• Menu

  Numer VIN – najlepszy pomocnik przy zakupie samochodu używanego

  Jak znaleźć numer VINNumer VIN jest dziś nieodłącznym elementem w procesie zakupu samochodu używanego. Za pomocą tego łatwo dostępnego numeru możemy zyskać szereg kluczowych informacji dotyczących samochodu, którym jesteśmy zainteresowani.

  Żyjemy w czasach, w których nie możemy pozwolić skupić się tylko na tym co powierzchowne – wygląd, marka, siła silnika. Jest wiele innych czynników, które mogą zaważyć o tym czy zakup będzie udany, czy przysporzy nam kłopotów i nie chodzi tutaj o drobnostki, ale o tak istotne informacje jak np. czy samochód był kradziony albo w przeszłości brał udział w poważnym wypadku.

  Nie warto ufać słowom sprzedawcy, bo może się to okazać katastrofalne w skutkach. Dlatego przed decyzją o zakupie warto spytać o jego numer VIN, który jest kluczem do poznania masy cennych informacji a co najważniejsze pozwala on ustrzec nam  przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami błędnego zakupu. Niech nie umyka naszej pamięci, że mamy prawo zapytać sprzedawcę o numer VIN.

  Co oznacza numer VIN?

  VIN to skrót od Vehical Identification Number składający się z unikatowych 17 cyfr, które przypisane są do każdego pojazdu. Numer ten wbijany jest już na etapie produkcji i nie ma dwóch identycznych sekwencji znaków, więc można powiedzieć że jest liniami papilarnymi samochodu, zresztą nie tylko, ponieważ numer VIN posiadają wszystkie inne maszyny poruszające się po drogach – motory, ciężarówki, autobusy itd. VIN jest zapisany również w dokumentach samochodu, np w dowodzie rejestracyjnym.

  Jak znaleźć numer VIN?

  Jak znaleźć numer VIN

  Różni producenci umiejscawiają VIN w różnych miejscach. Są jednak miejsca, które producenci wybierają najczęściej, np. deska rozdzielcza, szukajmy po stronie kierowcy, blisko miejsca, w którym przednia szyba styka się z deską rozdzielczą, widoczny jest już z zewnątrz samochodu.

  Kolejnym standardowym miejscem są okolice silnika (sprawdzaj koło prawego amortyzatora lub na przegrodzie czołowej. Kolejne miejsce jest już mniej oczywiste – to okolice zatrzasku przednich drzwi po stronie kierowcy. Następne miejsce, w które warto zajrzeć to pod przednim dywanikiem po stronie pasażera.

  Charakterystyka numeru VIN

  Numer VIN jest unikatowym numerem dla danego pojazdu, z czego wynika że w każdym miejscu w samochodzie VIN powinien być identyczny, a także zgadzać się z dokumentami. Muszą zgadzać się wszystkie znaki, jeśli choć jeden znak jest inny niż w pozostałych miejscach powinna zapalić się nam czerwona lampka! Istnieje wiele realnych niebezpieczeństw, o których warto wiedzieć; mogło dojść do tzw. przeszczepu VIN, auto mogło być kradzione lub zrobione „na nowo” z kilku różnych pojazdów. To tylko niektóre z niebezpieczeństw, o których warto wiedzieć.

  Jeśli już wykluczymy opisane wyżej niebezpieczeństwa, to nadal nie spieszmy się z wyciągnięciem portfela, bo nadal jest wiele istotnych informacji, które mogą pomóc nam w świadomym zakupie. Zanim zdecydujemy się na oględziny samochodu, poświęcimy na to swój czas, pieniądze, warto skorzystać z narzędzi, które bez wychodzenia z domu pomogą nam zobaczyć jak najszerszy obraz z jakim samochodem mamy do czynienia. Prawdziwa historia pojazdu może okazać się wiedzą nie do zastąpienia a taką wiedzę oferuje Autoraport.pl który ma dostęp do informacji jedynie z niezależnych źródeł takich jak ubezpieczyciele, wydziały komunikacji, policja, urzędy stanowe, aukcje samochodowe, autoryzowane stacje obsługi ASO czy aukcje pojazdów po szkodzie całkowitej.

  Dostęp do jakich informacji daje nam numer VIN?

  Jak znaleźć numer VIN

  Sprawdzenie VIN to genialne narzędzie by na spokojnie sprawdzić wszystko, co jest dostępne w internecie na temat tego pojazdu. Numer VIN pomoże nam zyskać jasność czy samochód, który nas interesuje to nie była czasem taksówka? Może było to auto firmowe?

  Jaki jest prawdziwy przebieg w tym samochodzie? Czy ten samochód miał wypadki? Jeśli tak to czy były to poważne zdarzenia? Jeśli doszło do wypadku jest szansa na zobaczenie zdjęć powypadkowych.

  Bardzo ważna okazuje się być kwestia, czy auto nie było kradzione, ponieważ w przypadku nawet rutynowej kontroli policji może okazać się że samochód, za który zapłaciliśmy słone pieniądze, zostanie nam zabrany. Nie ma co liczyć w takiej sytuacji na zwrot kosztów, czy zadośćuczynienie. Sprzedawca bez problemu może wyprzeć się transakcji, a my zostaniemy nie dość że bez samochodu to jeszcze z dużym problemem. W naszych polskich realiach prawo w tej sytuacji stoi po stronie sprzedawcy a nie nas kupujących.

  VIN to ochrona przed manipulacją

  Częściej niż nam się wydaje sprzedawcy potrafią skutecznie nami manipulować i zachęcać do kupna auta, zwodząc nas obrazem, który nie jest rzeczywisty. Zachowajmy zdrowy rozsądek, nie bądźmy naiwni, niech każdorazowe sprawdzanie VIN stanie się nawykiem w naszych poszukiwaniach odpowiedniego samochodu. Numer VIN daje nam dostęp do serwisu Autoraport a ten pokazuje nam jasno jak wygląda prawdziwa historia samochodu.

  Numer VIN daje nam także dostęp do poznania Oryginalnych Danych Technicznych, które znaleźć można w każdym Autoraporcie. Dzięki nim jasne stanie się w jakim stanie był samochód zaraz po wyjechaniu z fabryki a ta wiedza pozwala nam zweryfikować, które części wyposażenia są oryginalne, a które nie.

  Po to by zakup auta był udany musimy dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Ile kłopotów możemy sobie zaoszczędzić wiedząc dokładnie co działo się z samochodem, który nas interesuje. Negocjacje cenowe stają się o wiele łatwiejsze jeśli mamy czarno na białym, że auto miało np. stłuczkę, którą sprzedawca próbuje ukryć, albo też może o niej po prostu nie wiedzieć.

  Sprawdzanie VIN powinno wejść nam w nawyk, przy zakupie samochodu używanego, czy to od obcego nam sprzedawcy, czy nawet od znajomego, który może nie być świadomy przeszłości pojazdu, który chce zbyć.

  Sprawdź VIN a historia pojazdu stanie się dla Ciebie jasna, z takiej perspektywy dużo łatwiej podjąć decyzję o zakupie lub nie, bo przecież wiadomo że zakup samochodu to jeden z najdroższych wydatków, jakie mamy w życiu.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane