logo
logo
logo
logo
Maty grzewcze

Maty grzewcze na podczerwień – co to takiego?
Opublikowano: 26 lutego 2020

Maty, taśmy i panele grzewcze na podczerwień coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Wbrew obiegowej opinii jest to bardzo ekonomiczny i wydajny sposób ogrzewania pomieszczeń. Dziś sprawdzimy, jakie są najważniejsze wady i zalety ogrzewania na podczerwień oraz na jakiej zasadzie działa ta technologia.

Maty grzewcze

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień jest obecnie najzdrowszym dla naszego organizmu sposobem ogrzewania domu czy stanowiska pracy. Opiera się ona na promieniowaniu cieplnym, czyli naturalnie występującym zjawisku. W przyrodzie promieniowanie cieplne emitowane jest przez słońce oraz przez różne nagrzane przedmioty, które wydzielają je w procesie stygnięcia. Ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa bezpośrednio powietrza, a jedynie ciała stałe, np. podłogę, ściany, sufit itd. Sprawdźmy teraz, jakie są najważniejsze zalety i wady ogrzewania na podczerwień.

Ogrzewanie podczerwienią – zalety

  • Możliwość ogrzewania praktycznie każdej powierzchni. Dostępne są maty grzewcze na podczerwień sufitowe, pod panele, pod podłogi drewniane czy pod płytki.
  • Niższe koszty ogrzewania pomieszczeń.
  • Możliwość łatwego sterowania ogrzewaniem.
  • Możliwość szybkiego ogrzania nawet wychłodzonego pomieszczenia.
  • Maty i panele na podczerwień są niezwykle trwałe i cechują się niską awaryjnością.
  • Ogrzewanie podczerwienią hamuje osadzanie się wilgoci i rozwój grzybów na ścianach, podłogach czy suficie.
  • W pomieszczeniu, w którym zastosowano ogrzewanie podłogowe na podczerwień, praktycznie nie występuje zjawisko konwekcji. Dzięki temu w powietrzu unosi się dużo mniej drobinek kurzu, roztoczy itd. Ten rodzaj ogrzewania jest więc szczególnie polecany alergikom.
  • Ogrzewanie na podczerwień jest przyjazne dla naszego organizmy. Świadczy o tym, chociażby fakt, że ogrzewanie na podczerwień stosowane jest w inkubatorach dla noworodków, a także przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych czy chorób reumatycznych.

Ogrzewanie na podczerwień wady

Mimo wielu zalet ogrzewania na podczerwień, jak chyba każda inna forma ogrzewania, posiada też pewne wady:

  • Ogrzewanie na podczerwień nie może być wykorzystane do ogrzewania wody. W związku z tym będziemy musieli zainstalować drugie źródło ciepła.
  • Do wad możemy zaliczyć również jednorazowe koszty zakupu, które musimy ponieść na początku. Warto tu jednak zaznaczyć, że w przypadku dobrze izolowanych pomieszczeń koszt ogrzewania na podczerwień może się zwrócić nawet po 2 latach.

Montaż maty grzewczej na podczerwień

Montaż maty grzewczej na podczerwień nie należy do zadań trudnych i w wielu przypadkach możemy zrobić to samodzielnie. Choć pewne elementy, jak na przykład podłączenie do sieci elektrycznej, powinniśmy pozostawić fachowcowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia. Sposób montażu całej instalacji ogrzewania na podczerwień zaprezentujemy na przykładzie maty grzewczej pod panele.

  • Krok 1 to odpowiednie zaplanowanie instalacji. Zaczynamy więc od wybrania miejsca na elektroniczny regulator temperatury oraz czujnik podłogowy. Regulator umieszczany jest zwykle na ścianie, prostopadle do podłogi, na wysokości około 1,5 m. Do regulatora musimy doprowadzić zasilanie. Od regulatora wykonujemy bruzdę na rurkę ochronną czujnika i przewody zasilające biegnące od regulatora do maty grzewczej na podłodze. Bruzdę wydłużamy na podłodze, a jej głębokość powinna być taka, aby górna część rurki ochronnej dotykała dolnej części paneli lub desek podłogowych. Rurkę z czujnikiem układamy w przygotowanej bruździe.
  • Krok 2 to położenie warstwy izolacyjnej i wytłumiającej. Najczęściej jest to pianka pod panele oraz cienka metalizowana folia na podkładzie styropianowym. Jej zadaniem jest izolacja cieplna od spodu maty grzewczej. Zastosowanie tej warstwy zwiększa wydajność ogrzewania podłogowego na podczerwień i zmniejsza koszty jego eksploatacji. W miejscu rurki z czujnikiem wycinamy otwór w obu warstwach tak, aby rurka znalazła się pomiędzy nimi, bezpośrednio pod panelami lub deskami.
  • kroku 3 testujemy sprawność zakupionej maty grzewczej (poprzez sprawdzenie rezystancji), a następnie układamy ją na przygotowanym podłożu.
  • Krok 4 to już układanie paneli bezpośrednio na rozłożonych matach grzewczych. Po ułożeniu podłogi pozostaje nam podłączenie i sprawdzenie całej instalacji. Jeśli działa poprawnie, możemy zamknąć bruzdę w ścianie i założyć listwy ścienne.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • krys pisze:

    Ja ostatnio znalazłem fajny sklep gdzie maja różne May i świetnie doradzają przy zakupie
    sklep.eo.net.pl/dzial/maty-grzewcze/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Pellet drzewny

Terra Pellet — Producent pelletu drzewnego...

Pellet drzewny stał się niezwykle popularnym źródłem energii w wielu d...
Inteligentne termostaty do grzejników

Inteligentne termostaty do grzejników – co wa...

Pojęcie smart home bez wątpienia staje się coraz powszechniejsze. Inno...
renowacja budynków

66 mld euro oszczędności na rachunkach za ene...

Nowe badania przeprowadzone przez Guidehouse pokazują, że gdyby Polska...
Pompa ciepła

Pompa ciepła – zalety i wady...

Wysokie ceny gazu i energii elektrycznej, a także problemy z dostępnoś...