• Menu

  Wybór kwiatów na cmentarz

  Dekoracja nagrobka bliskiej osoby nie musi się ograniczać wyłącznie do standardowej i nieco już oklepanej chryzantemy, która jako pierwsza i często jedyna kojarzy się z kwiatami idealnie pasującymi na rodzinną mogiłę. Jest mnóstwo innych gatunków, jakie nie tylko będą prezentowały się estetycznie, ale również okażą się na tyle trwałymi odmianami, że niestraszne im będą wszelakie negatywne czynniki zewnętrzne typu warunki atmosferyczne. O jakich kwiatach mowa? Najlepsze rośliny do ozdoby grobu przedstawiamy poniżej.

  Chryzantema

  Chryzantema chryzantemie nierówna

  Wchodząc do kwiaciarni z roślinami funeralnymi, nie ma sensu mówić florystce, że potrzebujemy chryzantemę, bo generalnie niewiele wówczas konkretyzujemy. Określenie to jest bowiem stosowane w odniesieniu do całej masy wielorakich odmian z rodziny chryzantemowej. Wśród powszechnie występujących warto wymienić zarówno odmiany kwiatów ciętych, jak również typowo doniczkowe rośliny czy tak zwane chryzantemowe kule. Zdecydowanie najbardziej pospolite i zarazem najtańsze oraz najłatwiej dostępne okazują się wielkokwiatowe i drobnokwiatowe typy, przy czym te drugie często nazywane są „koreankami”.

  Posiadają one wiele odcieni kolorystycznych, rozmaite kształty kwiatów oraz zróżnicowane wysokości. Faktycznie, jeśli chodzi o ustrojenie grobu na dzień Święta Zmarłych, nie da się ukryć, że chryzantema to najprostszy wybór – trwała, niepodatna na działanie szkodliwych czynników typu przymrozki, czy intensywnie palące promienie słoneczne, mocne opady deszczu, śniegu czy wichury. Dobrze znoszące niskie temperatury bez trudu przetrwają w nienagannej postaci nawet parę tygodni od uroczystości Wszystkich Świętych. By jednak mieć pewność, że wybierana przez nas odmiana chryzantemy też okaże się niezawodna na co liczymy, warto patrzeć dokładnie na to, jaki okaz kupujemy. A mianowicie szczególnie istotne jest, aby końcówki liści kwiatu nie były podsuszone, albo zbrązowiałe, co może świadczyć o stanie chorobowym rośliny. Co więcej, nie kupujmy podwiędłych sztuk ani z odpadającymi płatkami.

  Ładniejsza alternatywa

  Świetnym gatunkiem zastępczym za standardowe chryzantemy okazuje się wybór goździków – estetyczne, drobne i naprawdę elegancko zdobiące nagrobek, zwłaszcza jeżeli jest to solidny pomnik zrobiony z wysokiej jakości kamienia naturalnego. Podobnie pięknie przedstawia się bukiet czy wieniec z gerber oraz kallami. Prawdziwie szlachetnie wyglądają zaś jesienne astry, które można ustawić w wazonie bądź zrobić z nich wiązankę okolicznościową. Wspomniane gatunki to zaledwie kilka ciekawych alternatyw wobec klasycznej chryzantemy.

  Chcąc nietypowo i nietuzinkowo udekorować mogiłę, warto zasięgnąć fachowej porady specjalistów z branży funeralnej, wśród których są także zawodowi floryści doskonale znający się na tym, jakie odmiany kwiatów pasują na odpowiednie okoliczności oraz stosunkowo długo wytrwają przy danej porze roku. Jedną z doświadczonych marek, która proponuje tego rodzaju specjalistyczny konsulting a nawet usługi udekorowania i uporządkowania grobowców jest firma Jakubisiak. To, co możemy natomiast od razu odradzić to wybór gatunków egzotycznych oraz kwiatów bardzo delikatnych. Przykładem jest chociażby efektowna eustoma czy glorioza, które wyglądają pięknie i kuszą oryginalnością, ale niestety nie są dobre do wystawienia na otwarte przestrzenie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane