Powszechność urządzeń mobilnych, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, sprawia, że telefon w rękach seniora nie wzbudza w nas zdziwienia.
Dla osób starszych możliwość nawiązania kontaktu w każdym momencie wiąże się z poczuciem komfort i bezpieczeństwa. Cym jednak powinien cechować się dobry telefon dla seniora, aby jego obsługa nie sprawiała mu kłopotu?
Telefon dla seniora będzie różnił się od tego, jakim dysponuje dziś większość osób. Duże gabaryty, potężny wyświetlacz i dotykowa obsługa, które stanowią standardy w nowoczesnych smartfonach, nie okażą się w tym wypadku funkcjonalne – podobnie jak niezliczone wizualizacje, skróty do aplikacji i inne elementy, które osobie starszej niepotrzebnie utrudnią obsługę urządzenia.
Wybierając telefon dla osoby starszej, skupy się na tym, by jak najlepiej spełniał jej potrzeby. Ważne będą w tym wypadku niektóre parametry i funkcje, a także sama konstrukcja urządzenia.
Telefon dla seniora to telefon wyposażony w klasyczne przyciski. W porównaniu do tradycyjnego urządzenia, klawiatura powinna być jednak większa i wyraźnie oznaczona, by ułatwić użytkownikowi natychmiastowe rozpoznanie cyfr. Ważnym elementem będzie też podświetlenie guziczków.
W przeciwieństwie do trendu zmierzającego w stronę ciągłego powiększania ekranu w smartfonach, w przypadku telefonu dla seniora wielkość wyświetlacza ogrywa drugorzędną rolę.
Ważne jednak, by wyświetlane na nim dane były wyraźne i czytelne. W tym miejscu warto także wspomnieć o interfejsie, który powinien być intuicyjny w obsłudze, prosty i przejrzysty. Na ekranie telefonu powinny znajdować się jedyne niezbędne elementy.
Jednym z najważniejszych atutów telefonu dla seniora bez wątpienie będzie wytrzymała, pojemna bateria, dzięki której urządzenie nie będzie wymagało podłączania do prądu nawet przez kilka dni. W ten sposób senior nie będzie musiał ciągle pamiętać o jego ładowaniu.
Warto zwrócić też uwagę na dobry głośnik, który docenią szczególnie osoby ze słabszym słuchem. Z pewnością sporym udogodnieniem będzie również aparat z trybem głośnomówiącym.
Telefony zaprojektowane z myślą o osobach starszych stanowią ukłon w stronę maksymalnej funkcjonalności i łatwości obsługi, co nie znaczy jednak, że pozbawione są dodatkowych udogodnień. Należą do nich choćby funkcje multimedialne – aparat fotograficzny czy odtwarzacz audio. Niektóre z modeli posiadają także kalendarz, kalkulator, budzik, a nawet latarkę, która może okazać się przydatna w najmniej oczekiwanym momencie.
Wiele urządzeń tego typu wyposażonych jest również w specjalny przycisk SOS. Jego wciśnięcie pozwala zawiadomić o zagrożeniu np. służby medyczne lub członków rodziny. Telefon dla seniora z przyciskiem alarmowym z pewnością zapewni użytkownikowi wyższe poczucie bezpieczeństwa.
Telefony dla seniorów produkowane są dziś co najmniej przez kilku producentów. Ciekawe modele znaleźć można wśród produktów myPhone, Maxcom, Manta czy Alcatel.
Tagi: Alcatel, Manta, Maxcom, myPhone, senior, telefonmyPhone ma bardzo duży wybór telefonów dla seniorów, niedawno szukaliśmy czegoś dla dziadka i padło na Halo 2, jak do tej pory sprawdza się dobrze
Fajne też są te z klapką typu Rumba albo Twist, są bardziej intuicyjne
my babci sprezentowaliśmy w zeszłym roku Alcatela. Wcześniej miała coś mniej znanej firmy i było wyraźnie gorsze jakościowo i trudniejsze w obsłudze.
Wraz z wiekiem tracimy wzrok, słuch czasem też nie ogarniamy wszystkich funkcji, które nas przytłaczają. Można wtedy przejść na telefon dla seniora, jeżeli nie potrzebujemy nawigacji i wielu innych funkcji. Z reguły właśnie na tych aplikacjach nam najbardziej zależy i ciężko jest nam z nich zrezygnować.
wspominacie Maxcoma i rzeczywiście, nabyliśmy ostatnio taki model – póki co się sprawdza. Widzę, że coraz więcej ich na rynku się pojawia z ofertą nieco inną niż u pozostałych producentów. Jakie macie opinie?
Dodaj komentarz