Specjalistyczne oprogramowanie magazynowe może być bardzo dobrą inwestycją. Oto 5 najważniejszych korzyści wynikających z jego wdrożenia!
System WMS (Warehouse Management System), inaczej magazynowy system informatyczny lub program magazynowy, to rodzaj oprogramowania przeznaczonego do zarządzania magazynem.
Oprogramowanie tego typu wspomaga koordynację niemalże wszystkich prac prowadzonych w magazynie. Jest ono najczęściej stosowane przez firmy świadczące usługi logistyczne, ale również przez innych przedsiębiorców dysponujących własnymi magazynami. System WMS może być także zintegrowany z innego rodzaju oprogramowaniem, na przykład z systemem ERP.
Wdrożenie programu magazynowego to dodatkowy koszt dla firmy. Warto jednak spojrzeć na niego jak na inwestycję. Jakie są najważniejsze zalety z wybrania oprogramowania WMS?
Przede wszystkim dobry system WMS jest w stanie znacznie usprawnić pracę magazynu. Zarządzanie magazynem to szereg czynności, które zajmują dużo czasu, mogą generować błędy, co może skutkować także stratami w towarach czy niezadowoleniem klientów oczekujących na dostawy.
Dzięki zastosowaniu oprogramowania WMS firma odpowiedzialna za zarządzanie magazynem może jeszcze łatwiej realizować wszystkie operacje, w tym między innymi:
Więcej informacji o przykładowych funkcjach, które mogą być realizowane za pomocą systemu WMS, można znaleźć na stronie jednego z dostawców oprogramowania tego typu: prowms.pl.
Kolejną korzyścią wynikającą z wdrożenia oprogramowania do zarządzania magazynem jest automatyzacja wielu procesów. W ten sposób nie muszą być one realizowane samodzielnie przez pracowników – odbywają się automatycznie i bez ich udziału.
Automatyzacja daje największe korzyści przy generowaniu dokumentów, które w dużych ilościach wytwarzane są w każdym magazynie. Automatyzuje się także szereg pozostałych czynności magazynowych, w tym między innymi związanych z doborem odpowiedniej przestrzeni magazynowej, co pozwala na jej optymalne wykorzystanie czy też kontrolą jakości towarów oraz ich ilością na stanie magazynu.
Ręczne spisywanie towarów oraz kontrola stanów magazynowych obarczone są wysokim ryzykiem błędów. System WMS może skutecznie im zapobiegać.
Program magazynowy pozwala przede wszystkim na automatyczny pobór danych, także z użyciem kolektorów danych i kodów kreskowych, a także pomaga w prowadzeniu niezbędnych kontroli i obliczeń. W rezultacie ryzyko błędów popełnianych przy magazynowaniu znacznie maleje, a nawet można wyeliminować je całkowicie!
O jakości obsługi klienta także decyduje magazyn. W tym przypadku duże znaczenie posiada szereg czynników – szybkość realizacji zamówień, brak błędów, regularne zaopatrzenie, stała dostępność potrzebnych towarów.
W związku z tym wdrożenie sytemu WMS także może przełożyć się na poprawę jakości obsługi klienta w przedsiębiorstwie, które dysponuje własnym magazynem. To także korzystny wybór dla centrów logistycznych świadczących usługi dla wielu klientów.
Na koniec warto zaznaczyć także, że program magazynowy to znaczne zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem gospodarki magazynowej.
Zarządzanie magazynem odbywające się z użyciem takiego właśnie oprogramowania może redukować koszty na różnych poziomach, w tym między innymi przez:
Podsumowując, dobry program magazynowy stanowi bardzo dobrą inwestycję dla każdego przedsiębiorstwa dysponującego własną przestrzenią magazynową, a także dla centrów logistycznych, które każdego dnia przyjmują i wydają setki różnych towarów.
Tagi: Logistyka, magazyn, Zarządzanie
Dodaj komentarz