logo
logo
logo
logo
sadzonki winogrona

Sadzenie sadzonek winogron w ziemi
Opublikowano: 9 marca 2022

Winogrona są pyszne i mają bardzo dużo witamin, dlatego tak wiele osób kupuje je na przykład z Gradinamax. Jeśli jednak jesteś tym szczęściarzem, który ma kawałek ziemi i wciąż posiada miejsce na nowe rośliny, to może dobrym pomysłem może okazać się posadzenie sadzonek winogron w ziemi. Poniżej chcielibyśmy pokrótce wytłumaczyć w jaki sposób to wygląda i na co najlepiej zwrócić uwagę.

Jak przygotować się do sadzenia winogron w ziemi

Niektórzy rozpoczynają sadzenie winorośli z pestki, ale znacznie łatwiej i lepiej jest znaleźć winorośl sadzonki. Jest to sposób, który powinien się udać nawet początkującemu ogrodnikowi, więc jeśli nie masz czasu na porażki, znajdź wysokiej jakości sadzonki winorośli.

Najważniejsze jest to, aby dla winogrona znaleźć miejsce z dużą ilością słońca. Tylko w takim miejscu będzie w stanie się odpowiednio rozwijać. Jeśli chodzi o samą ziemię, to na szczęście winorośl nie jest wymagająca – wystarczy, że gleba nie jest zbyt zasolona oraz zbyt mokra. Aby zapewnić sadzonkom najlepsze warunki do szybkiego rozwoju, najlepiej skorzystać z obornika oraz z nawozów fosforowych i potasowych.

Jak wygląda idealne sadzenie sadzonki winogrona w ziemi

Kiedy zaczniesz przygotowywać dołki, pamiętaj o odpowiedniej odległości. Każda sadzonka powinna się znaleźć co najmniej 1 m od kolejnej. Do tego dołki powinny być trochę większe od samych korzeni sadzonki, aby mogła ona stabilnie utrzymać się w glebie.

W samym dołku warto umieścić trochę ziemi zmieszanej z kompostem, aby roślina od razu po posadzeniu była odżywiona. Kiedy delikatnie włożysz sadzonkę do dołka, zasyp go ziemią, a następnie bardzo obficie podlej. Jak wiadomo, winogrona nie lubią niskich temperatur, więc zaleca się wokół roślin stworzyć kopczyk, który ochroni najważniejsze części tej rośliny.

Kopce powinny okalać winogrono podczas każdej jesieni oraz zimy. Z kolei w czasie później wiosny oraz lata najlepiej trochę rozkopać kopce, ponieważ ciepło zewnętrzne sprzyja rozwojowi korzenia głównego. Nie musisz robić kopca, jeśli sadzisz sadzonkę ciepłą wiosną.

Co zrobić po posadzeniu sadzonki

Ogrodnicy czasem zapominają o bardzo ważnej rzeczy – jeśli nie sadzisz winogrona blisko siatki lub płotu, koniecznie umieść obok niej kołek. Musi być on dość wysoki, ponieważ to właśnie po nim winogrono będzie się piąć w górę. Jeśli posadziłeś kilka sadzonek, najlepiej przygotować po kołku dla każdej.

Warto też pamiętać, że sadzonki winogrona są często narażone na ataki mączniaka. Kiedy dorosną do około 10 cm, to najlepiej spryskać je specyfikiem, dzięki któremu będą chronione przed tymi szkodnikami.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Meble ogrodowe

Lato w ogrodzie – jak wyposażyć przydomową pr...

Ani się obejrzymy, a w naszych ogrodach zagości prawdziwe lato! W prom...
oświetlenie w ogrodzie

Efektowne, praktyczne i modne oświetlenie w o...

W ogrodzie musimy postawić nie tylko na wygodne meble, ale i n...
Zakup ciągnika rolniczego

Zakup ciągnika rolniczego – na to zwróć...

Decyzja o zakupie ciągnika rolniczego to nie tylko znaczący krok dla r...