logo
logo
logo
logo
materiały ścierne

Materiały ścierne – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Opublikowano: 5 listopada 2022

Materiały ścierne większości z nas kojarzą się ze specjalnymi krążkami, paskami, arkuszami i szczotkami. W języku profesjonalnym, pod pojęciem tym kryją się natomiast specjalne substancje, które po rozdrobnieniu na ziarna i proszki, nabierają właściwości ostrzy skrawających. Dzięki temu pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju prac, w tym m. in. szlifowanie, wygładzanie i polerowanie powierzchni. Materiały ścierne mają bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowanie. W związku z tym, w sprzedaży dostępny jest ich duży wybór.

Czym charakteryzują się materiały ścierne? Jakie wyróżniamy?

Materiały ścierne są przeznaczone do wykonywania różnego rodzaju prac z zakresu obróbki ściernej. Jest to jeden z rodzajów obróbki zaliczany do obróbki wiórowej. Polega ona na usuwaniu warstw obrabianego materiału za pomocą specjalnych ostrzy. Obróbka wiórowa wykorzystuje ostrza o większych krawędziach, natomiast ścierna używa mikroskopowych, nieregularnie rozmieszczonych ostrzy. W celu jej przeprowadzenia wykorzystywane są materiały ścierne, które możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie – naturalne i syntetyczne.

Do materiałów ściernych o naturalnym pochodzeniu ziaren zaliczają się m. in. takie minerały, jak diament, krzemień, korund, pumeks, kaolin, a także wełna, bawełna, a nawet skóra. Spośród sztucznych (syntetycznych) materiałów ściernych warto natomiast wymienić elektrokorund, sztuczny diament oraz węglik krzemu. Ze względu na niższe koszty ich produkcji, syntetyczne materiały ścierne z roku na rok zyskują na znaczeniu. Oprócz podziały na naturalne i sztuczne, materiały ścierne dzieli się także ze względu na kształt, wielkość i twardość ziarna, a także rodzaje nasypu ziarna oraz liczbę warstw nasypu.

materiały ścierne

Najpopularniejsze narzędzia ścierne. Co warto o nich wiedzieć?

Narzędzia ścierne dzieli się natomiast na narzędzia elastyczne, twarde spojone, mleczka, pasty i zawiesiny ścierne, a także wyroby z materiałów super twardych. Do najpopularniejszych i co za tym idzie, także najczęściej spotykanych narzędzi ściernych, zalicza się m. in. dyski fibrowe, gąbki ścierne, papier ścierny oraz pasty i mleczka polerskie. Każdy z nich wykorzystuje inne materiały ścierne i w związku z tym posiada zróżnicowane właściwości użytkowe.

Papier ścierny jest zdecydowanie najbardziej znanym narzędziem ściernym. Posiada wiele zastosowań oraz dzieli się na zwykły i wodoodporny. Papier wodoodporny jest najczęściej wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, m. in. do szlifowania podkładów lakierniczych. Papiery ścierne występują w różnych gradacjach, przez co nadają się do użycia na dowolnym etapie prac.

Pasty i mleczka polerskie to kolejne, popularne narzędzia ścierne. Są przeznaczone do wykonywania takich pracy, jak m. in. docieranie, szlifowanie, polerowanie i czyszczenie różnego rodzaju powierzchni. Stosuje się je do metalu, kamienia, lakieru, szkła i wielu innych powierzchni. Zawiesiny past mogą zawierać takie materiały ścierne, jak m. in. diament, korund, kwarc. Zastosowanie past można rozróżnić za pomocą ich koloru – np. pasty niebieskie służą do polerowania srebra, kości, bursztynu, a także granitu i marmuru.

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

laserowe cięcie blach

Kiedy się opłaca laserowe cięcie blach?...

Laserowe cięcie blach jest znakomitą technologią ze względu na precyzj...
płytki PCB

Dlaczego wykonywanie płytek drukowanych na za...

Podczas podejmowania decyzji w sprawie produkcji płytek PCB może pojaw...
obróbka plastyczna

Zwijanie blach – perfekcyjny proces modyfikow...

W dobie rozwoju różnych technologii i produkcji różnorodnych produktów...
regeneracja pomp hydraulicznych

Jak regeneruje się pompę hydrauliczną?...

Regeneracja pomp hydraulicznych to naj...