• Menu

  Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – o czym należy pamiętać?

  Panele fotowoltaiczne mogą być montowane w różnych miejscach. Jednak zazwyczaj są umieszczane na dachach, z uwagi na to, że jest to optymalne rozwiązanie dla właścicieli domków jednorodzinnych. O czym warto pamiętać, wybierając miejsce do ich montażu?

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  Dlaczego panele fotowoltaiczne warto montować na dachach domów jednorodzinnych?

  Fotowoltaika budzi coraz większe zainteresowanie wśród prywatnych inwestorów. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad montażem paneli fotowoltaicznych i wybraniem dla nich odpowiedniego miejsca. Jak się okazuje, instalacja tego typu może być montowana zarówno na dachach, jak i na gruncie. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem w przypadku inwestorów prywatnych jest montaż paneli na dachu. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim zmniejsza się znacznie ryzyko tego, że panele będą zacienione przez inne obiekty.

  Warto też zaznaczyć, że decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu, można zaoszczędzić cenne miejsce na gruncie. Wiele działek budowlanych jest stosunkowo niewielka i dla inwestora, każdy metr wolnej przestrzeni, którą można zagospodarować w dowolny sposób, jest cenny.

  Wybierasz miejsce montażu paneli fotowoltaicznych? Zwróć uwagę na strony świata

  Dla optymalizacji wydajności paneli słonecznych, należy wybrać do ich montażu właściwe miejsce. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, aby były one ustawione w taki sposób, aby mogły pobierać jak najwięcej promieniowania słonecznego, które później zmieniane jest w energię elektryczną. Tutaj szczególną rolę odgrywa umiejscowienie paneli względem stron świata.

  Wskazuje się tutaj, że najlepsze efekty można uzyskać, gdy panele słoneczne są skierowane na stronę południową lub południowo-zachodnią. Nie zaleca się natomiast ich umieszczania od strony północnej. Warto tutaj też pamiętać o tym, że dla odpowiedniej pracy paneli, ważne jest także ich nachylenie. Zaleca się, aby w zależności od strony świata, w którą skierowana jest instalacja, wynosiło ono od 25 do 55 stopni.

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  O czym jeszcze pamiętać wybierając miejsce do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu?

  Bardzo ważne jest to, aby nic nie przysłaniało paneli fotowoltaicznych, gdyż wtedy nie będą w pełni wydajne. Dlatego też przy doborze miejsca do ich montażu, warto zwrócić uwagę, czy w pobliżu domu nie ma drzew, które z czasem, gdy urosną, mogą rzucać cień na panele. Dobrze jest też dowiedzieć się, czy w pobliżu posesji nie są planowane inwestycje, które mogłyby wpływać na dostęp instalacji do światła słonecznego.

  A co w sytuacji, gdy na dachu nie będzie można zainstalować paneli fotowoltaicznych? Wówczas można się zdecydować na montaż na ścianie budynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby była to ściana wolna od okien i drzwi. Innym rozwiązaniem jest montaż paneli na gruncie na specjalnych ruchomych wysięgnikach, które pozwalają na ustawienie poszczególnych części instalacji w taki sposób, aby „łapały” jak najwięcej promieni słonecznych.

   

  Jedna odpowiedź do “Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – o czym należy pamiętać?”

  1. kam53 pisze:

   Mając 53 lata zamontowałem panele fotowoltaiczne. Nie żałuje ponieważ na emeryturze, nie będę musiał płacić wysokich rachunków. Jedynie opłaty stałe 2 razy w ciągu roku. Przyjechało do mnie kilka firm ceny za wykonanie usługi były różne. Różnice w cenie były dosyć duże od 2 do 6 tys na instalacji fotowoltaicznej. Wybrałem firmę Solartime oferują serwis 24h oraz profesjonalny kontakt, dostosowali projekt pod mój dom.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane