• Menu

  Niezbędne elementy wyposażenia łazienek

  Pomijając aspekt czysto estetyczny, pomieszczenia o wspomnianym charakterze muszą być w pełni funkcjonalne. W celu należy wyposażyć je we wszelkie, niezbędne akcesoria. Które elementy są szczególnie istotne w przypadku łazienek zlokalizowanych w obiektach użyteczności publicznej?

  elementy wyposażenia łazienek

  Co powinno znaleźć się w każdej łazience?

  Dążenie do zapewnienia maksymalnej funkcjonalności. Taki cel powinien przyświecać projektantom publicznych łazienek i toalet. By osiągnąć taki efekt, koniecznie trzeba zadbać o kwestie związane z wyposażeniem. Bo to właśnie akcesoria do łazienek decydują o ich użyteczności. Kiedy we wspomnianym pomieszczeniu zabraknie jednego z kluczowych elementów, korzystanie z niego stanie się z automatu udręką. Jedynie dbałość o szczegóły pozwoli wyeliminować już w zarodku takowe niedogodności.

  W przypadku publicznych toalet można wyróżnić trzy kluczowe elementy, bez których ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie takich pomieszczeń. Absolutne minimum stanowią: dozowniki mydła, czyściwa papierowe i kosze na śmieci. Wówczas pomieszczenie to staje w pełni przyjazne dla przeciętnego użytkownika. W wariancie obejmującym niepełnosprawnych konieczne jest doposażenie toalety w odpowiednie uchwyty. Owe poręcze pozwalają skutecznie pokonywać zrozumiałe ograniczenia.

  Kompleksowe wyposażenie łazienek w warunkach hotelowych obejmuje ponadto siedzisko prysznicowe (Sprawdź więcej tutaj: https://sanjo.pl/siedzisko-pod-prysznic). Tego rodzaju udogodnienie pozwala w bezpieczny i komfortowy sposób odświeżyć się nie tylko niepełnosprawnym, ale także osobom starszym o ograniczonej sprawności fizycznej. Ponadto wszędzie tam, gdzie używa się słuchawki prysznicowej, nie powinno zabraknąć zasłonki łazienkowej, chyba że mamy do czynienia z zabudowaną w pełni kabiną.

  Wyposażenie łazienek i toalet w gastronomii i hotelach

  Wszędzie tam, gdzie przewija się każdego dnia dużo ludzi, trzeba zadbać o najdrobniejszy szczegół. Dziś przewijaki dla niemowląt w publicznych toaletach zupełnie nikogo już nie dziwią. Najczęściej spotyka się jej w formie składanej. Nieco rzadziej jako otwierane konstrukcje otwierane z wnęki znajdującej się w ścianie. Należy przy tym dodać, że obecnie standardem w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej stają się również specjalnie wydzielone toalety dla matki z dzieckiem, gdzie kobiety mogą w spokoju przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

  Nieustanny rozwój technologii poniekąd przyczynił się m.in. do tego, że dziś tradycyjne dozowniki mydła powoli odchodzą do lamusa. Coraz częściej stawia się na automaty z czujnikiem. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić ilość zużytego mydła. Na tym jednak nie kończą się jego zalety. Poza tym wspomniane dozowniki są znacznie bardziej higieniczne, ponieważ korzystający z nich nie dotykają żadnego z elementów konstrukcji.

  Także w przypadku suszarek do rąk dostępnych jest co najmniej kilka odmiennych rozwiązań. Ten element wyposażenia łazienek wykańcza się różnymi tworzywami. Najwyższe modele wykonano z użyciem wysokiej klasy stali nierdzewnej. Tańsze zaś pokryte są tworzywami sztucznymi. W toaletach będących częścią hoteli i restauracji coraz częściej mamy ponadto do czynienia z niezwykle wydajnymi suszarkami kieszeniowymi.

  elementy wyposażenia łazienek

  Akcesoria do łazienki

  Poziom wyposażenia powinien obejmować niezbędne minimum. Jednak dokładnie każdego, niekoniecznie potrzebnego sprzętu na małej przestrzeni to niekoniecznie godny naśladowania pomysł. Niewielkie powierzchniowo łazienki stają się wówczas mało praktyczne. Co innego, gdy dysponuje się odpowiednio dużym metrażem, lecz takie przypadki raczej należą do rzadkości. Zachowanie powściągliwości już w momencie planowania to wysoce wskazana postawa. Zamontowanie określonych elementów na późniejszym etapie zwykle nie stanowi żadnego problemu.

  Na wypadek ewentualnej awarii suszarki do rąk, czy ewentualnej przerwy w dostawach energii elektrycznej dobrze zadbać o to, by w łazienkach zawsze znajdowały się uzupełnione pojemniki na ręczniki papierowe. Na pewno znajdą one zastosowanie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ponieważ nie każda osoba odwiedzająca np. publiczną toaletę jest przekonana do suszenia rąk za pomocą specjalnego urządzenia.

  Dodatkowe akcesoria w postaci np. suszarek do włosów stanowią dziś standard wyposażenia hotelowego. Poza tym w toaletach i łazienkach, gdzie na ogół panuje duży ruch dobrze zainwestować w wydajne oczyszczacze powietrza. Wspomniane urządzenia doskonale sprawdzą się w miejscach o ograniczonym przepływie powietrza. Ponadto eliminują bakterie, kurz, grzyby i roztocza, czyli czynniki niesprzyjające alergikom. Bardziej zaawansowane modele posiadają wyłapujący zanieczyszczenia filtr HEPA oraz jonizator.

  Tylko dobrze urządzona łazienka może uchodzić za funkcjonalną. Wyposażenie wspomnianego pomieszczenia w należyty sposób wcale nie musi być kosztowne. Dziś możemy zaopatrzyć się ze wszelkie niezbędne artykuły także za pośrednictwem internetu. Niskie ceny i szeroki asortyment przemawiają za wspomnianą opcją. Za pomocą paru kliknięć można złożyć stosowne zamówienie ze wszystkim, co powinno znajdować się na wyposażeniu publicznej toalety.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane