logo
logo
logo
logo
Ulga termomodernizacyjna

Kto i kiedy może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Opublikowano: 24 października 2022

Rosnące koszty energii i surowców wpływają na koszty utrzymania domów oraz mieszkań. Rozsądnym krokiem wydaje się więc termomodernizacja budynków, która może zminimalizować wydatki na ogrzewanie i energię. Termomodernizacja pozwala również na walkę ze smogiem. Zachętą do docieplania budynków i do instalowania odnawialnych źródeł energii jest ulga termomodernizacyjna. Kto może z niej skorzystać i na jakich warunkach?

Ulga termomodernizacyjna – rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych

Na różne cele związane z termomodernizacją budynków można uzyskać dotację albo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej – jest to opcja dedykowana dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy pokryli określone wydatki we własnym zakresie (za gotówkę lub na kredyt). Choć ulga ta określana jest mianem „termomodernizacyjnej”, to w praktyce dotyczy nie tylko docieplenia domu, ale też instalacji niskoemisyjnych źródeł ciepła i ciepłej wody, a nawet kosztu wykonania analizy termograficznej budynku.

Co ważne, w obecnym brzmieniu przepisów, ulga termomodernizacyjna kierowana jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, a więc budynków jednorodzinnych wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Ulga ma zastosowanie do budynków istniejących. Nie można z niej skorzystać na etapie budowy domu.

Tak sprecyzowane przepisy skłaniają wiele osób do tego, by rozważyć zakup nieruchomości kwalifikującej się do skorzystania z ulgi zamiast rozważać jej budowę na własną rękę. Może to być bowiem korzystniejsze – do skorzystania z ulgi będą się bowiem kwalifikowały zupełnie nowe domy na sprzedaż Kraków lub w dowolnej innej lokalizacji. Jest to ulga ogólnopolska, a nie lokalna.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna i na co jest przyznawana?

Całkowita maksymalna kwota ulgi wynosi 53 tysiące złotych na każdego podatnika. Ulga rozliczana jest w zeznaniu rocznym PIT i możliwość realnego wykorzystania jej w takiej wysokości zależy tylko i wyłącznie od osiąganych dochodów, a więc i od płaconych podatków. Gdy dochód jest zbyt niski, by całą kwotę rozliczyć w jednym roku podatkowym, możliwe jest kontynuowanie odliczeń przez 6 lat od końca roku, w którym poniesiony został pierwszy wydatek związany z termomodernizacją.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można rozliczyć wydatki na:

  • Audyt energetyczny budynku przed termomodernizacją.
  • Analizę termograficzną budynku.
  • Dokumentację projektową termomodernizacji.
  • Docieplenie przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów.
  • Wymianę stolarki.
  • Wymianę elementów instalacji centralnego ogrzewania lub przygotowywania ciepłej wody.
  • Montaż urządzeń: kotłów gazowych lub olejowych kondensacyjnych, pompy ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
  • Zakup wybranych materiałów i urządzeń. Przykładowo: materiałów do dociepleń, kotłów grzewczych, pomp ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej i tak dalej.

Warto pamiętać o tym, że możliwość skorzystania z ulgi przysługuje podatnikom, którzy zakończą prace termomodernizacyjne w ciągu trzech lat od momentu poniesienia pierwszego wydatku. Gdyby to się nie powiodło, konieczne byłoby zwrócenie odliczonej kwoty.

Termomodernizacja budynków to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztów utrzymania i ogrzewania budynków, a w dłuższej perspektywie również sposób na redukcję smogu i na sporą oszczędność. Jeśli tylko można z niej skorzystać, warto wziąć to pod uwagę.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Pawilony handlowe w kontenerach

Pawilony handlowe w kontenerach, czy to dobre...

Pawilony handlowe w kontenerach to z założenia miejsca dostosowane do...
nieruchomości na Mallorce

Raj na ziemi – dlaczego warto inwestowa...

W Hiszpanii, kraju o bogatej kulturze, zakup nieruchomości jest kusząc...
Halloween

Zabójcza promocja w Halloween – jak zmieniła...

Chęć poczynienia drobnych oszczędności przy produkcji cukierków doprow...