• Menu

  Legnica przyspiesza rozwój

  W krajowym rankingu najaktywniejszych samorządów 2016 roku, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, Legnica zajęła trzecie miejsce wśród miast na prawach powiatu. Zdobyła ponad 54 tys. punktów, a jednocześnie kolejny już raz tytuł „Super Powiatu”

  Legnica otrzymała najwyższą notę na Dolnym Śląsku, a spośród krajowych konkurentów wyprzedziły ją tylko Nowy Sącz i Rzeszów. Miasto zdobyło też trzecią pozycję w kategorii energii odnawialnej. – Nasze miasto już kolejny raz wyróżniono prestiżowym tytułem „Super Powiatu”, natomiast od lat należymy do elitarnego grona liderów rankingu – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Docenione zostały nasze osiągnięcia proinwestycyjne i prorozwojowe, wysoko oceniane są legnickie sukcesy w pozyskiwaniu środków na inwestycje z krajowych i zagranicznych źródeł zewnętrznych. Miasto stale tworzy warunki dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wdraża i promuje rozwiązania ekoenergetyczne, proekologiczne i prozdrowotne. Ma bogaty dorobek w partnerskiej międzynarodowej współpracy, rozwija infrastrukturę sportową i rekreacyjną, tworzy bogatą ofertę kulturalną dla mieszkańców.

  Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski

  Samorządy są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów w kilku grupach tematycznych. W 2016 r. Legnica uzyskała m.in.: 9.000 punktów za wykorzystane środki inwestycyjne pochodzące ze źródeł zewnętrznych, 4000 – za wykorzystanie krajowych źródeł finansowania, 4.000 punktów za tworzone pracownie informatyczne, 3.000 za instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości, 3.000 za wielkość wydatków na szkolenia, 2.920 za wspieranie rozwiązań ekoenergetycznych, za oznakowane ścieżki rowerowe – 2.700, 1.000 za działania na rzecz osób niepełnosprawnych, 1.500 za stypendialne wspieranie zdolnej młodzieży, 1.000 za promocję zdrowego stylu życia poprzez organizowanie imprez.

  – Legnica jest niekończącą się opowieścią. Wciąż się rozwija, zgodnie z potrzebami mieszkańców i duchem nowoczesności. Wiemy, co do tej pory udało się zrealizować i co jest jeszcze do zrobienia – dodaje Tadeusz Krzakowski, podkreślając też wagę obecnych i przyszłych rozwiązań innowacyjnych ze sfery smart city oraz inwestycji w ludzi.

  W styczniu br. marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i prezydent Tadeusz Krzakowski podpisali umowę o udzieleniu miastu dofinansowania unijnego w kwocie blisko 30 mln zł w związku z kończącą się przebudową ul. Jaworzyńskiej.

  Panorama miasta z ul. Jaworzyńską

  – To wielka kwota, ale udana przebudowa ul. Jaworzyńskiej, poprawiająca bezpieczeństwo ruchu pojazdów i pieszych, zwiększająca mobilność układu komunikacyjnego łączącego miasto z autostradą A4, terenami inwestycyjnymi w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i budowaną drogą S3, była bardzo potrzebna i oczekiwana – powiedział marszałek Przybylski, dodając, że to pierwsza taka dotacja, ale nie ostatnia.

  – Otrzymane środki są refundacją wcześniej poniesionych przez gminę kosztów – wyjaśnia prezydent Krzakowski. – Wykorzystamy je na dalszy rozwój miasta, np. związany z uzbrojeniem nowych terenów inwestycyjnych. Chcemy, by zarabiały one na kolejne nowoczesne przedsięwzięcia, wzbogacające rynek usług i pracy. Cieszymy się zaletami naszego miasta. W Legnicy mieszka się naprawdę dobrze, a przy tym widać gołym okiem potężny postęp niemal w każdej dziedzinie życia.

  www.portal.legnica.eu

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane