• Menu

  Konopna rewolucja

  Chociaż wielu ludziom konopie kojarzą się prawie wyłącznie z marihuaną, to od przeszło trzydziestu lat rośliny te znajdują kolejne zastosowania w rozlicznych gałęziach gospodarki. Czy już niebawem możemy doświadczyć konopnej rewolucji na szeroką skalę?

  Konopie siewne

  Pochodzenie i historia konopi

  Konopie siewne (łac. Cannabis sativa) to jednoroczna roślina zielna, naturalnie występująca w górach Ałtaj, Tienszan, a także na terenach Zakaukazia i Afganistanu. Ze względu na swoje różnorodne zastosowania jej uprawa stała się popularna w wielu zakątkach globu – były i wciąż są wykorzystywane głównie jako surowiec, z którego pozyskiwano włókno. Historycznie z włókien konopnych wytwarzano niezwykle wytrzymałe liny stosowane na transoceanicznych żaglowcach. To również z konopi wytworzono w I wieku n.e. pierwszy na świecie papier.

  Obecnie naukowcy opracowują coraz to nowsze zastosowania konopi siewnych, które w nie tak odległej przyszłości mogą przyczynić się do zrewolucjonizowania wielu sektorów gospodarki. O jakich sektorach mowa?

  Konopie siewne w gospodarce

  Branża żywieniowa jest jednym z największych beneficjentów nowych zastosowań produktów konopnych. Oleje i nasiona pozyskiwane z konopi są wysoce cenione nie tylko ze względu na swoje wartości odżywcze, ale także za prozdrowotne właściwości.

  Włókna konopne wskazywane są również jako idealny następca masy papierowej pozyskiwanej z drzew – szacuje się, że z jednego hektara konopi można otrzymać tyle samo surowca, co z czterech hektarów lasu. Dodatkowo papier wytworzony z konopi jest trwalszy i nie wymaga do wybielania szkodliwych toksyn.

  Ponadto konopie siewne znajdują również zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Beton konopny, powstający z połączenia paździerza konopnego i wapna stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego betonu – jest wytrzymały, niepalny i wodoodporny. W razie wyburzenia budynku gruz pochodzący z tego betonu może zostać użyty jako nawóz, gdyż jest w pełni biodegradowalny, Jego produkcja jest przyjazna dla środowiska, ponieważ uprawa konopi redukuje więcej dwutlenku węgla, niż powstaje go w procesie obróbki wapna.

  Konopie, uprawiane na nieużytkach i glebach niskiej jakości, dodatkowo przeciwdziałają erozji, a także zwiększają ilość próchnicy, przez co znacznie podnoszą wydajność ziemi. Doskonale sprawdzają się zatem jako płodozmian.

  Patrząc na dotychczasowy rozwój badań nad nowymi zastosowaniami konopi, możemy się spodziewać, że produkty konopne są przyszłością wielu gałęzi gospodarki i jednocześnie kluczem do lepszej, bardziej przyjaznej środowisku przyszłości.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane