logo
logo
logo
logo
Sprawdzanie historii pojazdu

Sprawdzanie historii pojazdu
Opublikowano: 22 września 2022

Zakup urządzeń i maszyn z drugiej ręki często wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw i niepewności. Poczucie dyskomfortu i nadmierna ostrożność wzrastają wraz z ceną przedmiotu, a niewątpliwie do tanich rzeczy nie należy samochód, którego kupno często jest źródłem różnych niepokojów. Nic dziwnego – nikt z nas nie chce kupić bezdennej skarbonki, auta, które co chwilę będziemy odwozić do warsztatu, dlatego znajomość historii pojazdu jest bardzo ważna. Dowiedz się, jak sprawdzić przebieg auta i pozostałe kluczowe informacje przed jego zakupem.

Jak sprawdzić historię pojazdu i dlaczego jest to tak ważne?

W erze Internetu możemy sprawdzić w pełni produkty, którymi jesteśmy zainteresowani, ale także dać się mocno naciągnąć. Przeglądając serwisy ogłoszeniowe warto korzystać z tych, które weryfikują oferty oraz samych sprzedających. Coraz częściej słyszy się o próbach wyłudzenia, oszustw i scamu już na etapie rozglądania się za potencjalnym nowym samochodem. Oszuści często wyłudzają dane osobiste, a także dane naszych kont bankowych, na co powinniśmy bardzo bacznie uważać. Wertując ogłoszenia i znajdując w końcu odpowiadający nam samochód koniecznie porównajmy jego specyfikację i stan w odniesieniu do oczekiwanej ceny z podobnymi ogłoszeniami, których w Internecie znajdziemy na pewno mnóstwo. Niestety często osoby sprzedające zawyżają cenę celem odniesienia jak największych korzyści.

Pełna wiedza na temat przedmiotu, którego kupnem jesteśmy zainteresowani jest ogromnie ważna. Posiadając wszystkie informacje na temat przebiegu, wcześniejszego przeznaczenia, właścicieli i innych ważnych aspektów, będziemy mogli uniknąć ewentualnych problemów, które mogą pojawić się podczas późniejszego użytkowania. Bezsprzecznie kluczowym jest, aby dowiedzieć się przed nabyciem, czy samochód pochodzi ze sprawdzonego źródła i czy przed sprzedażą zostały wypełnione wszystkie zobowiązania prawne. Pozwoli to dowiedzieć się przyszłemu najemcy, czy samochód nie jest kradziony lub obarczony różnego rodzaju ograniczeniami.

Niestety częstą praktyką wśród sprzedawców jest cofanie licznika i zarazem ukrywanie realnego przebiegu samochodu. Zdarza się to zarówno w przypadku sprzedaży samochodów przez komisy, jak również prywatnych sprzedawców i tyczy się tak samo aut wyprodukowanych w Polsce, jak i tych sprowadzanych z zagranicy. Cofanie licznika ma na celu ukrycie rzeczywistej liczby przejechanych kilometrów, które w ogromy sposób oddziałują na stan pojazdu. Cel stosowania tego zabiegu jest jasny – im mniejszy przebieg tym bardziej można zawyżyć cenę auta. Sprawdzanie przebiegu samochodu jest więc jedną z podstawowych czynności, jaką powinniśmy wykonać przed nabyciem.

Kiedy zdecydujemy się już na umówienie się i obejrzenie samochodu warto mieć przy sobie opis z ogłoszenia, które znaleźliśmy w Internecie lub w analogowym nośniku, na przykład wycinek z papierowej gazety. Warto zapisać sobie zrzuty ekranu ze strony internetowej lub wydrukować ją, a przedstawione tam informacje szczegółowo porównać ze stanem faktycznym. Podczas oględzin samochodu zaleca się zajrzenie w każdy kąt i zakamarek, przetestowanie wszystkich, nawet najbardziej błahych elementów. Warto zajrzeć pod maskę i do bagażnika, włączyć radio, opuścić i podnieść szyby, sprawdzić działanie gniazdka zapalniczki, przeanalizować poprawność pracy oświetlenia wewnętrznego i świateł zewnętrznych oraz oczywiście posłuchać pracy włączonego silnika. Podczas oględzin koniecznie przyjrzyjmy się karoserii. Przebadajmy wszystkie zarysowania, wgniecenia i elementy, które kolorem odbiegają od reszty, gdyż mogą one świadczyć o wypadkach i stłuczkach, które mogły przydarzyć się w przeszłości, realnie obniżających cenę oraz sam stan samochodu. Często takie rzeczy są skrupulatnie maskowane i ukrywane, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie samochodu przez specjalistę.

Gdzie sprawdzić historię pojazdu?

Sposobów na sprawdzenie historii pojazdu jest całkiem sporo. Należy jednak pamiętać, że nie jest to łatwy zabieg, a przy weryfikacji samochodu, które chcielibyśmy zakupić warto wspomóc się wiedzą i doświadczeniem specjalistów. Wielu z nas nie posiada wystarczającej wiedzy i czasu, a zlecenie szczegółowej kontroli auta zewnętrznej firmie pozwoli nam bez problemów i stresu zakupić lub zrezygnować z kupna pojazdu.

Sprawdzając auto koniecznie poprośmy o dane z dowodu rejestracyjnego. Tam znajdziemy podstawowe informacje, w tym o właścicielu, pojemności silnika, przeznaczeniu auta, a posiadając numer dowodu rejestracyjnego sprawdzimy, czy auto nie figuruje na liście pojazdów kradzionych. W dowodzie rejestracyjnym znajdziemy też numer VIN, który dostarczy nam informacji na przykład o kraju pochodzenia. W celu sprawdzenia numeru VIN, będącego swoistym numerem PESEL każdego auta warto skorzystać ze sprawdzonych wyszukiwarek, które dostarczą solidnych informacji.

Wspomniane firmy zajmujące się sprawdzaniem przebiegu i historii samochodów są jednak opcją, która w najlepszy i najbezpieczniejszy sposób pozwoli nam zadecydować o zakupie oraz ograniczy jakiekolwiek nerwy związane z nabyciem pojazdu. Specjaliści posiadają dostęp do wielu profesjonalnych baz danych i narzędzi, przez co jakakolwiek próba ukrycia lub zatuszowania nieprawidłowości zostanie zdemaskowana, a zgromadzone i opracowane dane dotyczące samochodu zostaną przedstawione zleceniodawcy w zrozumiały i pełny sposób.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Naprawa szyby samochodowej

Naprawa szyby samochodowej – Wrocław i okolic...

Naprawa szyby wbrew pozorom jest niezwykle skomplikowana i niemożliwa...
uszczelka

Gdzie najlepiej kupować uszczelki?...

Podczas realizacji jakiegoś zlecenia lub napraw motoryzacyjnych to ocz...
zakup auta

Bezpieczny zakup auta — jak to zrobić?...

Myślisz o zakupie auta? Bez względu na to czy wybrałeś już konkretny m...
Rejestracja spółki z o. o.

Rejestracja spółki z o. o. – tradycyjni...

Zawiązanie spółki z o. o. może nastąpić na 2 sposoby: tradycyj...