• Menu

  Andrzej Pietrasik – Obligacje pomysłem na finansowanie gminy

  – Zastanawiamy się, czy nie prowadzić inwestycji drogowych z obligacji. W tej chwili mamy przygotowaną dokumentację dla 21 ulic. Jest to dla nas bardzo ważny problem – mówi burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik

  Niedawno powstał pomysł Płońskiego Programu Budowy Dróg Lokalnych. Czy taki dokument jest standardem w innych gminach?

  Andrzej Pietrasik – Chcemy skatalogować, policzyć i pokazać skalę potrzeb w zakresie budowania ulic w Płońsku. Zależy nam na przyspieszeniu budowy dróg lokalnych. Część powstała w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, część budujemy z własnych środków. Zastanawiamy się również, czy nie prowadzić inwestycji drogowych z obligacji. W tej chwili mamy przygotowaną dokumentację dla 21 ulic. Zdajemy sobie sprawę, że dla mieszkańców domów jednorodzinnych jest to pierwsza potrzeba. Nie spotkałem się z takim dokumentem w innych gminach.

  To nie jedyne inwestycje. Planowana była termomodernizacja oraz zakup i montaż kolektorów słonecznych do Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji.

  Andrzej Pietrasik – Tak, jest to przykład tzw. termomodernizacji głębokiej. Mam na myśli wytwarzanie energii odnawialnej z kolektorów słonecznych, a także nowy system ogrzewania cieplnego i wentylacji. Pierwszy etap inwestycji się zakończył. Będziemy realizować drugi, dotyczący basenu i pomieszczeń biurowych. Chodzi o zmniejszenie kosztów funkcjonowania to się udaje poprzez obniżenie kosztów zużycia energii. Po dwóch miesiącach od modernizacji są to oszczędności około 20-30 proc.

  Z jakich środków Płońsk będzie korzystał wg najnowszej Wieloletniej Prognozy Finansowej?

  Andrzej Pietrasik – Duże inwestycje, w takiej skali, w jakiej planujemy, są możliwe wyłącznie z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej. I wtedy, kiedy uda się te środki pozyskać skutecznie, będziemy mogli dołożyć własne fundusze. Będziemy również sięgać po różnego rodzaju środki zewnętrzne, kredyty, pożyczki, a najprawdopodobniej obligacje, które są dla nas do tej pory najtańszą formą wsparcia finansowego. Być może jedną z inwestycji będziemy realizować w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.

  Rozmawiał Tomasz Rekowski

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane