logo
logo
logo
logo
sztuczne drzewa

Sztuczne drzewa sposobem na redukcję dwutlenku węgla?
Opublikowano: 11 lutego 2023

Coraz częściej wskazuje się na konieczność redukcji dwutlenku węgla, jaki jest emitowany przez różne sektory gospodarki oraz gospodarstwa domowe. Z tego względu eksperci z zakresu energetyki poszukują nowych sposobów na to, jak sprostać temu wyzwaniu. Być może pomocne okażą się sztuczne drzewa.

Drzewa pomagają w walce o środowisko

Nie od dziś wiadomo, że rośliny są niezwykle pomocne w walce z zanieczyszczeniami środowiska. Odpowiadają one bowiem za odfiltrowywanie i oczyszczanie powietrza. Problemem jest jednak fakt, że człowiek w wielu miejscach prowadzi wyniszczającą gospodarkę leśną, przez co liczba drzew ulega zmniejszeniu. Zresztą więcej drzew przydałoby się również w miastach, na przykład w Bostonie. Przedstawiciele organizacji SHIFTBoston postanowiła poprosić francuskich naukowców o stworzenie sztucznych drzew, które można by wykorzystać w miejskiej przestrzeni. W ten sposób powstał wynalazek nazwany TREEPOD.

Urządzenia te swoim kształtem przypominają drzewa. Ich konary mają liczne otwory, przez które wlatuje do nich powietrze. Następnie zostaje ono poddane procesowi oczyszczenia dzięki zastosowanym filtrom dwutlenku węgla. Dużą zaletą jest również estetyka TREEPOD-ów. Otóż mogą one zostać wkomponowane w miejski krajobraz, na przykład w skupiska rosnących już drzew. To jednak nie wszystko. Otóż konstrukcje opracowane przez francuskich inżynierów mogą również oświetlać otoczenie nocą.

Czy sztuczne drzewa będą przydatne?

TREEPOD-y działają w oparciu o proces o nazwie humidity swing. Jak już wcześniej zostało wspomniane, nie tylko oczyszczają one powietrze, ale produkują również energię elektryczną. Dzieje się tak za sprawą paneli fotowoltaicznych, jakie zostały zamontowane w ich koronach.

Twórcy proponują, aby w otoczeniu sztucznych drzew montować ławki. W ten sposób miejsca, w których byłyby one zainstalowane, mogłyby stać się miejscami spotkań osób, które lubią spędzać czas w otoczeniu zieleni, ciesząc się przy tym czystym powietrzem. Z pewnością będzie w nich można korzystać również z otwartej sieci Wi-Fi.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, która została już poruszona. Mianowicie chodzi o produkcje energii elektrycznej przez zamontowane na TREEPOD-ach panele fotowoltaiczne. Otóż oświetlanie otoczenia w ten sposób, na przykład parkowych alejek, odbywałoby się w zasadzie za darmo, a ponadto nadałoby im jeszcze większego uroku.

Nie tylko sztuczne drzewa

Władze wielu miast na świecie mają coraz większą świadomość ekologiczną. Z tego względu podejmują działania związane na przykład z sadzeniem nowych drzew. Inicjatywy te pozytywnie wpływają na jakość powietrza, jednakże nie zawsze spotykają się z aprobatą mieszkańców. Wynika to z faktu, że w wielu miastach likwidowane są miejsca parkingowe, których i tak brakuje, a ponadto są zwężane ulice, przez co tworzą się jeszcze większe korki. Wpływa to negatywnie na możliwość dojazdu do pracy czy załatwienia innych spraw.

Zmiany, jakie zachodzą w gospodarce w związku ze zmianami klimatycznymi, wymuszają nowe rozwiązania technologiczne. Najlepszym tego przykładem są sztuczne drzewa. To szansa nie tylko na czystsze powietrze w miastach, ale i na zmniejszenie wydatków związanych z oświetlaniem przestrzeni oraz poprawę jej estetyki.

Paweł Stasiuk

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Zakup ciągnika rolniczego

Zakup ciągnika rolniczego – na to zwróć...

Decyzja o zakupie ciągnika rolniczego to nie tylko znaczący krok dla r...
zrównoważone rolnictwo

Zrównoważone rolnictwo a wykorzystanie kombaj...

Zrównoważone rolnictwo staje się coraz bardziej potrzebne w obliczu wy...
Zamrażarki niskotemperaturowe

Zamrażarki niskotemperaturowe -86°C do labora...

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest chłodzić...