logo
logo
logo
logo
Odszkodowanie

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby we Francji
Opublikowano: 11 września 2018

We Francji prawo do odszkodowania ma najbliższy członek rodziny jeżeli śmierci poniesie ubezpieczona osoba w Sécurité Sociale, instytucja ta jest odpowiednikiem polskiego ZUSu. Sécurité Sociale jest ubezpieczeniem obowiązkowym.

Od stycznia 2016 roku ubezpieczeniem obowiązkowym jest również „mutuelle”, natomiast ubezpieczenie typu „prévoyance” jest na razie dobrowolne, z wyjątkiem pracowników kategorii „cadre”. Aby wystąpić o świadczenie niestety niezbędna jest znajomość języka francuskiego oraz procedury jaka jest obowiązkowa w Sécurité Sociale.

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby we Francji

We Francji prawo do odszkodowania ma najbliższy członek rodziny jeżeli śmierci poniesie ubezpieczona osoba w Sécurité Sociale, instytucja ta jest odpowiednikiem polskiego ZUSu.  Sécurité Sociale jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Od stycznia 2016 roku ubezpieczeniem obowiązkowym jest również „mutuelle”, natomiast ubezpieczenie typu „prévoyance” jest na razie dobrowolne, z wyjątkiem pracowników kategorii „cadre”. Aby wystąpić o świadczenie niestety niezbędna jest znajomość języka francuskiego oraz procedury jaka jest obowiązkowa w Sécurité Sociale.

Kiedy przyznawane jest odszkodowanie („Capital décès”) z  Sécurité Sociale

Capital décès może być przyznane jeśli zmarła osoba (smierć z przyczyn naturalnych, wskutek wypadku itd.), posiadała ubezpieczenie Sécurité Sociale i podczas ostatnich trzech miesięcy poprzedzających jej zgon:

  • była zatrudniona jako pracownik najemny;
  • była bezrobotnym pobierającym zasiłek oraz oraz w ciągu 12 miesięcy po wygaśnięciu prawa do zasiłku;
  • pobierała rentę inwalidzką lub rentę z tytułu wypadku przy pracy albo rentę z tytułu choroby zawodowej, której uszczerbek na zdrowiu jest oszacowany na co najmniej 66,6%.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie?

Pierwszeństwo do odszkodowania przypada osobom będącym w dniu zgonu na całkowitym i permanentnym utrzymaniu zmarłego bez względu na posiadane lub nie pokrewieństwo z poszkodowanym.

Odszkodowanie jest przyznawane osobom, które w dniu zgonu były na utrzymaniu zmarłego, według następującej kolejności :

  • współmałżonkowi lub osobie związanej z poszkodowanym związkiem partnerskim PACS;
  • dzieciom o ile nie było współmałżonka lub partnera;
  • matka, ojciec, babka, dziadek w kolejności dziedziczenia;
  • konkubent/konkubina, siostra, brat itd.

Procedura uzyskania świadczenia

Wniosek o odszkodowanie należy zgłosić w ciągu dwóch lat od daty zgonu. Jednakże aby zachować tzw. pierwszeństwo trzeba to zrobić w ciągu 1 miesiąca od daty zgonu. Każda ubiegająca się osoba musi złożyć własną prośbę. Do wniosku należy dołączyć 3 ostatnie odcinki płacowe zmarłego, dokument potwierdzający pokrewieństwo ze zmarłym (np. akt małżeństwa czy akt urodzenia), nr konta bankowego uprawnionego do świadczenia oraz ksero dowodu tożsamości.

Wysokość odszkodowania

Wysokość odszkodowania od 1 stycznia 2015 roku z roku na rok się zmienia, obecnie jest to kwota (stała rewaloryzowana) i wynosi 3 449,15 euro. Odszkodowanie z tytułu śmierci osoby bliskiej zgodnie z przepisami nie podlega składkom społecznym i zdrowotnym ani podatkom.

Odszkodowanie od pracodawcy

Jeżeli pracodawca u którego był wypadek przy pracy ma odpowiednią polisę OC istnieje możliwość uzyskania odszkodowania właśnie z takiego ubezpieczenia.

Skonsultuj sprawę wypadku we Francji z Campter.pl

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

zasiedzenie

Jak działa zasiedzenie w świetle przepisów pr...

Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotr...
Europejski Trybunał Praw Człowieka

Skarga do ETPCz – jak skutecznie bronić swoic...

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) jest insty...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...