logo
logo
logo
logo

Więcej MŚP korzysta z leasingu niż kredytu
Opublikowano: 29 czerwca 2016

barometrefl2016q2_produkty

Podstawowe źródło finansowania sektora MŚP nadal stanowią środki własne (91,5% wskazań). Jednak, biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, najpopularniejszym narzędziem nie jest kredyt bankowy (42,7% wskazań), lecz leasing. Przy jego pomocy swoje inwestycje finansuje ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców – wynika z „Barometru EFL[1]” na II kwartał br. Biorąc pod uwagę branże, z leasingu najczęściej korzysta przemysł i handel.

O i ile środki własne stanowią podstawowe źródło finansowania zarówno w mikro, małej jak i średniej firmie, o tyle w przypadku produktów finansowych widać wyraźną tendencję. Zgodnie z nią, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu, kredytów bankowych czy ubezpieczenia majątku. Podczas gdy wśród mikro firm 92,5% zarządzających bazuje na środkach własnych, 32,5% na leasingu, a 32% na kredycie, tak 91,7 % średnich przedsiębiorców finansuje swoją działalność gotówką, 65,8% leasingiem, a 51,7% kredytem bankowym.

Wynik ten koresponduje z dużo wyższym optymizmem w zakresie inwestycji w środki trwałe wykazywanym przez średnie przedsiębiorstwa niż na przykład mikrofirmy. Może to świadczyć o mniejszej skłonności do ryzyka mikro i małych podmiotów, nastawionych przede wszystkim na stabilność funkcjonowania. Z drugiej zaś strony, warto wziąć pod uwagę świadomość zalet i korzyści wynikających z korzystania, chociażby z leasingu. Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że jest ona wyższa wśród większych firm, które działają na rynku dłużej i na większą skalę podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

W przypadku ujęcia branżowego, największą uwagę zwraca przemysł/produkcja i handel, których przedstawiciele najczęściej wspierają się zewnętrznymi instrumentami finansowymi. Aż 69% przedsiębiorców z branży przemysłowej korzysta z leasingu, a 56% z kredytu bankowego.  Nieco mniej inwestycji jest finansowanych przy pomocy leasingu i kredytu przez podmioty działające w handlu – odpowiednio 53,3% i 50,8%. Najrzadziej z leasingu korzysta branża hotelarska i restauracyjna (35%), jednakże to firmy z tej branży najczęściej wybierają ubezpieczenia majątku firmy (48,8%) ze względu na dużą potrzebę zabezpieczenia mienia. Natomiast kredytem najrzadziej finansuje się branża usługowa (30,7%).

[1]„Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 4 – 11.05.2016 r.

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
wynajem

Na czym polega wynajem długoterminowy aut?...

W dzisiejszych czasach ciężko jest nam wyobrazić sobie funkcjonowanie...
Opel w leasingu

Opel w leasingu konsumenckim — sposób na jazd...

Jeśli szukasz sposobu na jazdę wymarzonym modelem Opla, leasing jest w...
leasing

Szykujesz się do leasingu? Sprawdź, jakie opł...

Zanim złożysz podpis na umowie leasingowej, warto dowiedzieć s...