• Menu

  Roboty ziemne przy budowie domu bez piwnicy

  Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu bez piwnicy. Taka decyzja zazwyczaj podejmowana jest ze względu na finanse. Koszt domu z piwnicą wzrasta o około 25%. Sprawdź, jakie roboty ziemne są konieczne, aby wznieść budynek bez piwnicy i jak kształtuje się cena.

  Roboty ziemne

  Dom z piwnicą – tak czy nie?

  W obecnych czasach większość inwestorów wybiera budowę domu bez piwnicy, ponieważ zwiększa się koszt budowy lub występuje wysoki poziom wód gruntowych. Jeśli spotka nas wysoki stan wód, a chcemy posiadać piwnicę, musimy bardzo starannie przystąpić do budowy. W innym wypadku możemy doświadczyć gromadzenia się wody i wilgoci w piwnicy. Dodatkowo fundamenty domu będą niebezpiecznie podmywane. Efektem takiej sytuacji będzie osunięcie się konstrukcji budynku. Najlepszym wyjściem jest osadzenie piwnicy jak najpłycej, ponieważ wtedy będzie znajdować się z dala od wód gruntowych.

  Roboty ziemne przy budowie domu bez piwnicy

  Jak wiadomo, przy każdej inwestycji towarzyszą roboty ziemne. Podczas budowy domu musimy wziąć pod uwagę trzy podstawowe zadania:

  • Wycinka drzew oraz krzewów– na działce zazwyczaj rosną drzewa i krzewy, które trzeba usunąć. Jeśli są to niewielkie rośliny nie musimy zgłaszać wycinki odpowiedniemu urzędowi, natomiast na niektóre duże drzewa konieczne będzie zezwolenie.
  • Niwelacja terenu- po wycince drzew następuje wyrównanie działki, a więc usunięcie najwyżej położonej warstwy ziemi, która nazywana jest humusem. Zebrany materiał, w zależności od naszych potrzeb, składowany jest na działce lub wywożony przez firmę zajmującą się robotami ziemnymi.
  • Wykop pod fundament- jest to końcowy, bardzo ważny etap prac ziemnych. Wykop pod dom musi być zgodny z projektem budowlanym. Jego dokładność przekłada się na stabilność budynku.

   

  Ile kosztują roboty ziemne pod budowę domu bez piwnicy?

  Roboty ziemne pod budowę budynku bez piwnicy i ich koszt zależy głównie od dwóch czynników, takich jak: wielkość inwestycji oraz przeznaczenie ziemi pochodzącej z wykopu. Jeśli materiał musi być wywieziony z działki, cena będzie wyższa.

  Przedstawiamy przykładowy cennik robót ziemnych:

  1. Państwo Kowalscy kupili działkę, która posiada następujące wymiary 50 m x 75 m. Na działce znajdują się małe drzewka i krzewy o powierzchni około 25 m3. Inwestorzy będą budować dom bez piwnicy o wymiarach 12 m x 10 m oraz głębokości wykopu 1,2 m. Materiał z wykopu pozostanie na działce.

  Obliczenia:

  Wycinka drzew:             25 m3 x 100,00 zł = 2 500,00 zł

  Niwelacja terenu:           50 m x 75 m = 3 750 m2

  3 750 m2 x 2,00 zł = 7 500,00 zł

  Wykop pod dom:            12 m x 10 m x 1,2m = 144 m3

  144 m3 x 20,00 zł/m3 = 2 880,00 zł

  Koszt robót ziemnych wynosi 12 880,00 zł.

  1. Państwo Nowak posiadają działkę o powierzchni 37 m x 59 m. Zakupili projekt budowlany domu bez piwnicy, którego wymiary wynoszą 13 m x 14 m, a głębokość 0,9 m. Działka nie jest porośnięta przez drzewa i krzewy, a ziemię z wykopu chcą wywieźć z terenu budowy, zlecając taką pracę firmie zajmującej się robotami ziemnymi.

  Obliczenia:

  Niwelacja terenu:          

  37 m x 59 m = 2 183 m2

  2 183 m2 x 2,00 zł = 4 366,00 zł

  Wykop pod dom i wywóz materiału:

  13 m x 14 m x 0,9 m = 163,8 m3

  163,8 m3 x 24,00 zł/m3 = 3 931,20 zł

  Łączny koszt robót ziemnych wynosi 8 297,20 zł.

  Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczucki, która specjalizuje się w robotach ziemnych, takich jak wycinka drzew, niwelacja terenu czy wykop pod fundamenty. Jeśli chcesz zapoznać się z pozostałą ofertą prac ziemnych, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.szczucki.pl.

  Dom na zgłoszenie. 5 pytań, które zadajesz sobie przed budową domu bez pozwolenia na budowę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane