logo
logo
logo
logo
karma bezzbożowa

O co chodzi z karmą bezzbożową dla psa? Sprawdź!
Opublikowano: 25 lipca 2021

Dieta bezglutenowa jest w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Pozwala ograniczyć rozwój wielu chorób i eliminuje przykre dolegliwości gastryczne u osób, które cierpią na nietolerancje pokarmowe. Wielu właścicieli psów poszukuje też bezzbożowej karmy dla swoich pupili. Czy to aby na pewno dobry pomysł?

Dlaczego warto postawić na karmę bezzbożową?

Prawdą jest, że psy nie potrzebują tak dużych ilości węglowodanów jak ludzie. Z natury to zwierzęta mięsożerne, więc ich dieta powinna być oparta na białku i tłuszczach (dlatego często rekomendowana jest karma mokra z większą zawartością mięsa). Ich układ trawienny nie jest przystosowany do rozkładania dużej ilości produktów zbożowych, ponieważ w ich ślinie nie ma amylazy, czyli enzymu, który rozkłada węglowodany. Przekarmianie psa źle zbilansowaną karmą z nadmiarem produktów zbożowych może prowadzić do chorób trzustki.

Karma bezzbożowa może przynieść psu wiele innych korzyści. Choć pszenica, soja i pozostałe zboża są cennym źródłem węglowodanów, układ trawienny psa może mieć problem z przyswojeniem z nich cennych substancji odżywczych. Wynika to z faktu, że produkty zbożowe zawierają pewną ilość związków fitynowych, które ograniczają wchłanianie pewnych składników odżywczych. Dodatkowo niektóre psy, podobnie jak ludzie, mogą być uczulone na alergeny zbożowe. Karmy bezzbożowe charakteryzują się z kolei wysoką zawartością białka, co jest naturalne, ponieważ zawierają znacznie więcej mięsa (nawet ponad 50% w przeliczeniu na gramy). Wybór karmy pozbawionej zbóż może być bardzo dobrym wyborem dla dużych i aktywnych czworonogów. Ograniczenie węglowodanów to również skuteczny sposób na walkę z nadwagą u Twojego pupila.

Z drugiej strony…

Układ trawienny psa do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje też błonnika. Dzięki włóknom pokarmowym czworonogi nie mają problemów z załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych. Jeśli zauważasz, że Twój włochacz chętnie podgryza trawę, oznacza to właśnie, że w jego diecie brakuje produktów roślinnych regulujących pracę układu trawiennego. Jeśli dotychczasowa karma zawierała pewne ilości warzyw i zbóż, a Twój pies był zadowolony i nie miał żadnych trudności z trawieniem, nie wprowadzaj zmian w jego karmieniu.

Wybór karmy dla psa

Niezależnie od tego, czy podstawą jego pożywienia jest mokra czy sucha karma dla psa, zawsze warto zainteresować się jej składem i obserwować reakcje czworonoga. Jeśli pojawiają się problemy z trawieniem, warto spróbować karmy o zwiększonej zawartości mięsa i odpowiednio zbilansowanym składzie. Jakościowe produkty dla psów znajdziesz w sklepie zoologicznym Zoopers. Przy wprowadzaniu zmian w żywieniu psa zachowaj szczególną ostrożność. Zadbaj o to, by stopniowo przyzwyczajać go do zmiany karmy, a wszelkie wątpliwości skonsultuj z weterynarzem.


Czy warto podawać witaminy psom

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

sucha karma dla psa

Jaki jest wpływ suchej karmy dla psa na zdrow...

Większość właścicieli czworonogów prędzej czy później musi zmierzyć si...
karma dla psa chorego na cukrzycę

Jaką wybrać karmę dla psa chorego na cukrzycę...

Jedną z częstych przypadłości u psów jest cukrzyca, która wyni...
ucho wieprzowe dla psa

Ucho wieprzowe dla psa – coś więcej niż zwykł...

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem akcesoriów dla psów. Możesz wy...
witaminy dla psa

Czy warto podawać witaminy psom...

Tak samo jak w przypadku ludzi, psom też warto podawać witaminy i mine...