• Menu

  Starosta kartuska: Cieszę się z wyniku w Rankingu ZPP

  Bardzo dobrze się stało, że Związek Powiatów Polskich wymyślił przestrzeń do dzielenia się dobrymi praktykami – mówi starosta powiatu kartuskiego Janiną Kwiecień

  Które obszary zarządzania powiatem i planowania budżetu stanowią największe wyzwanie w kontekście lokalnych potrzeb i potencjału jst?

  Bardzo dobrze się stało, że Związek Powiatów Polskich wymyślił przestrzeń do dzielenia się dobrymi praktykami. Taki ranking nie tylko zachęca do swoistego remanentu zasobów, ale pozwala podglądać rozwiązania innych samorządów, daje szansę skorzystania z nowej perspektywy w ocenie własnych dokonań, mobilizuje do działania, zaprasza do współpracy i nawiązywania kontaktów. A to bezcenne!

  Pierwsze miejsce powiatu kartuskiego w Rankingu Powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców to niewątpliwy sukces, zważywszy na fakt, że rok temu zajęliście 3. pozycję, a dwa lata temu – 4. Jakie zmiany najbardziej przyczyniły się do awansu?

  Bardzo cieszę się, że za rok 2017 powiat kartuski w rankingu w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców zajął 1. miejsce wspólnie z powiatem kieleckim i otrzymał tytuł „Dobry Polski Samorząd 2017”. Od kilkunastu lat staramy się udoskonalać funkcjonowanie urzędu i naszych jednostek. Poprawiliśmy jakość świadczonych usług poprzez wdrożenie nowoczesnych form komunikacji z klientem. Wprowadziliśmy bezpłatne e-kioski, system powiadamiania SMS-ami na smartfony oraz internetowy newsletter. Wdrożyliśmy kodeks etyczny pracowników. W zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej przeprowadziliśmy wiele programów na rzecz osób niepełnosprawnych i zdrowotnych. Podjęliśmy także wiele przedsięwzięć na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz integracji społeczno-zawodowej, które mają na celu wspieranie organizacji pozarządowych i grup społecznych działających w tym zakresie. Dofinansowaliśmy szereg rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych. Ponadto podpisaliśmy kilka kolejnych umów międzynarodowych na realizacje projektów edukacyjnych i podjęliśmy nowe działania, które przyniosły istotne efekty promocyjne dla naszego powiatu. Wyzwaniem pozostaje coraz lepsza interakcja z mieszkańcami, sprawna administracja oraz nowoczesna i digitalna obsługa życia naszych mieszkańców.

  Powiat jest ceniony przez turystów. Jakie atrakcje na nich czekają?

  Powiat kartuski, nazywany często Szwajcarią Kaszubską, położony blisko Trójmiasta, stał się ważnym zapleczem rekreacyjnym tej dużej aglomeracji. Rozwijają się u nas turystyka sezonowa i odpoczynek weekendowy. Dla gości mamy propozycje na pobyty urlopowe, weekendowe, rodzinne, prozdrowotne, dla chcących odpoczywać aktywnie lub stacjonarnie. I co ważne, zapraszamy o każdej porze roku.

  Łatwo do nas dotrzeć, bowiem powiat sąsiaduje z Trójmiastem, do którego wygodnie dolecimy, dopłyniemy, przyjedziemy. Niezmotoryzowanym polecam Pomorską Kolej Metropolitarną, która szybko dowiezie nas do stolicy Kaszub. W okolicy czekają na państwa czyste jeziora, piękne lasy i wiele ciekawych obiektów, które warto zwiedzić. Wśród atrakcji są między innymi kartuska XIV-wieczna kolegiata, Muzeum Kaszubskie, Ołtarz Papieski w Sierakowicach, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku z domem „do góry nogami”, kamienne kręgi i kurhany w Węsiorach koło Sulęczyna, Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, XIII wieczny Kościół Mariacki w Żukowie, Wieżyca – wzniesienie na Niżu Środkowoeuropejskim, w Koszałkowie – Kaszubskie Centrum Sportów Zimowych, pole golfowe w Tokarach koło Przodkowa. Zapraszam zatem do zwiedzania i aktywnego odpoczynku – na trasy rowerowe, nordic walking, szklaki wodne, na grzyby, na ryby, na narty.

  Rozmawiał Tomasz Rekowski

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane