• Menu

  Program Prosument – dlaczego warto z niego skorzystać?

  Program Prosument

  Coraz więcej światowych gigantów takich jak Google, Apple, Ikea inwestuje we własne elektrownie, stając się niezależnym energetycznie. Co więcej wytwarzany prąd pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

  Dziś na taką wygodę mogą sobie również pozwolić gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa, a wszystko za sprawą Programu Prosument.

  Kim jest prosument?

  Prosument jest to wyraz złożony z dwóch słów producent oraz konsument. Jest to podmiot, który wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby. Kiedy własna elektrownia nie pokrywa w całości naszych potrzeb energetycznych, prąd dokupujemy od sieci energetycznych. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule Prosument w serwisie enerad.pl.

  Program Prosument – jego cele i do kogo skierowany

  Program prosument został stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2014 roku. Jego zadaniem przede wszystkim jest radykalne zmniejszenie emisji CO2.  Program skierowany jest do rolników, osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

  Pomysłodawcy Programu Prosument liczą na wzrost świadomości społeczeństwa w obszarze energetyczno-ekologicznym. Przeznaczony budżet wynosi 800 mln zł, a możliwość zawierania umów pożyczek lub kredytu z dotacją możliwy jest do 2020 roku.

  Na co można dostać dofinansowanie w Programie Prosument?

  Program Prosument dofinansowuje jedną z sześciu różnych instalacji wytwarzających energię elektryczną lub cieplną. Są to małe lub mikro instalacje do 300 kWt mocy cieplnej i 40 kWe mocy elektrycznej. Przydomowa elektrownia musi wytwarzać energię pochodzącą z OZE. Istnieją trzy linie dofinansujące zakup i montaż instalacji: banki, samorządy, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

  W ramach Programu Prosument udzielana jest pożyczka lub kredyt preferencyjny z 1%. oprocentowaniem, do 100 procent kosztów kwalifikowanych instalacji. Od 2016 roku możemy liczyć na dofinansowanie wysokości 15% lub 30% inwestycji.

  Korzyści jakie daje Program Prosument

  Pewnie większość z Was zastanawia się jakie profity daje Program Prosument. Patrząc wielowymiarowo odnosimy korzyści finansowe, ekologiczne i bezpieczeństwa energetycznego. Po pierwsze energia otrzymywana z własnej przydomowej elektrowni jest znacznie tańsza. Im większe są nasze potrzeby energetyczne tym więcej możemy zaoszczędzić. Przestajemy płacić rachunki za prąd, a wysokość raty czasami pokrywa się z obecnymi rachunkami za energię.

  Kolejnym ważnym aspektem jest obszar ekologiczny. Przydomowe elektrownie pozyskujące energię z odnawialnych źródeł energii znacząco wpływają na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Poprawia się również jakość powietrza w Polsce. Jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym państwem Unii Europejskiej, a główną przyczyną są niskiej jakości paliwa wykorzystywane do ogrzewania budynków.

  Warto również zwrócić uwagę na wzrost bezpieczeństwa energetycznego. Dziesięć największych elektrowni w kraju wytwarza prawie połowę zapotrzebowania w Polsce. W przypadku klęsk żywiołowych mających miejsce na obszarach elektrowni może dojść do sporych problemów energetycznych. Są to również obiekty o wysokim ryzyku ataku w czasie wojny.

  Jeżeli zainteresował Cię temat własnej przydomowej elektrowni odwiedź nasz portal enerad.pl. Znajdziesz wiele cennych informacji na temat Programu Prosument, innych alternatyw, dostępnych rozwiązań instalacji oraz możliwości dofinansowań.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane