• Menu

  Ergonomia w łazience – o tym pamiętaj przy projektowaniu aranżacji!

  Projektując łazienkę, kierujesz się najpewniej tym, by zmieścić w niej wszystko, co potrzebne. Istotne jest jednak także zaplanowanie ułożenia wyposażenia zgodnie z zasadami ergonomii, dzięki czemu późniejsze użytkowanie będzie komfortowe. Oto kilka wskazówek, którymi możesz się kierować, aby spełnić ten warunek. 

  Ergonomia w łazience

  Odległości między sanitariatami

  Najistotniejszą kwestię w przypadku ergonomii w łazience stanowi zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. Jeśli o tym zapomnisz, może się później okazać, że podczas wchodzenia do wanny zawsze uderzasz się łokciem w rant umywalki. Albo nie możesz w pełni otworzyć drzwiczek od pralki i wkładanie do niej większych rzeczy jest niewygodne. 

  Jakie odległości powinny zostać zachowane między sanitariatami? 

  • Prysznic: 20 cm od toalety, 10 cm od pralki, 30 cm od umywalki, 
  • Toaleta: 20 cm od prysznica, pralki, umywalki oraz wanny, 
  • Umywalka: 20 cm od prysznica, toalety, wanny i pralki, 
  • Wanna: 20 cm od toalety i pralki oraz 60 cm od umywalki. 

  Przed każdym sanitariatem należy też pozostawić wolną przestrzeń funkcjonalną umożliwiającą swobodne podejście i skorzystanie z niego. W zależności od konkretnego elementu wyposażenia nie powinna być mniejsza niż 60/70/80 × 100 cm. 

  Ergonomiczna strefa prania w łazience

  Bardzo często to właśnie łazienka jest tym miejscem w którym staje pralka – o ile nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia. Aby korzystanie z tego wnętrza w dwóch rolach było wygodne, należy dobrze przemyśleć miejsce umieszczenia pralki. Jeśli łazienka ma wnęki nadające się do zabudowania, będą idealne do tego celu. Jeśli nie, warto wpasować urządzenie w strefę przechowywania i zabudować płytą meblową, by nieco odizolować je od reszty wnętrza. 

  Funkcjonalna pralka o wszechstronnym zastosowaniu

  Istotny jest również wybór samego urządzenia. Dobre pralki automatyczne to takie, w których upierzesz wszystko – ubrania z różnych tkanin, pościel, buty, a nawet dziecięce pluszaki. Potrzebujesz więc sprzętu z dużą liczbą programów oraz dodatkowymi technologiami zapobiegającymi niszczeniu delikatnych tkanin. Urządzenia Electrolux doskonale wpisują się w te założenia, gdyż dysponują szeregiem usprawnień zapewniających bezpieczeństwo pranym rzeczom.  

  Na szczególną uwagę zasługują m.in.: 

  • program UltraWash do szybkiego i skutecznego wyprania ubrań w ciągu 59 minut, 
  • technologia SteamCare umożliwiająca pranie parowe, 
  • certyfikat Woolmark pozwalający na pranie wełnianych rzeczy. 

  Aby łazienkowa strefa prania była jak najbardziej ergonomiczna, detergenty i akcesoria do pralki powinny znajdować się w jednym miejscu, w okolicy urządzenia. Dzięki temu wszystko będzie pod ręką, a wstawienie prania zajmie tylko chwilę. 

  Pamiętaj o tym, że z łazienki korzystasz kilka lub nawet kilkanaście razy w ciągu jednego. Jeśli nie będzie urządzona ergonomicznie, już w krótkim czasie jej piękny wygląd przestanie Cię cieszyć, a na pierwszy plan wysunie się irytacja związana z tym, że jest niefunkcjonalna. Pomyśl o późniejszej wygodzie użytkowania na etapie projektowania wnętrza, a z pewnością docenisz to później. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane