• Menu

  O co chodzi z karmą bezzbożową dla psa? Sprawdź!

  Dieta bezglutenowa jest w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Pozwala ograniczyć rozwój wielu chorób i eliminuje przykre dolegliwości gastryczne u osób, które cierpią na nietolerancje pokarmowe. Wielu właścicieli psów poszukuje też bezzbożowej karmy dla swoich pupili. Czy to aby na pewno dobry pomysł?

  karma bezzbożowa

  Dlaczego warto postawić na karmę bezzbożową?

  Prawdą jest, że psy nie potrzebują tak dużych ilości węglowodanów jak ludzie. Z natury to zwierzęta mięsożerne, więc ich dieta powinna być oparta na białku i tłuszczach (dlatego często rekomendowana jest karma mokra z większą zawartością mięsa). Ich układ trawienny nie jest przystosowany do rozkładania dużej ilości produktów zbożowych, ponieważ w ich ślinie nie ma amylazy, czyli enzymu, który rozkłada węglowodany. Przekarmianie psa źle zbilansowaną karmą z nadmiarem produktów zbożowych może prowadzić do chorób trzustki.

  Karma bezzbożowa może przynieść psu wiele innych korzyści. Choć pszenica, soja i pozostałe zboża są cennym źródłem węglowodanów, układ trawienny psa może mieć problem z przyswojeniem z nich cennych substancji odżywczych. Wynika to z faktu, że produkty zbożowe zawierają pewną ilość związków fitynowych, które ograniczają wchłanianie pewnych składników odżywczych. Dodatkowo niektóre psy, podobnie jak ludzie, mogą być uczulone na alergeny zbożowe. Karmy bezzbożowe charakteryzują się z kolei wysoką zawartością białka, co jest naturalne, ponieważ zawierają znacznie więcej mięsa (nawet ponad 50% w przeliczeniu na gramy). Wybór karmy pozbawionej zbóż może być bardzo dobrym wyborem dla dużych i aktywnych czworonogów. Ograniczenie węglowodanów to również skuteczny sposób na walkę z nadwagą u Twojego pupila.

  Z drugiej strony…

  Układ trawienny psa do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje też błonnika. Dzięki włóknom pokarmowym czworonogi nie mają problemów z załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych. Jeśli zauważasz, że Twój włochacz chętnie podgryza trawę, oznacza to właśnie, że w jego diecie brakuje produktów roślinnych regulujących pracę układu trawiennego. Jeśli dotychczasowa karma zawierała pewne ilości warzyw i zbóż, a Twój pies był zadowolony i nie miał żadnych trudności z trawieniem, nie wprowadzaj zmian w jego karmieniu.

  Wybór karmy dla psa

  Niezależnie od tego, czy podstawą jego żywienia jest mokra czy sucha karma dla psa, zawsze warto zainteresować się jej składem i obserwować reakcje czworonoga. Jeśli pojawiają się problemy z trawieniem, warto spróbować karmy o zwiększonej zawartości mięsa i odpowiednio zbilansowanym składzie. Jakościowe produkty dla psów znajdziesz w sklepie zoologicznym Zoopers. Przy wprowadzaniu zmian w żywieniu psa zachowaj szczególną ostrożność. Zadbaj o to, by stopniowo przyzwyczajać go do zmiany karmy, a wszelkie wątpliwości skonsultuj z weterynarzem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane