• Menu

  Mieszkanie na kredyt – jak kupować bezpiecznie?

  Własne mieszkanie to marzenie wielu młodych rodzin. Niestety, wiele z nich ciągle nie może sobie pozwolić na własne cztery kąty bez wsparcia kredytem bankowym. Jak kupić bezpiecznie mieszkanie na kredyt?

  Sonata Park

  Z analizy NBP wynika, że w 2014 roku dostępność kredytów hipotecznych oraz mieszkań poprawiła się, przede wszystkim dzięki najniższym w historii stopom procentowym, a więc również tańszym kredytom, dzięki stabilnym cenom na rynku mieszkaniowym oraz dzięki większym dochodom konsumentów i deflacji.

  Za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw można było kupić około 0,83 m kw. w Polsce. Warto dodać, że w 2014 roku banki udzieliły 174 087 nowych kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 36,82 mld zł.

  Formalności z deweloperem

  Zakup nowego mieszkania w Warszawie na kredyt nie ogranicza się tylko do pójścia do banku i podpisaniu tam stosownej umowy kredytowej. Ważne dla bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia oraz dla późniejszego komfortu użytkowania lokalu mieszkalnego jest dopełnienie wszelkich formalności z deweloperem, który wybuduje nasze mieszkanie.

  Przede wszystkim warto sprawdzić nie tylko kondycję finansową firmy deweloperskiej, ale także wszelkie informacje na jej temat oraz opinie o zrealizowanych już przez nią inwestycjach – radzi deweloper z Białegostoku – Sonata Park.

  Zawierając umowę z deweloperem, powinniśmy nalegać, żeby do dokumentu zostało wpisanych jak najwięcej szczegółów i ustaleń. Jeśli deweloper zobowiązuje się do wybudowania parkingu lub placu zabaw obok bloku, to również lepiej wpisać do umowy. Oczywiście, wszelkie umowy muszą zostać zawarte przed notariuszem, do czego obliguje obydwie strony ustawa deweloperska z 2012 roku.

  Warto również zadbać, żeby w umowie znalazły się zapisy o karach umownych, np. z powodu opóźnienia inwestycji. Należy również sprecyzować, co dokładnie rozumie druga strona przez określenie: stan deweloperski mieszkania. Warto także samodzielnie sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania terenu, a nie tylko opierać się na prospekcie dewelopera.

  Mieszkaniowe fundusze powiernicze

  Ważnym elementem bezpieczeństwa transakcji zakupu nowego mieszkania są tzw. mieszkaniowe fundusze powiernicze. Dzięki ustawie deweloperskiej, stały się obowiązkowe. Kupujący nie przekazuje pieniędzy z kredytu bezpośrednio deweloperowi, ale wpłaca je na rachunek powierniczy, którym zarządza bank i to on kontroluje postęp prac dewelopera, od ich realizacji uzależniając wypłatę środków.

  Na rynku funkcjonują zamknięte mieszkaniowe rachunki powiernicze (pieniądze przekazywane deweloperowi po zakończeniu inwestycji) i otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze (deweloper otrzymuje transze pieniężne po zakończeniu określonych wcześniej etapów inwestycji) oraz warianty tego ostatniego: z gwarancją ubezpieczenia lub z gwarancją bankową.

  Co prawda ustawa deweloperska z 2012 roku znacznie podniosła bezpieczeństwo zakupu mieszkania od dewelopera, ale tak naprawdę również sami możemy zadbać o to, żeby nabycie wymarzonego M nie stało się źródłem kłopotów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane