• Menu

  Wszystkie uzdrowiska spotkały się w jednym miejscu

  W dniach 5-7 października 2017 r. już po raz XXVI odbył się Kongres Uzdrowisk Polskich, najbardziej prestiżowa, ogólnopolska konferencja uzdrowiskowa. W tym roku gospodarzem obrad była Wysowa-Zdrój, a organizatorem wiodącym Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich oraz Uzdrowisko Wysowa SA

  Uzdrowisko Wysowa jest kurortem o wieloletniej tradycji sięgającej XVIII wieku, które dotąd nie gościło Kongresu Uzdrowisk Polskich. Tegoroczna konferencja branży uzdrowiskowej odbyła się w tej uroczej, spokojnej miejscowości, gdzie zharmonizowane z przyrodą otoczenie sprzyjało atmosferze refleksji i merytorycznej dyskusji nad przyszłością lecznictwa uzdrowiskowego i uzdrowisk.

  Motto  przewodnie kongresu „Uzdrowiska i lecznictwo uzdrowiskowe w świetle współczesnych wyzwań zdrowotnych i społeczno-gospodarczych”

  Udział w Kongresie, jak co roku, zaszczyciła liczna grupa przedstawicieli władz administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych i medycznych, przedsiębiorców uzdrowiskowych, gestorów bazy hotelowej oraz władz i członków organizacji działających na rzecz branży uzdrowiskowej.

  Celem organizatorów Kongresu było zainicjowanie dyskusji na temat konieczności stałego wzmacniania roli i znaczenia lecznictwa uzdrowiskowego – medycyny uzdrowiskowej w systemie ochrony zdrowia.

  Podczas zaplanowanych sesji dyskusyjnych poruszone zostały kwestie związane z możliwościami włączenia uzdrowisk do programu opieki koordynowanej m.in. w zakresie rehabilitacji, a tym samym lepszego wykorzystania potencjału polskich uzdrowisk i lecznictwa uzdrowiskowego, na które składają się wieloletnie doświadczenie w zakresie rehabilitacji, profilaktyki, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, przystosowana infrastruktura diagnostyczna i zabiegowa oraz wysoko specjalistyczna kadra medyczna, co czyni je ważnym elementem systemu ochrony zdrowia.

  W trakcie obrad kongresowych nie zabrakło również paneli dyskusyjnych poświęconych regulacjom ustawowym. Omówione zostały m.in. przepisy dotyczące operatów uzdrowiskowych i ochrony środowiska, a także zagadnienia dotyczące czystości powietrza czy poziomu hałasu w uzdrowiskach.

  Wypracowane podczas Kongresu kluczowe postulaty dla branży uzdrowiskowej wskazują kierunki działań i rozwoju uzdrowisk w bliższych oraz dalszych perspektywach czasowych, w obliczu aktualnych problemów związanych ze zdrowiem, opieką medyczną, jak również zapowiadanych zmian legislacyjnych dla funkcjonowania uzdrowiskowych zakładów leczniczych,

  Corocznie organizowana wystawa sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego, produktów uzdrowiskowych oraz prezentacja wód mineralnych, leczniczych, kosmetyków na bazie naturalnych surowców leczniczych była uzupełnieniem kongresowych obrad i doskonałą okazją do zapoznania się z nowinkami technicznymi.

  Podczas Kongresu jego uczestnicy mieli okazję zwiedzić nowoczesną linie produkcyjną w Zakładzie Produkcji Wody Mineralnej Wysowianka w której pracuje nawet robot, zapoznać się z pilotażowym projektem Ministerstwa Zdrowia jakim jest dzienny Dom Opieki Medycznej w Ośrodku Uzdrowiskowym Beskid w Wysowej-Zdroju oraz zobaczyć jak funkcjonuje  stacja dializ w jedynym tego typu ośrodku w warunkach uzdrowiskowych w Polsce.

  Ewenementem w skali naszego Kraju jest fakt, iż obie procedury tj. nerkozastępcza i leczenie balneologiczne odbywają się w tym samym budynku bez konieczności przemieszczania się poza obiekt przez pacjentów. Po części merytorycznej obrad była również możliwość  wizyty w  największej w Europie Stadninie Koni Huculskich w Regietowie oraz poznania kultury Łemków w trakcie występu znanego zespołu łemkowskiego Serencza.

   

  Jedna odpowiedź do “Wszystkie uzdrowiska spotkały się w jednym miejscu”

  1. Czeslaw12333 pisze:

   Tę nowoczesną linię odwiedziło raptem 8 osób z kongresu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane