• Menu

  Stworzyliśmy nowoczesny Węzłowy Wóz Kablowy WWK-10/C

  Zygmunt Chudy

  Prezes ZDZ Kraków inż. Zygmunt Chudy

  O produkcji Węzłowego Woza Kablowego dla armii i prowadzeniu szkoleń opowiada prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Krakowie, inż. Zygmunt Chudy

  Od 60 lat są państwo związani z produkcją na potrzeby wojska. Ukoronowaniem tej produkcji jest Węzłowy Wóz Kablowy WWK-10/C opracowany przez pracowników Zakładu według złożonych przez użytkownika wymagań. W jaki sposób on funkcjonuje?

  Zygmunt Chudy – Od 2002 roku w ZDZ produkowany jest Węzłowy Wóz Kablowy WWK-10/C, a od 2016 roku jego zmodyfikowana i unowocześniona wersja. Przeznaczony jest do budowy polowych połączeń teleinformatycznych. To całkowicie nowe rozwiązanie konstrukcyjne, chronione wzorem użytkowym, powstałe w wyniku autorskiego projektu inżynierów krakowskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

  Wyposażony jest w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Jego uniwersalność sprawia, że może być wykorzystywany przez wszystkie rodzaje wojsk. Taki samochód służy do przewozu kompletnego wyposażenia potrzebnego do budowy i konserwacji sieci polowych.Węzłowy Wóz Kablowy

  Nowością w stosunku do dotychczas używanych wozów kablowych jest sztywna zabudowa WWK-10/C. Po obu stronach kontenera znajdują się po trzy przedziały zamykane roletami samozwijającymi, a z tyłu pojazdu jest jeszcze jeden. Konstrukcja wykonana jest w taki sposób, aby obsługa WWK-10/C mogła z łatwością wyjąć albo załadować potrzebne elementy do budowy lub konserwacji sieci łącznościowej. Dla ułatwienia czynności ładunkowych dookoła wozu zamontowano rozkładane podesty oraz aż trzy rodzaje oświetlenia.

  Jakie inne produkty dla wojska posiadają państwo w swojej ofercie?

  Zygmunt Chudy – Zapory mało widoczne, bojowe hełmofony, niewielkie wózki kablowe i wspomniane węzłowe wozy kablowe, ale także specjalne systemy wykorzystywane m.in. do zwiększenia zasięgu dronów – to wszystko jest dziełem pracowników Zakładu Doskonalenia Zawodowego, a bardzo specjalistyczny sprzęt powstaje w dość niepozornych, choć nowoczesnych i wyposażonych w najnowsze obrabiarki cyfrowe warsztatach.

  Węzłowy Wóz Kablowy

  Trzon państwa działalności stanowi jednak działalność szkoleniowa. Co obejmuje zakres waszej dydaktyki?

  Zygmunt Chudy – Większość prowadzonych przez ZDZ szkoleń to szkolenia – można by powiedzieć „szyte na miarę”, oparte o wstępną analizę potrzeb i oczekiwań słuchacza lub zleceniodawcy, a także wymagań potencjalnych pracodawców. Konieczne jest szybkie reagowanie na potrzeby różnych grup odbiorców oraz umiejętność przewidywania kierunków zmian na rynku. Warunkiem sukcesu jest również utrzymywanie dobrych relacji z otoczeniem społecznym, instytucjami publicznymi, organizacjami społecznymi oraz lokalnymi pracodawcami.

   Jak udaje się państwu połączyć tak rozległe obszary działalność od szkoleń do wysoko wyspecjalizowanej produkcji i usług?

  Zygmunt Chudy – Aby pozostać na rynku, być konkurencyjnym i sprostać wysokim wymogom w zakresie rozwiązań technicznych, musieliśmy poszukiwać wielu nowych rozwiązań, orientować się na innowacyjność, nowoczesność i wiedzę. Należało zwiększać poziom efektywności produkcji, wdrażać programy pilotażowe, nowe projekty i nowe rozwiązania, niejednokrotnie przy wsparciu jednostek naukowych.

  Udało nam się zrealizować wiele prototypowych rozwiązań. Posiadamy wiele istotnych certyfikatów, potwierdzających nasze możliwości i osiągnięcia. Mimo ciągłego przekształcania się rynku usług szkoleniowych, nowych uwarunkowań i przepisów prawa, Zakładowi Doskonalenia Zawodowego udaje się nadal być konkurencyjnym i utrzymywać jakość oferowanych usług na najwyższym poziomie.

  Rozmawiał Piotr Danilewicz

  Jedna odpowiedź do “Stworzyliśmy nowoczesny Węzłowy Wóz Kablowy WWK-10/C”

  1. veni vidi pisze:

   Szkoda komentować…

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane