logo
logo
logo
logo

Modelowanie postaci człowieka w NX CAD
Opublikowano: 26 kwietnia 2021

W trakcie swojej pracy konstruktor musi zwracać uwagę na różne aspekty działania, tak aby projektowana część lub zespół był jak najlepszy. Jedną z rzeczy, na którą musi zwracać szczególną uwagę, jest ergonomia. Ważne, aby przyszli użytkownicy mogli w pełni wykorzystać możliwości zaprojektowanych elementów.

Oprogramowanie NX CAD poza bogatymi narzędziami do modelowania bryłowego i powierzchniowego dostarcza swoim użytkownikom szereg specjalizowanych narzędzi. Jednym z nich jest środowisko Human Modeling. Środowisko umożliwia wstawienie do projektu modelu 3D postaci. Model człowieka jest w pełni edytowalny i pozwala na sprawdzenie zasięgów i ergonomii pracy. Po wywołaniu funkcjonalności konstruktor wybiera grupę, z jakiej postać będzie dodana. Wraz z oprogramowaniem dostarczane są następujące biblioteki:

 • ANSURE
 • ANSURE II
 • ASIAN_INDIAN_NID97
 • CDN_LF_97
 • CHINESE
 • GERMAN
 • JAPANESE_2006
 • KOREA_2003
 • MEXICO_JALISCO
 • NA_AUTO
 • NHANES
 • NHANES_2011_2014

Po wybraniu odpowiedniej grupy możliwe jest ustalenie podstawowych parametrów takich jak płeć, wzrost i waga. Po zatwierdzeniu wyboru, do obszaru graficznego zostaje dodany model człowieka. Program umożliwia dowolną modyfikację postury utworzonej postaci. Można skorzystać z jednej z zapisanych postaw, rys. 1.

Rysunek 1 Model 3D kobiety ustawiony w jednej z zapisanych póz, pchanie, np. wózka.

 

Wstawiony model człowieka pozwala sprawdzić czy założenia konstrukcyjne są poprawne i czy nie wymagają zmiany. Możliwe jest zweryfikowanie na wczesnym etapie, czy przyjęte wymagania gwarantować będą optymalną pracę użytkowników. Dzięki bogatej bibliotece zawierającej modele postaci z różnych kontynentów możliwe jest sprawdzenie, czy projekt będzie odpowiedni dla mieszkańców różnych zakątków ziemi.

Rysunek 2 Gotowa maszyna z dodanym modelem człowieka.

Poza wyznaczaniem zasięgów pracy, możliwe jest wyświetlenie, co człowiek siedzący w gotowym produkcie, np. pojeździe, będzie widział. W tym celu możemy przestawić postać, aby przekonać się, jak zmieni się pole widzenia. Dzięki temu konstruktorzy mogą wyeliminować ewentualne problemy, jeszcze na etapie konstrukcyjnym, bez konieczności wytwarzania pełni skalowalnych drogich modeli, rys 3.

Rysunek 3 Widok z lewego i prawego oka człowieka siedzącego na fotelu kierowcy

Platforma NX dostarcza szereg narzędzi pozwalających w pełni pokryć zapotrzebowanie każdego przedsiębiorstwa na szeroko rozumiane oprogramowanie CAx. Dzięki środowisku Human Modeling konstruktor może sprawdzać ergonomię, a co za tym idzie, dostarczać projekty szybciej i z mniejsza liczbą błędów, w pełni odpowiadające potrzebom klienta.

Artykuł powstał we współpracy z GMSystem, dystrybutorem oprogramowania NX CAD i NX CAM.


Oprogramowanie CAD, które usprawni Twoją pracę

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Oprogramowanie CAD

Oprogramowanie CAD, które usprawni Twoją prac...

Komputeryzacja projektowania stała się już codziennością we ws...
Nowoczesne technologie

Jak możemy wykorzystać technologie, aby uspra...

Dobra obsługa klienta często jest kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa,...
Unit4 Teta

Unit4 Teta – kompleksowe narzędzie dla branż...

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie funkcjonalnych...