• Menu

  10 mitów na temat fotowoltaiki

  Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Nadal jednak wiele osób nie jest do końca przekonanych o zaletach tych rozwiązań. Specjaliści z Alians OZE obalają popularne mity dotyczące fotowoltaiki.

  fotowoltaika

  Mit #1 – Okres zwrotu kosztów instalacji jest bardzo długi

  Obecnie koszty całego systemu fotowoltaicznego zwracają się w okresie od 8 do 10 lat. Panele zachowują pełną sprawność przez około 20-25 lat, więc po okresie zwrotu zaczynamy już zarabiać na inwestycji. Korzystanie z ulg (np. ulga termomodernizacyjna) może dodatkowo skrócić okres zwrotu o 1 rok do 2 lat.

  Mit #2 – Montaż instalacji PV jest długi i skomplikowany

  W rzeczywistości czas montażu wynosi około 2-3 dni i jest głównie uzależniony od warunków pogodowych oraz wielkości i ilości paneli fotowoltaicznych.

  Mit #3 – Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to jedno i to samo

  Nie, to dwie, całkowicie odmienne rodzaje instalacji. Elementem, który je łączy, jest wykorzystanie energii słonecznej. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują ją jednak do produkcji prądu, a kolektory słoneczne do podniesienia temperatury czynnika grzewczego (może być nim ciecz albo gaz).

  Mit #4 – Grad i zalegający śnieg zniszczą moją instalację

  Panele fotowoltaiczne produkowane są z komponentów odpornych na wysokie i niskie temperatury, a także inne, niekorzystne czynniki. Kulki padającego gradu, które można już uznać za duże (około 2,5 cm średnicy i ważące 7-8 g) nie są w stanie wyrządzić szkód w strukturze modułów. Panele są także odporne na stałe, przestrzenne obciążenie do około 550 kg/m2.

  Mit #5 – Instalacja wytwarza zbyt dużo energii i jej nadwyżki się marnują

  W instalacji fotowoltaicznej energia nie przepada bezpowrotnie. Nawet jeżeli produkujemy więcej energii, niż jesteśmy w stanie wykorzystać, jej nadmiar możemy odebrać w okresach wzmożonego zużycia. Procent odzysku to 70 lub 80%, w zależności od mocy instalacji.

  Mit #6 – Panele wymagają drogiej konserwacji

  Większość producentów zaleca, aby ich moduły czyścić raz do roku. Usterki paneli zdarzają się rzadko z uwagi na brak ruchomych elementów. Usługę czyszczenia najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, takiej jak Alians OZE.

  Mit #7 – W nocy nie będę miał prądu

  Oczywiście w nocy same moduły nie wytwarzają energii. Oglądając TV albo robiąc pranie, wieczorem korzystamy jednak ze zgromadzonych w ciągu dnia nadwyżek prądu.

  Mit #8 – W pochmurny dzień instalacja PV nic nie daje

  Na działanie instalacji fotowoltaicznej podczas znacznego zachmurzenia pozwala tzw. promieniowanie rozproszone. To promieniowanie słoneczne, które nie dociera do nas bezpośrednio, ale jest rozpraszane w atmosferze Ziemi.

  Mit #9 – Panele fotowoltaiczne się zużywają

  W rzeczywistości spadek wydajności wynosi mniej niż 1% rocznie. Większość paneli nawet po 25 latach zachowuje sprawność na poziomie powyżej 80%.

  Mit #10 – Nasłonecznienie Polski jest zbyt małe

  Rzeczywiście, okres letni trwa u nas tylko trzy miesiące. Wystarczy jednak odpowiednio ukierunkować i nachylić panele, aby uzyskać 100% potrzebnej energii. Co więcej, różnice pomiędzy poszczególnymi regionami w Polsce wynoszą zaledwie kilka procent.

  Jedna odpowiedź do “10 mitów na temat fotowoltaiki”

  1. Radosław Joy Jarosik pisze:

   Cześć zajmuję się profesjonalnie doradztwem fotowoltaicznym i działam na terenie całej Polski.
   Pracowałem dla kilku firm zanim znalazłem faktycznie tą która dba o dobro i kieszeń Klienta jednocześnie.
   Przede wszystkim jestem wstanie przygotować bardzo dobrą cenę za kWp z zachowaniem top urządzeń z czołówki firm branży według listy Bloomberg New Energy Finance – to aktualizowany kwartalnie ranking jakości.

   Jeżeli szukasz dobrych rozwiązań – służę fachowością i proponuję zrobić konsultacje i wycenę – to z mojej strony jest gratis.
   Wyślę Ci też nasze referencje i pokarzę informacje jak się poruszać po informacjach które są pisane drobnym drukiem przez firmy fotowoltaiczne gdzie łatwo nie zauważyć ukrytych kosztów po instalacyjnych…

   Kłaniam się i Pozdrawiam.
   Radosław Joy Jarosik
   tel. 888 777 040
   r.jarosik@solisys.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane