logo
logo
logo
logo
węże do sprężonego powietrza

Jak dbać o węże do sprężonego powietrza i co należy o nich wiedzieć?
Opublikowano: 20 czerwca 2022

Sprężone powietrze jest często wykorzystywane w wielu sytuacjach. Tłoczone pod odpowiednim ciśnieniem ułatwia sprzątanie różnych elementów mechanicznych, wydmuchując brud, kurz i pozostałości po cieczach i olejach. Sprawdza się oczywiście także jako surowiec w oponach. Wszechstronność sprężonego powietrza zależy jednak od zastosowania skutecznej sprężarki i węży, które przy niej pracują. Co warto wiedzieć o wężach do sprężonego powietrza? Jak o nie dbać?

Węże do sprężonego powietrza to wykonane z odpowiednich materiałów elementy, odporne na wysokie ciśnienie tłoczonego w nich surowca. Znajdują zastosowanie w domowych warsztatach i przemyśle.

W jaki sposób dobrać węże do sprężonego powietrza?

Najpopularniejsze są dwa typy węży do sprężonego powietrza. Jakie rodzaje znajdziesz na rynku i gdzie je zastosujesz?

  • Gumowe węże – to gumowe elementy, które nie są przystosowane do zginania. Mogą być bardzo długie, o różnej średnicy. Najczęściej wykorzystywane są przy pracy statycznych sprężarek, rozłożonych np. na stałe.
  • Spiralne węże do sprężonego powietrza – to często spotykane, bardzo wygodne elementy.

Pamiętaj, żeby przy wyborze zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie na jakim może pracować wąż, temperaturę pracy (niektóre elementy nie nadają się do działania przy ogrzanym, sprężonym powietrzu) oraz przepływ powietrza w przewodzie. Do zastosowań przemysłowych musisz wybrać bardziej zaawansowane elementy, które mogą pracować w bardzo trudnych warunkach.

Gdzie zastosujesz węże do sprężonego powietrza?

Przede wszystkim węże do sprężonego powietrza wykorzystuje się w sprężarkach. Możesz podłączyć je do małych, domowo-warsztatowych sprężarek, aby pompować koła w swoich pojazdach. Sprężarki i węże wykorzystuje się także w zastosowaniu mechanicznym, do oczyszczania silników, elementów mechanicznych i innych, pełnych olejów, smarów czy paliw miejsc, które powinny być oczyszczone przed wykonywaniem zadań.

Sprężone powietrze (najczęściej w podgrzanej postaci) stosuje się także w różnego rodzaju przemyśle i produkcji.

Węże do sprężonego powietrza – na tym polega prawidłowa eksploatacja

Zwróć uwagę, aby wąż do sprężonego powietrza zawsze był oczyszczony po pracy. Staraj się nie naciągać jego struktury do końca (zawsze zostawiając odrobinę luzu). Postaraj się odkładać wąż w możliwie najmniej inwazyjnej pozycji, nie doprowadzając np. do zagięcia powierzchni. Uszkodzony element niezwłocznie wymień – nie powinieneś łatać popsutego węża. Nie nadaje się on już do pracy, a działanie na nim może być groźne dla bezpieczeństwa!

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Zastosowanie ramion reakcyjnych w przemyśle...

Maszyny oraz urządzenia, które wykorzystuje się w przemyśle muszą być...
wydajność maszyn

Jak zwiększyć wydajność maszyn w zakładzie pr...

W dzisiejszych czasach większość zakładów przemysłowych działa przy po...
stal nierdzewna

Rynek stali nierdzewnej w Polsce i na świecie...

Choć światowy popyt na stal nierdzewną w związku z wybuchem pandemii C...
narzędzia składane

Narzędzia składane – czym się charakteryzują...

Różnego typu stopy stali są obecnie jednym z najpopularniejszych eleme...