• Menu

  Marihuana – lek czy zagrożenie?

  Legalizacja marihuany – zwłaszcza tej leczniczej – to od pewnego czasu stale powracający temat. Dla jednych jest to szansa na życie bez bólu i skuteczną walkę z chorobami, inni widzą w niej poważne zagrożenie. Jakie są argumenty każdej z tych grup?

  Będzie zmiana prawa?

  W czerwcu bieżącego roku został złożony projekt ustawy, która miałaby dopuścić olej konopny do stosowania w celach leczniczych. Ta zmiana prawna pomogłaby pacjentom, którzy nie są uzależnieni, ale cierpią na takie choroby jak stwardnienie rozsiane, padaczka, czy AIDS, lub są poddawani terapii paliatywnej.

  Leczniczy olej konopny miałby być przepisywany przez lekarza i dostępny wyłącznie na receptę bądź na podstawie zaświadczenia uwzględniającego ilość leku, częstotliwość dawkowania, a także rodzaj medykamentu zawierającego tę substancję.

  Obecnie marihuana jest legalna w kilku krajach Europy – w niektórych rejonach Szwajcarii, a także we Włoszech, Portugalii, czy Belgii – można tam posiadać niewielką ilość (od 3 do 10 gramów). Wbrew powszechnie panującej opinii, marihuana w dalszym ciągu nie jest legalna w Holandii.

  Lecznicze działanie marihuany

  Chociaż kontrowersje na temat marihuany to temat pojawiający się zawsze kiedy mowa o ewentualnej legalizacji, ciągle trwają badania nad jej właściwościami i działaniem na organizm człowieka. Niektórzy chcieliby zmiany prawa, aby móc legalnie posiadać marihuanę ze względu na jej właściwości rozluźniające, inni jednak widzą w niej skuteczny lek na różnego rodzaju schorzenia.

  Jedną z nich jest stwardnienie rozsiane – pacjenci stosujący farmaceutyki na bazie konopi indyjskich lepiej radzą sobie z bólem, który towarzyszy tej chorobie. Ponadto marihuana stosowana jest w celu łagodzenia uciążliwych skutków ubocznych chemioterapii, a więc nudności i wymiotów.

  Jest pomocna również podczas leczenia zaburzeń łaknienia (anoreksji i bulimii), a według badań obniża poziom cukru we krwi, zapobiegając tym samym rozwojowi cukrzycy. W Stanach Zjednoczonych przepisuje się ją pacjentom chorym na jaskrę, u których nie działają inne formy terapii – marihuana obniża ciśnienie w gałce ocznej, a w rezultacie zmniejsza ból i poprawia ostrość widzenia.

  Jedna odpowiedź do “Marihuana – lek czy zagrożenie?”

  1. Ania z GrubeTopy.pl pisze:

   W naszym kraju należy zacząć od edukacji społeczeństwa czym jest medyczna marihuana zawierająca kannabinoid CBD bez psychoaktywnego działania. Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane