• Menu

  Strug do drewna – do czego się go wykorzystuje i jak go wybrać?

  Strugi do drewna to jedno ze starszych narzędzi wykorzystywanych w stolarstwie do skrawania, kształtowania i wygładzania drewna, tworzenia wypustów, wyrównywania płaszczyzn czy tworzenia wrębów. Obecnie rzadko można spotkać ręczne strugi do drewna, które ustąpiły miejsca elektrycznym, wydajnym i niezwykle prostym w użyciu strugom akumulatorowym lub przewodowym. Na co zwracać uwagę, wybierając strug do drewna?

  Strug do drewna

  Akumulatorowy czy przewodowy strug do drewna?

  Obecnie wybierając strug do drewna, pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest dobór sposobu zasilania urządzenia. W przypadku prac wykonywanych na niewielkiej przestrzeni w zakładzie stolarskim, garażu czy w warsztacie, warto zainwestować w strug przewodowy. Ograniczy on konieczność regularnego ładowania urządzenia oraz zapewni możliwie dużą wydajność i tempo pracy.

  Jeżeli jednak skrawanie drewna będzie wykonywane w wielkopowierzchniowych obiektach, na zewnątrz lub w różnych miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w akumulatorowy strug do drewna. Taki sprzęt pozwoli na wygodną, komfortową i wydajną pracę bez względu na dostęp do zewnętrznego źródła zasilania.

  Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając strug do drewna?

  Poza rodzajem zasilania, przed zakupem tego typu urządzeń należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ silnika, jaki został zaimplementowany w urządzeniu. Warto także zweryfikować prędkość obrotową, szerokość strugania, głębokość wręgu, grubość wióra oraz dodatkowe funkcje ułatwiające pracę. W przypadku strugów akumulatorowych należy także zapoznać się z parametrami akumulatorów.

  Rodzaj silnika

  Obecnie w nowoczesnych urządzeniach elektrycznych producenci coraz częściej decydują się na implementację silników bezszczotkowych (indukcyjnych). Zapewniają one niższą konsumpcję energii oraz stabilne parametry pracy. Wybierając strug, warto postawić na urządzenie dysponujące silnikiem bezszczotkowym.

  Parametry pracy

  Kluczowymi parametrami opisującymi strugi do drewna są: szerokość strugania, głębokość wręgu oraz grubość wióra. Istotna jest również prędkość obrotowa na biegu jałowym, która determinuje tempo i efektywność pracy.

  Na użyteczność sprzętu wpływa przede wszystkim szerokość strugania i głębokość wręgu. Zwykle akumulatorowe strugi do drewna zapewniają szerokość strugania na poziomie 70–90 mm oraz głębokość wręgu oscylującą w granicach 5–10 mm. Warto wybrać sprzęt, który pozwoli płynnie regulować głębokość wióra w zakresie minimum 0–2 mm.

  Jedna odpowiedź do “Strug do drewna – do czego się go wykorzystuje i jak go wybrać?”

  1. Marcel pisze:

   Poleci ktoś jakiś akumulatorowy model – do użytku domowego – okazjonalnie

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane