• Menu

  Na uczelniach potrzebujemy „garaży”

  garazW jaki sposób uniwersytety mają aktywnie kształtować młodych liderów przystosowanych do świata zawrotnie rozwijających się nowoczesnych technologii? Nie sprzyjają temu ich hierarchiczna struktura, nieraz zachowawcza administracja i często sztywne ramy wysoce nieelastycznego programu nauczania.

  Przeciętny student przedmiotu matematyczno-przyrodniczego spędza pięć lat na słuchaniu wykładów, rozwiązywaniu ustandaryzowanych zadań oraz zdawaniu egzaminów. Te trzy czynności są zdecydowanie niezbędne w procesie kształcenia, natomiast trzeba czegoś więcej by wyzwolić w młodzieży kreatywność, rozwinąć w nich ducha przedsiębiorczości i dać okazję do podjęcia ryzyka i wzięcia na siebie odpowiedzialności.

  By stawić czoła temu wyzwaniu, najlepsze uniwersytety na świecie zaczerpnęły pomysły od tak zwanego ruchu makerów, będącego rozwinięciem subkultury „zrób to sam” (ang. DIY) – ludzi, którzy eksperymentują z różnymi metodami, materiałami czy technologiami, w celu stworzenia konkretnych przedmiotów i urządzeń lub po prostu dla zabawy. Otóż na kolejnych uczelniach, pod różnymi etykietami, powstają tak zwane makerspace’y czy, nawiązujące nazwą do historii takich firm jak Apple i HP, „garaże”. Są to miejsca, w których tak studenci, jak i pracownicy danego ośrodka mogą angażować się w niestandardowe, interdyscyplinarne projekty o charakterze naukowym, otwartym (open source) czy potencjalnie komercyjnym.

  Do dyspozycji zaangażowanych są różnorodne narzędzia (drukarki 3D, komponenty elektroniczne itp.), pomoc opiekunów, różnej skali fundusze, know-how oraz sieć kontaktów z wyspecjalizowanymi laboratoriami oraz firmami. W atmosferze odpowiedzialności, zaangażowania i współpracy, poprzez naukę przez działanie, realizuje się tam misję kształtowania innowatorów przyszłości.

  Również na Uniwersytecie Jagiellońskim, pod patronatem Centrum Badań Systemów Złożonych imienia Marka Kaca, powstało tego typu miejsce. Garaż Złożoności UJ to inicjatywa młodych pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej i pierwszy akademicki makerspace w Polsce. Aktualnie, nasi „garażowicze” rozwijają technologie bio-druku 3D, tworzą modele organów ludzkich mające na celu ułatwianie skomplikowanych operacji chirurgicznych czy angażują się w ogólnopolskie projekty związane z przestrzenią kosmiczną. Więcej można o nas przeczytać na stronie www.garazzlozonosci.pl. Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt!

  PW

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane