• Menu

  Przasnysz pod dobrą opieką

  I miejsce w kategoriii Gmin wiejskich – Gospodarny Samorzad – Krynica Zdrój

  Grażyna Wróblewska z samorządem jest związana już od niemal dwóch dekad. W 1998 roku została radną gminy , a od 2002 roku sprawuję nieprzerwanie funkcję wójta gminy Przasnysz, w województwie mazowieckim. Przez piętnaście lat pracy na stanowisku wójta udało się gruntownie zmienić oblicze gminy Przasnysz

  Za kadencji wójt Grażyny Wróblewskiej znacząco poprawiona została infrastruktura techniczna i społeczna. Wybudowano łącznie 100 km dróg i chodników, nowe parkingi, zagospodarowano centra wsi i nadano im estetyczny wygląd. Dużym sukcesem jest zwodociągowanie gminy w 100 procentach, a także stopniowa jej kanalizacja – zbiorcza (35 proc.) lub w formie przydomowych oczyszczalni ścieków.

  W gminie są dobrze wyposażone obiekty oświatowe: szkoły i punkty przedszkolne z dobrym zapleczem do uprawiania sportu. W okresie kadencji wybudowano dwie sale gimnastyczne, siłownię, liczne boiska sportowe, w tym boisko ze sztuczną nawierzchnią, place zabaw dla dzieci, kort tenisowy, wyremontowano łącznie 17 świetlic i miejsc służących integracji społecznej za łączną kwotę 6.309.480 zł, z czego pozyskano z zewnątrz 2.805.040 zł.

  Rozwija się działalność strażaków ochotników. Wszystkie ochotnicze straże pożarne, a jest ich w sumie dziesięć, mają wyremontowane remizy. Jednostki, które działają w systemie KSRG, mogły liczyć na nowoczesne wozy bojowe, wszystkie zaś straże – na nowoczesny sprzęt. Stawiamy też od lat na kulturę, zarówno instytucjonalną, jak i obywatelską. Nadano nowe oblicze Gminnej Bibliotece Publicznej im. Józefa Narzymskiego w Bogatem, która stała się gminnym centrum kultury. Z drugiej strony mocno rozwijana jest działalność grup wsparcia, nieformalnych aktywistów czy zarejestrowanych stowarzyszeń. W gminie działają dwie orkiestry dęte, klub seniora, schola. Wspieramy fundusz sołecki oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych dla NGO.

  Z pomocą Gminy dobrze rozwija się Przasnyska Strefa Gospodarcza w Sierakowie, w obrębie której działają już 34 przedsiębiorstwa. Tworzenie dogodnych warunków do działalności gospodarczej przyczyniło się do wzrostu dochodu własnego na mieszkańca z 340 zł do 1.100 zł i zainteresowaniem działkami budowlanymi na terenie gminy. Jako jedyna gmina w powiecie nie odnotowaliśmy znaczącego spadku liczby ludności w ostatnich latach.

  Wszystko to zaś nie byłoby możliwe bez korzystania ze środków unijnych, dotacji i programów krajowych i zagranicznych oraz współpracy z innymi samorządami. A dzięki temu w latach 2002–2017 pozyskaliśmy łącznie kilkadziesiąt milionów złotych.

  Najważniejszy sukces wójta to społeczność gminna. To ona jest bezpośrednim odbiorcą wszelkich działań gminy, jej poszczególnych organów i instytucji. Przez piętnaście lat mieszkańcy zintegrowali się ze sobą, a nie było to proste dla gminy niemającej własnego centrum (teren gminy otacza miasto Przasnysz, tworząc odrębną jednostkę samorządową). Dzisiaj lokalna społeczność podejmuje wiele wspólnych działań, a wójt osobiście angażuje się w rozmaite przedsięwzięcia i inicjatywy samorządowe. W kalendarz wydarzeń na stałe wpisały się: dożynki, złote gody, sołtysiada, noc świętojańska, obchody Święta Niepodległości, pikniki czytelnicze, pożegnanie lata, wigilia dla osób samotnych i starszych. Promowana jest aktywność lokalna – choćby przez wspomniany fundusz sołecki, pomoc dla nowych kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń formalnych i nieformalnych. Szlifujemy swoje umiejętności, podtrzymujemy tradycje lokalne, przypominamy działalność wielkich zasłużonych dla Polski obywateli gminy – prymasa Polski kardynała Aleksandra Kakowskiego i członka Rządu Narodowego, Józefa Narzymskiego. Rozwijamy również własne dziedzictwo kulinarne. I to jest sukces, z którego wójt jest najbardziej dumna. Można powiedzieć dzisiaj z dumą: nasza gmina to jedna wielka rodzina.

  www.przasnysz.um.gov.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane