logo
logo
logo
logo
smartfon

Wybieramy smartfona w 2021 roku
Opublikowano: 24 lutego 2021

W 2021 roku będziemy świadkami premier kilku (być może) przełomowych premier na rynku smartfonów. Co ciekawe, pojawi się znacznie więcej nowych modeli, niż w roku ubiegłym – wynika to z decyzji producentów, którzy poprzesuwali niektóre premiery ze względu na pandemię. Jak nie pogubić się w natłoku ofert?

 1. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego smartfona w 2021?
 2. Jaki system operacyjny wybrać w smartfonie?
 3. Jaki smartfon wybrać jeśli chodzi o aparat?
 4. Co powinien posiadać dobry smartfon?

smartfon

W tym roku zobaczymy przede wszystkim wysyp ofert tanich smartfonów z modemem sieci 5G, a także modeli oferujących 144 Hz częstotliwości odświeżania. Ponadto stanieją znacznie modele ze składanymi ekranami, które jeszcze dwa lata temu, w chwili premiery, były horrendalnie drogie. Jedno się nie zmieni: wciąż będziemy mieli kilka półek cenowych, od flagowców po modele budżetowe, spośród których będziemy mogli wybrać telefon dostosowany do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego smartfona w 2021?

Kupując smartfona w 2021 roku, niezależnie od posiadanego budżetu, musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań.

 • Wielkość ekranu. Już od kilku lat smartfony z przekątną ekranu 6 cali i większą królują na rynku. Są też i przeciwnicy tak dużych urządzeń, którzy wskazują, że coraz trudniej jest je obsługiwać jedną ręką. W kwestii wyboru rozmiaru najlepiej udać się do sklepu z elektroniką i potestować różne modele przed zakupem.
 • Rodzaj wyświetlacza. Mamy dziś do wyboru wyświetlacze AMOLED, IPS LCD i TFT LCD. Te ostatnie oferują najgorszą jakość, dlatego znajdują się obecnie głównie w tanich urządzeniach. Jeśli budżet nam na to pozwala, postawmy na ekran AMOLED, oferujący najbardziej nasycone kolory. W przeciwnym razie ekran IPS LCD w zupełności się sprawdzi.
 • Procesor. I znów w zależności od budżetu na różne rzeczy będziemy sobie mogli pozwolić, ale generalnie lepiej celować w układy Qualcomm Snapdragon lub MediaTek. W 2021 roku najwydajniejsze (póki co) są procesory Snapdragon 888 5G i jego Apple’owski odpowiednik A14 Bionic. Oczywiście, jeśli postawimy na telefon z jabłuszkiem, nie musimy się martwić o podzespoły, bo zasadniczo w każdym modelu są one bardzo wydajne.
 • Pamięć RAM. Tu sprawa jest prosta – w 2021 roku smartfon nie powinien mieć mniej, niż 2GB RAM-u, optymalna ilość to 3-4 GB, a jeśli kupujemy flagowy model – zapewne będzie on miał wbudowane powyżej 6 GB pamięci. Nie należy mylić opisywanej tu pamięci operacyjnej z pamięcią wewnętrzną na dane – pamięć RAM wpływa przede wszystkim na płynność działania smartfona i zainstalowanych aplikacji.

Jaki system operacyjny wybrać w smartfonie?

W 2021 roku na placu w praktyce ostały się tylko dwa systemy operacyjne na smartfony, które warto wziąć pod uwagę – Apple’owski IOS oraz Android od Google’a. Wojna między tymi dwoma systemami jest stara jak świat. Przeciwnicy „jabłuszka” mówią, że system ma ograniczone funkcje, ma mniej aplikacji, nie jest tak uniwersalny, a telefony z IOS – drogie. Ponadto telefony z Androidem to olbrzymia porcja rynku smartfonów, znacznie powyżej 80%, więc wybór modeli i producentów jest ogromny, w przeciwieństwie do ograniczonej oferty Apple’a. Z kolei zwolennicy IOS mówią, że wszystkie wymienione wady tej firmy można przekuć w zalety, że to właśnie produkt skierowany dla osób chcących nabyć sprawdzony telefon, z szybkim i intuicyjnym systemem, który jest bezawaryjny i stabilny. Trudno udzielić innej odpowiedzi na postawione w śródtytule pytanie, niż tylko: to kwestia gustu. Najlepiej wypróbować oba systemy i zobaczyć, który lepiej nam pasuje.

Jaki smartfon wybrać jeśli chodzi o aparat?

Przede wszystkim nie warto sugerować się podawaną przez producentów rozdzielczością matrycy (podawanej w Mpix). Ten parametr już dawno przestał wskazywać, które z urządzeń robi lepsze zdjęcia. Wpływa na to szereg innych czynników, m.in.:

 • Zastosowany rodzaj stabilizacji optycznej.
 • Jasność obiektywu – im niższy ten parametr, tym lepsze zdjęcia aparat będzie robił przy kiepskim oświetleniu.
 • Zastosowane obiektywy. Od kilku lat obserwujemy stosowanie nawet w aparatach ze średniej półki kilku rodzajów obiektywów, m.in. szerokokątnego czy teleobiektywu.
 • Obecność trybu nocnego, który przydaje się przy bardzo słabym świetle.

Co powinien posiadać dobry smartfon?

Dobry smartfon powinien przede wszystkim odpowiadać twoim potrzebom. Niezależnie jednak od tego, jaki posiadasz budżet, zadbaj o następujące rzeczy, kupując smartfon w 2021 roku:

 • Łączność 5G. Obserwujemy ekspansję urządzeń posiadających tę funkcję z wysokiej półki cenowej na niższe, dlatego już niedługo będziemy w stanie kupić urządzenie obsługujące łączność 5G w cenie ok. 1000 zł. 5G to przyszłość, i to taka już czyhająca za rogiem – dlatego, jeśli chcemy by nasz telefon posłużył nam przez kilka najbliższych lat, zainwestujmy w urządzenie je obsługujące.
 • Możliwość ładowania indukcyjnego. Nigdy więcej kabli! Telefony ładowane indukcyjnie po prostu kładzie się na specjalnej ładowarce i w każdej chwili można je podnieść, aby z nich skorzystać.
 • Wodoszczelność. W dobie nowoczesnych smartfonów, które coraz rzadziej mają możliwość choćby wymiany baterii i otworzenia obudowy, wodoszczelność to podstawa. W przeciwnym bowiem razie zamoczony telefon będzie nadawał się do śmietnika lub w najlepszym razie naprawy w cenie dorównywającej samemu telefonowi.

Jaki smartfon wybrać w natłoku ofert? Przede wszystkim warto śledzić trendy i pojawiające się modele. Możemy to robić w sklepie Neonet, jednym z największych sklepów z elektroniką w Polsce. Aktualna oferta smartfonów znajduje się pod linkiem: https://www.neonet.pl/smartfony-i-navi/smartfony.html

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Heyah 01

Heyah01 – poznaj korzyści z zakupu oferty prz...

Heyah 01 to rewolucyjna oferta na kartę, która umożliwia korzy...
ekran iPhone

Wymiana ekranu w iPhone 11 – co warto wiedzie...

Każda kolejna generacja telefonów – flagowców aspiruje do tytułu najba...
inteligentne urządzenia domowe

Jak zabezpieczyć inteligentne urządzenia domo...

Gadżety i urządzenia w smart domu mogą przechowywać mnóstwo informacji...
tyrystor

Tyrystory – czym są, jak działa tyrystor i gd...

Silniki prądu stałego potrzebują precyzyjnej stabilizacji napięcia, a...