Pojęcie smart home bez wątpienia staje się coraz powszechniejsze. Innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie sterowania ciepłem i światłem zyskują rozgłos i trafiają pod dachy coraz większej liczby zadowolonych użytkowników. Przykładem takiej nowoczesnej, choć w założeniu bardzo prostej propozycji są inteligentne termostaty do grzejników. Urządzenia te pozwalają precyzyjnie i wygodnie zarządzać ciepłem w budynku – służą do kontrolowania ogrzewania grzejnikowego w domach i mieszkaniach. Jak działają termostaty w wydaniu smart home, w jaki sposób przewyższają tradycyjne głowice, a także jaki termostat grzejnikowy smart wybrać?
Tradycyjne manualne głowice grzejnikowe wyposażone są zazwyczaj w regulację grzania od 0 do 5. Zasada ich działania jest prosta: ustawiając temperaturę w danym pomieszczeniu, przekręcamy pokrętło na wybraną cyfrę, gdzie 0 oznacza całkowite odcięcie grzejnika od źródła ciepła, z kolei 5 największe możliwe rozgrzanie kaloryfera. Kiedy więc zależy nam na zaoszczędzeniu energii, skręcamy pokrętło do pozycji 0 lub 1. Kiedy z kolei w krótkim czasie chcemy nagrzać wychłodzone pomieszczenie, wybieramy pozycję 5 na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Wreszcie kiedy zależy nam na utrzymaniu względnie komfortowej, stałej temperatury, zostawiamy pokrętło ustawione na pozycji 2, 3 lub 4, w zależności od potrzeb.
Przy takim sprzęcie nie może być jednak mowy o precyzji sterowania temperaturą. Przegrzewanie oraz niedogrzewanie pomieszczeń, a także ciągłe zmienianie zadanej temperatury to w tym przypadku standard. Z pomocą przychodzą inteligentne termostaty do grzejników, zwane również inteligentnymi głowicami. To rozwiązanie niesie ze sobą nie tylko wyjątkową dokładność, ale także nieporównywalny komfort użytkowania.
Sterownik główny to urządzenie, które bierze pod uwagę 2 podstawowe czynniki: dokładną temperaturę zadaną przez użytkownika oraz tę aktualnie panującą w konkretnym pomieszczeniu, kontrolowaną poprzez czujnik temperatury. Dzięki temu regulacja temperatury w pomieszczeniach jest nie tylko precyzyjna, ale także efektywna, co w dłuższej perspektywie przekłada się na niższe rachunki za energię. Każdy taki siłownik elektryczny może być sterowany z poziomu stacjonarnego regulatora temperatury zamontowanego w domu lub mieszkaniu. Ponadto taki system umożliwia również zdalne zarządzanie ciepłem przy użyciu aplikacji mobilnej, co pozwala na zarządzanie temperaturą w domu lub mieszkaniu z każdego miejsca na świecie.
Sterownik główny łączy się z domową siecią wi-fi, a termostat i głowica radiowo ze sterownikiem. Dzięki temu układowi urządzenie samodzielnie analizuje temperaturę aktualnie panującą w pomieszczeniu, zestawia ją z tą zadaną przez użytkownika i modyfikuje działanie grzejnika zgodnie z zaleceniami lokatorów, wysyłając sygnały do głowicy o otwarciu lub zamknięciu zaworu. Głowicę smart montujemy bezpośrednio do grzejnika w danym pomieszczeniu, w miejsce manualnego pokrętła. By ułatwić ten proces, producent dołącza do każdego siłownika komplet adapterów, dzięki czemu innowacyjne oprzyrządowanie jest kompatybilne z grzejnikami występującymi na rynku najczęściej.
Jak zamontować inteligentny termostat?
Proces rejestracji termostatu opisany jest w instrukcji urządzenia.
Uwaga! W swoim domu lub mieszkaniu posiadasz zapewne kilka grzejników – pamiętaj, że każdy z nich musi zostać wyposażony w osobny smart termostat do grzejnika. Tyko w ten sposób zapewnisz sobie możliwość zarządzania temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna.
Byłoby świetnie, ale to niemożliwe. Oprócz inteligentnego termostatu potrzebny będzie czujnik temperatury wewnątrz pomieszczenia. Samo sterowanie oprogramowaniem nie będzie z kolei możliwe bez sterownika głównego, który łączy się z domową siecią Wi-Fi. Czy na inne sposoby możesz uczynić sterowanie temperaturą w swoim lokum jeszcze bardziej efektywnym? Z pewnością przyda ci się wspomniana już aplikacja, umożliwiająca sterowanie zdalne. Warto rozważyć również zamontowanie repeatera sygnału, który wzmacnia sygnał radiowy pomiędzy urządzeniami, by zwiększyć komunikację bezprzewodową, a także czujników otwarcia okien. Te ostatnie z kolei automatycznie wysyłają sygnały do sterownika głównego w momencie otwarcia okien, co pozwala chwilowo wyłączyć ogrzewanie w danej strefie i tym samym oszczędzić wydatek energetyczny.
Decydując się na wyposażenie swojego lokum w inteligentne termostaty do grzejników, warto zaufać profesjonalnej marce, która oprócz zapewnienia samego produktu służy także praktyczną poradą. W ofercie firmy TechSterowniki.pl znajdziemy 2 rodzaje bezprzewodowych siłowników elektrycznych, czyli inteligentnych głowic grzejnikowych:
Wszystkie głowice zasilane są bateriami, wyposażone są w nakrętkę z gwintem M 30×1,5, komunikują się ze sterownikami bezprzewodowo (868 MHz) i można obsługiwać je zarówno przy użyciu zewnętrznego regulatora, jak i aplikacji mobilnej. Inteligentne termostaty charakteryzują się nowoczesnym, minimalistycznym designem i kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu bez problemu wpasują się w wystrój każdego domu czy mieszkania. Na naszej stronie internetowej możesz szybko przeszukać sieć handlowców, z którymi współpracujemy i znaleźć najbliższego dystrybutora. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami!
Tagi: DOM, ogrzewanie, smart home
Dodaj komentarz