logo
logo
logo
logo
nadwaga u dzieci

Uczniowska waga ciężka
Opublikowano: 28 grudnia 2017

nadwaga u dzieciNajwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działają realizowane w szkołach programy, które mają zapobiegać otyłości i nadwadze wśród dzieci. Okazało się, że od ich wprowadzenia, liczba dzieci mających problem z otyłością i nadwagą wzrosła!

Kontrolę przeprowadzono w 20 szkołach publicznych w województwach: lubelskim, małopolskim, podlaskim i kujawsko-pomorskim. W 19 szkołach, odsetek uczniów z nieprawidłową wagą zwiększył się. W roku szkolnym 2012/2013 wynosił 16,8 proc., natomiast w 2015/2016 już 22 proc.

Wyniki kontroli NIK mają swoje odzwierciedlenie w badaniach epidemiologicznych

European Childhood Obesity Surveillance (COSI), które objęło 3400 uczniów drugich i trzecich klas szkół podstawowych. Wynika z nich, że jedna trzecia ośmiolatków cierpi na nadwagę i otyłość, a co 10 ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze!

Dlaczego to nie działa?

Kontrolą objęto szkoły, które realizują programy: „Mleko w szkole”, „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.

Zdaniem NIK podstawowym problemem, który miał wpływ na fiasko założeń tych programów, jest to, że otrzymanych produktów, dzieci nie spożywały na terenie szkoły (owoce i warzywa jadło tylko 10 proc. uczniów, a mleko piło – 12,5 proc.). Posiłki uczniowie zabierali do domów.

Z kontroli Izby wynika także, że podawane w szkole obiady, nie spełniają norm żywieniowych dla dzieci i młodzieży – tak orzekła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, która na zlecenie NIK badała 15 przykładowych jadłospisów. Żadna z kontrolowanych szkół nie spełniła w 100 proc. norm. Oceniano m.in. kaloryczność, wartość odżywczą, a także urozmaicenie obiadów. W jadłospisach było za dużo białka, węglowodanów, tłuszczów, a nadmiar soli w ośmiu jadłospisach był przekroczony trzykrotnie!

Izba skontrolowała również szkolne sklepiki, które od 1 września 2015 roku nie mogą sprzedawać niezdrowych produktów. 30 proc. z tych, które odwiedzili kontrolerzy dalej to robi, można w nich kupić m.in. napoje izotoniczne.

I co dalej?

Programy będą kontynuowane, bo ich celem jest m.in. promocja zdrowego stylu życia wśród najmłodszych. Jednak trzeba będzie zmodyfikować formę ich działania. Obecnie brakuje spójności działania ministerstw: zdrowia oraz edukacji i sportu. Na dodatek nikt nie monitoruje na bieżąco efektów prowadzonych działań.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

programy CAD

Programy CAD 2D – subskrypcja czy wieczysta l...

Czy zamiennik AutoCAD może być równie dobry? Czy są o...
darmowe posiłki dla dzieci

Londyn – darmowe posiłki dla dzieci w związku...

W Londynie będą rozdawane darmowe posiłki dla dzieci ze szkół podstawo...
Early Stage

Jak wygląda praca w Early Stage?...

Early Stage to jedna z sieci szkół języka angielskiego, która cieszy s...
susza

Silna susza ponownie nawiedzi Polskę?...

Choć może zdawać się to w tej chwili nieco kuriozalne, Polsce ponownie...