logo
logo
logo
logo
hard reset

Nie tylko jeden sposób na hard reset – poznaj alternatywne metody
Opublikowano: 12 kwietnia 2023

Hard reset telefonu wykonuje się rzadko, ale to najprostsza, a jednocześnie relatywnie mało ryzykowna procedura, którą można wykonać, jeśli urządzenie działa niepoprawnie. Biorąc pod uwagę, że dzisiejsze smartfony bazują właściwie na dwóch różnych systemach operacyjnych i wszystkie wyglądają prawie tak samo, można się tylko dziwić, dlaczego do każdego potrzeby jest w tym zakresie oddzielny poradnik.

Poznaj alternatywne metody resetowania telefonów i ich praktyczne zastosowanie

Na początku trzeba jedną rzecz powiedzieć wyraźnie. Nie istnieje żaden techniczny powód, dla którego nie można wszystkich telefonów resetować w ten sam sposób. Ewentualne różnice mogłyby dotyczyć modeli, które mają mniej lub więcej przycisków fizycznych, jednak zważywszy na to, że trzy są wspólne praktycznie dla wszystkich modeli: wyłącznik i dwa od sterowania głośnością, to można by było w teorii wszystkie smartfony resetować tak samo.

Poznaj powody, dla których każde urządzenie ma swoją instrukcję

Jeśli zajrzysz na dowolną stronę z poradnikami, to hard reset zawsze znajduje się w czołówce tematów w ramach „tutorial categories”. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: nikt nigdy nie planował stosowania w tym zakresie standardowych procedur, a ponieważ jest to czynność wykonywana rzadko, to producenci też nie czują presji, by ich urządzenia pod tym względem były jakoś szczególnie spójne.

Nie istnieje żadne konkretne uzasadnienie poza tym, że w opracowanie standardu trzeba by było włożyć pewną ilość wysiłku. Można oczywiście zauważyć, że w wielu przypadkach zupełnie samoistnie się te procedury powtórzyły i sporą część telefonów można zresetować w taki sam sposób, jednak nawet wtedy mogą się pojawiać pewne drobne różnice, na przykład te same klawisze w jednym modelu trzeba przytrzymać przez 3 sekundy, w innym przez 5.

Niekiedy w uzasadnieniu podawanym przez producenta pojawia się na przykład argumentacja z bezpieczeństwa układu elektronicznego albo wprowadza się nieco bardziej skomplikowane procedury, żeby uniemożliwić hard reset przypadkowy. W praktyce wydaje się to nieco naciągane, jednak nadal – po prostu nie ma presji na to, żeby tę procedurę ujednolicić.

To, co warto dodać, to fakt, że niektórzy producenci wprowadzają kilka „poziomów” hard resetu, na każdym z nich usuwając nieco inny zakres danych. Ma to w teorii umożliwić reset z jak najmniejszymi stratami lub zapewniać większy poziom bezpieczeństwa, ale nawet w tych przypadkach można sobie wyobrazić scenariusz wywołania dodatkowych opcji z tej samej kombinacji klawiszy. Na razie odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego nikt tego nie ujednolicił, brak i po prostu za każdym razem trzeba szukać instrukcji do własnego modelu.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sztuczna inteligencja w radiologii

Sztuczna inteligencja w radiologii – Doskonal...

Dziedzina ochrony zdrowia przechodzi etap głębokiej transformacji, co...
Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska – inwestycja w OZE...

Odpowiednio dobrane źródło, przy dodatkowym dofinansowaniu z P...
Polcom

Zarządzanie Infrastrukturą IT przez Polcom: G...

W dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, zarządzanie infrastruk...
Huawei Watch Fit 3

Wpływ Smartwatcha Huawei Watch Fit 3 na Branż...

W branży technologii wearable w ostatnich latach obserwuje się znacząc...