logo
logo
logo
logo

Szczyt NATO – Czas odstraszania
Opublikowano: 10 lipca 2016

W Warszawie 8 i 9 lipca br., podczas największego w historii szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, zapadło kilkanaście decyzji istotnych nie tylko dla samych państw członkowskich, ale także dla świata.

Czesław Rychlewski

Szczyt to sygnał odrodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po raz pierwszy od wielu lat NATO na serio zajęło się polityką odstraszania. Rosja przestała być partnerem, a stała się problemem, paradoksalnie działania Putina ożywiły Sojusz. Pod wpływem rosyjskiej aneksji Krymu Stany Zjednoczone powstrzymały wycofywanie sił zbrojnych z Europy. Prezydent Barack Obama, który przez lata był postrzegany jako polityk, który starał się ograniczyć amerykańską obecność militarną na świecie, przechodzi do historii jako odnowiciel Sojuszu. Redukcję sił zbrojnych i wydatki na zbrojenia powstrzymały także największe państwa europejskie: Wielka Brytania i Niemcy.

Za naszą i waszą

W Polsce będzie stacjonować batalion pod dowództwem Amerykanów. W jego skład wejdą na pewno Brytyjczycy i Rumuni, mówi się także o pododdziale kanadyjskim, a nawet niemieckim. Na Litwie będą dowodzić Niemcy, a w batalionie znajdą się żołnierze z Beneluksu, Francji i Norwegii. Na Łotwie będzie to batalion pod dowództwem kanadyjskim z udziałem Polski, Portugalii, Francji i Włoch. W Estonii batalion pod dowództwem brytyjskim uzupełnią Duńczycy.

Dowództwo tych batalionów, jak zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz, będzie miało charakter dywizji. Oznacza to, że system dowodzenia będzie przygotowany od razu na przyjęcie jeszcze większej grupy żołnierzy.

NATO zwiększy trzykrotnie (do 40 tys.) siły natychmiastowego reagowania, czyli szpicę, której koncepcję przyjęto w walijskim Newport. Będą one gotowe do przemieszczenia się w rejon konfliktu w ciągu kilku dni. Szpica może być skierowana do akcji zarówno na wschodzie, jak i na południu w celu przeciwdziałania zagrożeniom, np. ze strony Państwa Islamskiego.

Jest wstępna gotowość do uruchomienia obrony przeciwrakietowej, tzw. tarczy w Rumunii i budowanej w Polsce w Redzikowie. W jej skład wejdą radary w Turcji, a także wyrzutnie umieszczone na okrętach.

NATO będzie wspierać badania oraz współpracę przemysłów obronnych krajów Sojuszu i wymianę informacji w zwalczaniu zagrożeń cybernetycznych.

Po raz pierwszy NATO i Unia Europejska będą w pełni współdziałać. Jednym z przykładów ma być połączenie operacji morskiej na Morzu Śródziemnym Sophia z natowską Sea Guardian. Ta ostatnia prowadzona jest od 2001 r. w ramach walki z terroryzmem na wodach całego świata. Ma teraz zapobiegać przemytowi ludzi.

Sojusz zapowiedział też specjalny pakiet dla Ukrainy, obejmujący 40 przedsięwzięć, które mają doprowadzić siły zbrojne tego kraju do standardów NATO.

Podczas szczytu przyjęta została Warszawska Deklaracja o Bezpieczeństwie Transatlantyckim. Jest ona dodatkowym dokumentem w stosunku do Komunikatu Końcowego i opisuje długofalową zmianę w środowisku bezpieczeństwa.

Rosja kontynuuje agresywną politykę wobec Ukrainy, wybierając ścieżkę konfrontacji. Dlatego Polska inwestuje we wsparcie Ukrainy i jej sił zbrojnych. Prowadzimy wspólne ćwiczenia wojskowe. Razem z USA, Wielką Brytanią, Kanadą i Litwą szkolimy ukraińskich żołnierzy w Jaworowie. Stworzyliśmy także wielonarodową brygadę litewsko-polsko-ukraińską.

Powinniśmy być dumni

Szef MON Antoni Macierewicz zadeklarował, że rząd będzie zmierzał do tego, aby nakłady na obronność wynosiły co najmniej 3 proc. produktu krajowego brutto. A premier Beata Szydło powiedziała na konferencji prasowej: – Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy wszyscy powtarzać, powinniśmy być z tego dumni, powinniśmy się tym chwalić, cały czas mówić o tym, że szczyt NATO w Warszawie był ogromnym sukcesem Polski. To jest wydarzenie, które przejdzie do historii jako szczyt, który narysował nową mapę bezpieczeństwa światowego, wzmocnił bezpieczeństwo Polski.

To był szczyt, który wzmocnił też samą organizację NATO-wską. Jak zaznaczyła, szczyt był też ogromnym sukcesem organizacyjnym. Wielu uczestników spotkania w Warszawie uznało, że tak dobrze przygotowanego szczytu NATO jeszcze nie było. W to przedsięwzięcie zaangażowanych było tysiące ludzi. Wiele służb, wiele ministerstw, które od miesięcy pracowały nad tym, ażeby szczyt NATO w Warszawie przebiegł bez przeszkód, bezpiecznie i sprawnie organizacyjnie.

Zdaniem ministra Antoniego Macierewicza, z punktu widzenia polskiej racji stanu i historii Polski szczyt NATO to było wydarzenie, na które czekały pokolenia Polaków od wybuchu II wojny światowej, marząc o tym, byśmy wreszcie mogli być bezpieczni, byśmy to my w Polsce sami decydowali, jakie armie będą nas broniły, a jakich sojuszników nie bardzo sobie życzymy.

– Z punktu widzenia NATO to jest reorientacja dotychczasowej struktury i dotychczasowego wysiłku tej wielkiej, blisko miliardowej społeczności, która nastawiła się na obronę flanki wschodniej i południowej – dodał szef MON. Jak ocenił, nie byłoby sukcesu na szczycie, gdyby Polska nie podkreślała, że chociaż dla nas najważniejsze jest zagrożenie ze Wschodu, to rozumiemy i będziemy partycypowali w wysiłku obrony flanki południowej. Zdaniem ministra, kraje NATO wyszły z tego szczytu wzmocnione, a nie skłócone lub zadowolone jedynie doraźnym kompromisem.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że wspólna praca służb spowodowała, iż szczyt NATO w Warszawie odbył się bezpiecznie. Z kolei minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zaznaczył, że dopiero po decyzjach szczytu NATO w Warszawie można powiedzieć, że Polska uzyskuje realne gwarancje sojusznicze. – Uzyskujemy realne gwarancje przez rozlokowanie wojsk sojuszniczych, które będą symbolem determinacji i odstraszania, symbolem bezpieczeństwa Polski i innych krajów składających się na flankę wschodnią – podkreślił.

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KP RP

 

 

 

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

wybory na Słowacji

Wybory na Słowacji – czy to cios dla Ukrainy?...

Przedterminowe wybory na Słowacji wygrała partia Kierunek-Słow...
UFO

UFO wkracza do polityki...

Po dekadach traktowania niezidentyfikowanych obiektów latający...
Rosja i Chiny

Wizyta Xi Jinpinga w Moskwie – czy Rosja i Ch...

Kiedy do Moskwy przyleciał przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej...

Salon Obronny 2019 z amerykańskim akcentem...

[caption id="attachment_37274" align="alignleft" width="299"]...