logo
logo
logo
logo
renowacja budynków

66 mld euro oszczędności na rachunkach za energię dzięki renowacji budynków
Opublikowano: 10 października 2023

Nowe badania przeprowadzone przez Guidehouse pokazują, że gdyby Polska zainwestowała w renowację ukierunkowaną na budynki o najgorszych parametrach energetycznych, zaoszczędziłaby 66 mld euro na kosztach energii. Nawet przy nakładach wymaganych do przeprowadzenia renowacji (47 mld euro), korzyści w postaci oszczędności energii byłyby o 40% wyższe już po 20 latach.

Na ten moment, kluczowym elementem obecnych negocjacji na temat Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków na poziomie UE jest określenie minimalnych wymagań dotyczących renowacji budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej.

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Savanta, Polacy dokonują dużych wyrzeczeń z powodu rosnących rachunków za energię: 58% z nich musiało przynajmniej
w pewnym stopniu ograniczyć budżet na żywność, 55% zmniejszyło wydatki na opiekę zdrowotną lub dentystów, a 47% rodziców ograniczyło wydatki na dzieci.

Dane dowodzą również, że Polacy pragną długoterminowych działań ze strony przyszłego rządu. Prawie 2/3 Polaków (65%) obawia się o swoje rachunki za energię w ciągu najbliższych 1-5 lat. Jednocześnie ponad połowa (53%) społeczeństwa obawia się, że przyszłe fale upałów wpłyną na długość życia ich lub ich bliskich.

Coraz więcej osób oczekuje od następnego rządu wsparcia długoterminowego ponad to krótkoterminowe: 46% Polaków chciałoby, aby przyszły rząd wspierał renowację domów pod kątem efektywności energetycznej, aby obniżyć rachunki w dłuższej perspektywie.

Dla porównania, tylko 17% chce, aby rząd dotował ich rachunki za energię w perspektywie krótkoterminowej.

Justyna Glusman, dyrektor zarządzająca w Stowarzyszeniu Fala Renowacji, grupy eksperckiej zajmującej się kwestiami związanymi z efektywnością energetyczną budynków, wyjaśnia: „Polacy chcą długoterminowych działań mających na celu obniżenie rachunków za energię. Badanie to potwierdza, że jest to również ekonomicznie uzasadnione dla państwa. Korzyści z modernizacji naszych domów są znacznie większe niż koszty”.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli obecny rząd będzie kontynuował trzecią kadencję po zbliżających się wyborach parlamentarnych, powstanie Ministerstwo Transformacji Energetycznej. Organizacje pozarządowe wzywają decydentów do priorytetowego potraktowania poprawy efektywności energetycznej budynków w ramach tego projektu, co w dłuższej perspektywie ma służyć ochronie ludzi i ich zdrowia.

Zapotrzebowanie na takie rozwiązania rzeczywiście istnieje: ponad 70% wolnostojących domów jednorodzinnych w Polsce nie ma izolacji termicznej lub jest ona niewystarczająca. A 57% Polaków chciałoby, aby ich domy były częściowo lub też zdecydowanie bardziej energooszczędne.

Aleksandra Krugły, specjalistka ds. rzecznictwa w Habitat for Humanity Poland, komentuje: „Nasze domy wymagają modernizacji. Musimy zapewnić większą stabilność w dłuższej perspektywie, a renowacja najmniej energooszczędnych budynków jest jednym z najważniejszych rozwiązań, które ochronią ludzi w przyszłości”.

Polska stoi przed istotną szansą, ponieważ Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków znajduje się w końcowej fazie negocjacji. Aż 60% Polaków częściowo lub zdecydowanie popiera rzeczywisty wymóg poprawy efektywności energetycznej dla budynków o najniższej charakterystyce energetycznej, zgodnie z obecną propozycją zawartą w Dyrektywie UE.

Według niedawno opublikowanego badania, Polska dysponuje znacznymi środkami finansowymi na walkę z ubóstwem energetycznym i nieodpowiednimi warunkami mieszkaniowymi – do 65 mld euro. Wyzwaniem natomiast jest właściwe alokacja i wykorzystanie tych środków w celu dotarcia do najbardziej podatnych gospodarstw domowych.

Alicja Piekarz, specjalistka Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, ogólnopolskiej organizacji pozarządowej, działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i klimatu podkreśla: „Renowacja najmniej efektywnych energetycznie budynków, zaprojektowana i przeprowadzona z dbałością o wszystkie grupy społeczne, w szczególności grupy wrażliwe, to szansa na znaczne obniżenie rachunków za energię w dalszej perspektywie. Potrzebujemy przemyślanej i skoordynowanej polityki, aby każdy mógł odczuć korzyści energetyczne, jakie przyniosłaby fala renowacji w Polsce”.

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

gazy cieplarniane

1 proc. najbogatszych ludzi na świecie wytwar...

Wiele mówi się dziś o konieczności ograniczenia emisji gazów c...
Pawilony handlowe w kontenerach

Pawilony handlowe w kontenerach, czy to dobre...

Pawilony handlowe w kontenerach to z założenia miejsca dostosowane do...
Oczyszczanie ścieków

Efektywne oczyszczanie ścieków – poznaj...

Oczyszczanie ścieków jest procesem kluczowym dla ochrony środowiska i...
Ile kosztuje posiadanie samochodu elektrycznego

Ile kosztuje posiadanie samochodu elektryczne...

W ostatnich latach samochody elektryczne zyskały na popularności i sta...