• Menu

  Za nami XXIV Kongres Uzdrowisk

  Kongres UzdrowiskW dniach 28–30 września 2015 roku w Inowrocławiu obradowali uczestnicy XXIV Kongresu Uzdrowisk Polskich. Mottem tegorocznego kongresu było hasło: „Uzdrowiska Polskie – Wyzwania i Szanse”. XXIV Kongres Uzdrowisk Polskich objął patronatem honorowym minister zdrowia Marian Zembala.

  Kongres Uzdrowisk Polskich corocznie gromadzi liczną grupę uczestników i gości związanych z uzdrowiskami: przedstawicieli władz administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych i medycznych, zarządzających przedsiębiorstwami uzdrowiskowymi, hotelami oraz władze i członków organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz branży uzdrowiskowej.

  Kongres od wielu lat organizowany jest przez trzy organizacje: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich oraz Izbę Gospodarczą „Uzdrowiska Polskie”.

  W roku bieżącym organizatorem wiodącym było Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP mające siedzibę w Krynicy Zdroju. Współorganizatorem i gospodarzem tegorocznego spotkania było miasto Inowrocław.

  W inauguracji Kongresu udział wzięli m.in.: dr Janka Zalesakova, wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk, prezes Słowackiego Stowarzyszenia Uzdrowisk; Elżbieta Mianowska, naczelnik Wydziału ds. Uzdrowisk w Ministerstwie Zdrowia; Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego; Zbigniew Teter, zastępca prezesa NFZ ds. Służb Mundurowych; Krzysztof Brejza, poseł na Sejm RP; Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz gospodarz uroczystości prezydent Ryszard Brejza; Wojciech Piniewski, zastępca prezydenta Inowrocławia i Tomasz Marcinkowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

  Tradycyjnie Kongres Uzdrowisk Polskich jest okazją do uhonorowania osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla rozwoju gmin uzdrowiskowych i uzdrowisk. Wyróżnienie w postaci Statuetki Asklepiosa wręczono po raz pierwszy w roku 2009 w trakcie XVIII Kongresu Uzdrowisk Polskich w Muszynie. Pierwszą statuetką organizatorzy kongresu uhonorowali prof. dr hab. n. med. Irenę Ponikowską – krajowego konsultanta w dziedzinie balneoklimatologii i fizjoterapii. Na przestrzeni lat statuetki Asklepiosa otrzymali m.in.: dr Mieczysław Kucharski – wieloletni prezes KIG „Przemysł Rozlewniczy”, Bronisław Dutka – poseł na Sejm RP, Jakub Szulc – sekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia oraz instytucje NFZ, MZ, MSP.

  XXIV Kongres Uzdrowisk Polskich w Inowrocławiu był okazją do wręczenia wyróżnień w postaci Statuetki Asklepiosa. W roku 2015  statuetki otrzymali:
  Ryszard Brejza, prezydent miasta Inowrocławia, za wybitne zasługi dla rozwoju gmin uzdrowiskowych – w szczególności za rozwój uzdrowiska i rewitalizację Parku Solankowego,
  Adam Pałys, wójt Solca-Zdroju, za wybitne zasługi dla rozwoju gmin uzdrowiskowych, w tym za podejmowanie nowatorskich rozwiązań i realizację projektów inwestycyjnych przyczyniających się do zwiększenia atrakcyjności gminy,
  Bogusława Michalak-Trybus, dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Piast w Iwoniczu-Zdroju, za zasługi dla rozwoju i funkcjonowania uzdrowisk – znakomita propagatorka uzdrowisk,
  Tadeusz Grela, przewodniczący oraz członek Rady Nadzorczej IG „Uzdrowiska Polskie”, za zasługi dla rozwoju i funkcjonowania uzdrowisk, w tym za trud i zaangażowanie, które przyczyniły się do rozwoju i ugruntowania mocnej pozycji IG „Uzdrowiska Polskie”,
  Teresa Latour, doktor nauk farmaceutycznych, kierownik Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Warszawie, za działalność na rzecz lecznictwa uzdrowiskowego – znany i uznany specjalista z zakresu wód mineralnych i źródlanych.

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po części oficjalnej, prezes zarządu SGU RP Jan Golba i rzecznik prasowy Grupy ERGO Hestia Arkadiusz Bruliński podpisali umowę o współpracy pomiędzy ERGO Hestią i Stowarzyszeniem Gmin Uzdrowiskowych RP. ERGO Hestia będzie w ten sposób wspierać najciekawsze proekologiczne inicjatywy członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, każdego roku przeznaczając na ten cel 100 tys. zł.

  Tematy przygotowanych sesji plenarnych dotyczyły kwestii niezwykle ważnych dla całego środowiska uzdrowiskowego, w tym zasad finansowania lecznictwa uzdrowiskowego na najbliższe lata, konieczności opracowania i wprowadzenia procedur oraz standaryzacji w lecznictwie uzdrowiskowym, optymalnego wykorzystania naturalnych surowców leczniczych i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego w miejscowościach uzdrowiskowych oraz możliwości współpracy i pozyskania środków w ramach przyszłych programów unijnych.

  Stoiska wystawiennicze towarzyszące obradom kongresowym były okazją do zapoznania się z bogatą ofertą miast i gmin uzdrowiskowych. Uczestnicy kongresu mieli możliwość zapoznać się z nowościami w zakresie sprzętu medycznego, m.in. inhalatorami, aparatem do krioterapii KRIOPOL R, andulacyjnymi systemami masującymi HHP oraz siłowniami zewnętrznymi dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Po raz pierwszy oferowane były profesjonalne usługi doradztwa, wsparcia zarządzania, pozyskiwania finansowania dla podmiotów leczniczych oraz kompleksowe usługi ubezpieczeniowe dla uzdrowisk.

  Tradycyjnie spółka Media Hotel zadbała o oprawę multimedialną kongresu. Na kilkunastu ekranach emitowany był program kongresu oraz filmy i spoty z uzdrowisk. Spółka Media Hotel to innowacyjny operator i dostawca telewizji sanatoryjnej, szpitalnej i hotelowej. Media Hotel dostarcza rozwiązania kompleksowe, oparte o najnowsze technologie, tworzone we współpracy z najlepszymi dostawcami sprzętu m.in. marką Philips. Od października 2015 pod nową nazwą NeoSystem.

  Partnerami XXIV Kongresu Uzdrowisk Polskich były: Polska Grupa Uzdrowisk, Bank Gospodarstwa Krajowego, TUW Cuprum.

  Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Magazyn Gospodarczy FAKTY, Gazeta Pomorska, Kurier Inowrocławski Info, TVP Bydgoszcz, Onet.pl, rynekseniora.pl portalsamorzadowy.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane