logo
logo
logo
logo
Ulga termomodernizacyjna

Kto i kiedy może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Opublikowano: 24 października 2022

Rosnące koszty energii i surowców wpływają na koszty utrzymania domów oraz mieszkań. Rozsądnym krokiem wydaje się więc termomodernizacja budynków, która może zminimalizować wydatki na ogrzewanie i energię. Termomodernizacja pozwala również na walkę ze smogiem. Zachętą do docieplania budynków i do instalowania odnawialnych źródeł energii jest ulga termomodernizacyjna. Kto może z niej skorzystać i na jakich warunkach?

Ulga termomodernizacyjna – rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych

Na różne cele związane z termomodernizacją budynków można uzyskać dotację albo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej – jest to opcja dedykowana dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy pokryli określone wydatki we własnym zakresie (za gotówkę lub na kredyt). Choć ulga ta określana jest mianem „termomodernizacyjnej”, to w praktyce dotyczy nie tylko docieplenia domu, ale też instalacji niskoemisyjnych źródeł ciepła i ciepłej wody, a nawet kosztu wykonania analizy termograficznej budynku.

Co ważne, w obecnym brzmieniu przepisów, ulga termomodernizacyjna kierowana jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, a więc budynków jednorodzinnych wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Ulga ma zastosowanie do budynków istniejących. Nie można z niej skorzystać na etapie budowy domu.

Tak sprecyzowane przepisy skłaniają wiele osób do tego, by rozważyć zakup nieruchomości kwalifikującej się do skorzystania z ulgi zamiast rozważać jej budowę na własną rękę. Może to być bowiem korzystniejsze – do skorzystania z ulgi będą się bowiem kwalifikowały zupełnie nowe domy na sprzedaż Kraków lub w dowolnej innej lokalizacji. Jest to ulga ogólnopolska, a nie lokalna.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna i na co jest przyznawana?

Całkowita maksymalna kwota ulgi wynosi 53 tysiące złotych na każdego podatnika. Ulga rozliczana jest w zeznaniu rocznym PIT i możliwość realnego wykorzystania jej w takiej wysokości zależy tylko i wyłącznie od osiąganych dochodów, a więc i od płaconych podatków. Gdy dochód jest zbyt niski, by całą kwotę rozliczyć w jednym roku podatkowym, możliwe jest kontynuowanie odliczeń przez 6 lat od końca roku, w którym poniesiony został pierwszy wydatek związany z termomodernizacją.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można rozliczyć wydatki na:

  • Audyt energetyczny budynku przed termomodernizacją.
  • Analizę termograficzną budynku.
  • Dokumentację projektową termomodernizacji.
  • Docieplenie przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów.
  • Wymianę stolarki.
  • Wymianę elementów instalacji centralnego ogrzewania lub przygotowywania ciepłej wody.
  • Montaż urządzeń: kotłów gazowych lub olejowych kondensacyjnych, pompy ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
  • Zakup wybranych materiałów i urządzeń. Przykładowo: materiałów do dociepleń, kotłów grzewczych, pomp ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej i tak dalej.

Warto pamiętać o tym, że możliwość skorzystania z ulgi przysługuje podatnikom, którzy zakończą prace termomodernizacyjne w ciągu trzech lat od momentu poniesienia pierwszego wydatku. Gdyby to się nie powiodło, konieczne byłoby zwrócenie odliczonej kwoty.

Termomodernizacja budynków to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztów utrzymania i ogrzewania budynków, a w dłuższej perspektywie również sposób na redukcję smogu i na sporą oszczędność. Jeśli tylko można z niej skorzystać, warto wziąć to pod uwagę.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jak zabezpieczyć kątowniki stalowe

Jak zabezpieczyć kątowniki stalowe przed rdze...

Nieocynkowane kątowniki stalowe są narażone na działanie wilgoci, co z...
hala namiotowa

Wybieramy halę namiotową dla przedsiębiorstwa...

Hale namiotowe to solidne konstrukcje, które z powodzeniem zastąpią tr...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...