logo
logo
logo
logo
PZL Sędziszów

PZL Sędziszów – 80 lat jak jeden dzień
Opublikowano: 20 listopada 2019

Andrzej Rosiewicz śpiewał o tym, że 40 lat minęło, wskazując na upływający szmat czasu. Ciekawe co by powiedział na mały cover słynnego utworu? Wszak PZL Sędziszów S.A. obchodzi nie 40, a 80 lat swojej działalności.

PZL Sędziszów

Jubileusz powstania firmy to świetna okazja do podsumowania historii, ale również pokazania jej dorobku, zwłaszcza gdy jest się czym pochwalić.

Wytwórnia Filtrów PZL Sędziszów S.A. rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 1939 roku. Czy możemy wyobrazić sobie bardziej feralną datę? Zdecydowanie nie. A mimo to firma wspaniale funkcjonuje do tej pory.

Pierwszym zarządcą fabryki był Jan Kroczka, który tak wspominał trudne lata okupacji: „Okres po 1940 roku był najtrudniejszy dla przedsiębiorstwa. Jeszcze w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 roku wiele surowców i narzędzi zostało rozkradzionych. Przy tym wznowienie działalności bez środków finansowych i zamówień nie rokowało korzystnych perspektyw”.

W latach 40. zakład zatrudniający 180 osób przeszedł pod przymusowy zarząd niemiecki i zajmował się wyłącznie produkcją drezyn kolejowych.

Rok 1964 to ważna data w kontekście produkcji dla branży lotniczej, gdyż to właśnie wtedy zakład został podporządkowany Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego i Silnikowego w Warszawie. Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost liczby produkowanych wyrobów, aby zaspokoić potrzeby kooperacyjne zakładów produkujących silniki w oparciu o zakupione w tym okresie licencje Leyland, Henschel i Fiat.

W 1972 roku zakupiono licencję w firmie SAVARA (Włochy) na produkcję wkładów oleju, paliwa, powietrza, a pięć lat później w 1997 roku uzyskano certyfikaty na znak ,,B” , UKR-SEPRO, FIAT, ISO 9001. Niezwykle ważny moment w historii to rok 2012 i prywatyzacja spółki przez polskiego inwestora UNIMOT Express (85 proc.),  a także przyjęcie w poczet Doliny Lotniczej.

Od 2014 roku Wytwórnia Filtrów pisze nowy rozdział pod nazwą PZL Sędziszów S.A., podkreślając jednocześnie swoje pochodzenie oraz jakość usług na miarę Państwowych Zakładów Lotniczych.

PZL Sędziszów

Historia PZL Sędziszów S.A.

Kluczowe w 2016 roku było utworzenie Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. PZL Sędziszów znalazło się w gronie firm założycielskich. Inicjatorem powstania firmy był Adam Sikorski, ówczesny prezes, a obecny Przewodniczący Rady Nadzorczej PZL Sędziszów S.A. oraz prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej

Jednym z ostatnich ważnych kroków  w rozwoju firmy był niewątpliwie zakup większościowego pakietu udziałów w czeskim przedsiębiorstwie Bohm Plast-Technik, co miało miejsce w roku 2018. Dzięki temu PZL Sędziszów uzyskał dostęp do najnowocześniejszych technologii wtrysku tworzyw sztucznych, co wykorzystuje do rozwoju produkcji wyrobów filtracyjnych. Bohm Plast Technik od 1991 roku dostarcza produkty i usługi dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma wykonuje precyzyjne wtryskiwanie części technicznych m.in. dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej, radiowej.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

inflacja

Polskę czeka jedna z najwyższych inflacji na...

Jak wynika z danych Santander Consumer Banku,...
oszczędzanie

Polacy oszczędzają, ale do obiegu trafia mnie...

Narodowy Bank Polski podzielił się informacjami dotyczącymi podaży pie...
cukier

W sklepach cukru brak! – zamiast paniki...

W ostatnich dniach najbardziej pożądanym produktem spożywczym jest cuk...
informacja gospodarcza

Co to jest informacja gospodarcza...

Wiele osób myli pojęcia informacji biznesowej i gospodarczej....