ orzecznictwo w sprawach frankowych może się zmienić. Poza tym należy też mieć na uwadze sytuację finansową polskich banków, która jest dość niestabilna pod wpływem czynników geopolitycznych i w wyniku częstego wnoszenia przez frankowiczów pozwów. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność odzyskania wszystkich środków.
Wyrok TSUE otwiera frankowiczom, który już spłacili swój kredyt, szansę unieważnienia umowy kredytowej i domagania się swoich roszczeń przed sądem. Pozwala to naszym zdaniem odzyskać nadpłacone środki. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule okazały się dla Ciebie przydatne. Podziel się nimi z innymi osobami, które spłaciły kredyt we frankach.
materiał zawiera linki sponsorowane
Tagi: finanse, Kredyt, Porady, prawo
Dodaj komentarz