• Menu

  Uprawa medycznej marihuany w Polsce

  Legalna i dostępna w aptekach na receptę, ale to wciąż za mało. W Polsce nadal nielegalna jest uprawa marihuany medycznej. A na takich zmianach mogliby skorzystać zarówno pacjenci jak i cała gospodarka. Na razie możliwe jest tworzenie leków na bazie marihuany. Te jednak wciąż są sprowadzane z krajów takich jak Kanada czy Niemcy.

  medyczna-marihuana

  Legalizacja medycznej marihuany

  Od 7 lipca 2017 r. lekarze mają możliwość przepisywania recept na medyczną marihuanę. Można ją kupować w aptekach od listopad 2017 r., chociaż z jej dostępnością od początku bywało różnie. Lista poważnych schorzeń, na które lek się stosuje jest naprawdę długa. Poczynając od stwardnienia rozsianego, przez epilepsję, bóle neuropatyczne i epilepsję, a kończąc na chorobach nowotworowych.

  Teoretycznie marihuanę medyczną mogą przepisywać lekarze rodzinni. Musza jednak posiadać specjalne druki recept Rpw – czyli recept narkotycznych, lub specjalne oznaczenie e-recepty. Wszystko dlatego, że medyczna marihuana ze względu na swoje działanie i ryzyko ewentualnego uzależnienia została zaliczona do leków narkotycznych, podobnie jak morfina, czy kodeina.

  Brak upraw ogranicza dostęp do leku

  Dotychczas medyczna marihuana, która trafiała do aptek pochodziła od Spectrum Cannabis -należącego do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth Corp., światowego giganta w branży medycznych konopi. Kolejne partie pochodziły i pochodzą z Niemiec od Aurora Cannabis.

  Efekt jednak był od początku taki, że partie dostarczanego leku były szybko wykupywane i pacjenci często przez długi czas nie mieli do medycznej marihuany dostępu. Za każdym razem pojawiało się pytanie, dlaczego w Polsce konopie do celów medycznych nie są uprawiane?

  Konopne know how w Polsce

  Tradycje upraw konopi przemysłowych w Polsce sięgają czasów sprzed II Wojny Światowej. W tej chwili ta branża przeżywa renesans i szybko się rozwija. Na rynku jest wiele firm oferujących wyprodukowany z konopi włóknistych olej CBD, który jest suplementem wspomagającym leczenie wielu chorób. Na rynku producenci i dystrybutorzy prześcigają się w ofertach konopnych artykułów spożywczych oraz kosmetyków.

  Poza tym rośnie też konkurencja wśród sklepów proponujących nasiona marihuany, których posiadanie i sprzedaż w Polsce są legalne. Sklep z nasionami marihuany ma w swojej ofercie wyselekcjonowane i pochodzące od renomowanych seed banków pestki niemal z całego świata.

  Tak dobrze rozwijające się biznesy konopne czy około konopne, infrastruktura oraz doświadczenie rolników, przetwórców, producentów i dystrybutorów z tej branży sprawiają, że Polska z powodzeniem mogłaby stać się liderem w uprawie medycznej marihuany. Wystarczy tylko zalegalizować uprawy roślin do celów leczniczych.

  Korzyści z uprawy medycznej marihuany

  Około 1 mln Polaków cierpi na schorzenia, przy leczeniu których marihuana mogłaby pomóc. Pacjenci kupujący gram suszu medycznej marihuany w aptece muszą za niego zapłacić ok 65 zł. Ostatnio wprawdzie został obniżony podatek VAT na sprowadzany z Niemiec lek z 23 do 8 % co nieznacznie wpłynęło na obniżenie ceny, jednak wciąż na zakup medycznej marihuany nie mogą sobie pozwolić ci najubożsi pacjenci.

  Mogłyby to zmienić krajowe uprawy. Dzięki nim lek pochodzący z rodzimych plantacji byłby o wiele tańszy. Z szacunków wynika, że za gram pacjenci płaciliby 4,5 zł! Oprócz tego na uprawach konopi do celów leczniczych polska gospodarka mogłaby zarabiać sumy liczone w setkach milionów złotych.

  Potwierdzeniem tego są zyski wysokości 260 mln dolarów, które z upraw medycznej marihuany osiągnął Izrael. Te jednak wciąż będą rosnąć i tylko w ciągu najbliższych 7 lat światowy obrót konopi ma wynieść około 33 miliardów dolarów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane