logo
logo
logo
logo
Strug do drewna

Strug do drewna – do czego się go wykorzystuje i jak go wybrać?
Opublikowano: 6 stycznia 2021

Strugi do drewna to jedno ze starszych narzędzi wykorzystywanych w stolarstwie do skrawania, kształtowania i wygładzania drewna, tworzenia wypustów, wyrównywania płaszczyzn czy tworzenia wrębów. Obecnie rzadko można spotkać ręczne strugi do drewna, które ustąpiły miejsca elektrycznym, wydajnym i niezwykle prostym w użyciu strugom akumulatorowym lub przewodowym. Na co zwracać uwagę, wybierając strug do drewna?

Akumulatorowy czy przewodowy strug do drewna?

Obecnie wybierając strug do drewna, pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest dobór sposobu zasilania urządzenia. W przypadku prac wykonywanych na niewielkiej przestrzeni w zakładzie stolarskim, garażu czy w warsztacie, warto zainwestować w strug przewodowy. Ograniczy on konieczność regularnego ładowania urządzenia oraz zapewni możliwie dużą wydajność i tempo pracy.

Jeżeli jednak skrawanie drewna będzie wykonywane w wielkopowierzchniowych obiektach, na zewnątrz lub w różnych miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w akumulatorowy strug do drewna. Taki sprzęt pozwoli na wygodną, komfortową i wydajną pracę bez względu na dostęp do zewnętrznego źródła zasilania.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając strug do drewna?

Poza rodzajem zasilania, przed zakupem tego typu urządzeń należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ silnika, jaki został zaimplementowany w urządzeniu. Warto także zweryfikować prędkość obrotową, szerokość strugania, głębokość wręgu, grubość wióra oraz dodatkowe funkcje ułatwiające pracę. W przypadku strugów akumulatorowych należy także zapoznać się z parametrami akumulatorów.

Rodzaj silnika

Obecnie w nowoczesnych urządzeniach elektrycznych producenci coraz częściej decydują się na implementację silników bezszczotkowych (indukcyjnych). Zapewniają one niższą konsumpcję energii oraz stabilne parametry pracy. Wybierając strug, warto postawić na urządzenie dysponujące silnikiem bezszczotkowym.

Parametry pracy

Kluczowymi parametrami opisującymi strugi do drewna są: szerokość strugania, głębokość wręgu oraz grubość wióra. Istotna jest również prędkość obrotowa na biegu jałowym, która determinuje tempo i efektywność pracy.

Na użyteczność sprzętu wpływa przede wszystkim szerokość strugania i głębokość wręgu. Zwykle akumulatorowe strugi do drewna zapewniają szerokość strugania na poziomie 70–90 mm oraz głębokość wręgu oscylującą w granicach 5–10 mm. Warto wybrać sprzęt, który pozwoli płynnie regulować głębokość wióra w zakresie minimum 0–2 mm.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

elektronarzędzia

Elektronarzędzia, które warto posiadać w domu...

Drobna naprawa czy mały remont to czynności, które w większości przypa...
węże do sprężonego powietrza

Jak dbać o węże do sprężonego powietrza i co...

Sprężone powietrze jest często wykorzystywane w wielu sytuacja...
bramy garażowe

Wykończenie domu – o czym należy pamiętać pod...

Podczas budowy i wykończenia domu musimy pamiętać o wielu ważnych elem...