• Menu

  Kupno mieszkania – o co warto zapytać dewelopera?

  o co zapytać deweloperaPrzy zakupie mieszkania każda informacja, ułatwiająca podjęcie decyzji, jest na wagę złota. Źródła wiedzy można znaleźć bez problemu – są to m.in. portale internetowe, fora dla osób kupujących nieruchomości, raporty rynkowe czy dane statystyczne.

  Jednak najwięcej można się dowiedzieć bezpośrednio od dewelopera. W jego interesie jest przekazanie klientom jak najpełniejszych danych, aby mogli świadomie podjąć decyzję o zakupie.

  Jakie obowiązki informacyjne ma deweloper?

  Na deweloperów w Polsce nałożony jest obowiązek przedstawienia potencjalnym klientom prospektu informacyjnego. Dokument ten może mieć postać papierową lub elektroniczną i powinien być udostępniony nieodpłatnie. Zawiera on bardzo dużo informacji, dlatego warto przeczytać wszystko na spokojnie. W dokumencie określone są m.in. kwestie związane ze standardem wykończenia budynku, instalacjami w mieszkaniu, przyległościami czy częściami wspólnymi dla mieszkańców.

  Z prospektu informacyjnego można dowiedzieć się także, kim jest deweloper oraz jakie ma doświadczenie, np. w przypadku profitdevelopment.com.pl można przeczytać, że na koncie dewelopera jest 20 zrealizowanych inwestycji, a kolejne inwestycje są w realizacji. Prospekt zawiera też dane dotyczące finansowania budowy, planu zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek, czy planowanych zmian w infrastrukturze. Ponadto informuje on klienta o tym, czy deweloper miał pozwolenie na budowę i czy nie znajduje się on stanie upadłości.

  Ważne informacje

  Jedną z najważniejszych informacji, która powinna znaleźć się w prospekcie, jest harmonogram wykonania prac. Jest to zobowiązanie dewelopera do wykonywania wyszczególnionych prac w określonych terminach ostatecznych. Oczywiście prace te mogą zostać wykonane wcześniej, niż przewiduje to harmonogram.

  Podczas spotkania z deweloperem warto nie tylko zapoznać się z prospektem, ale też poprosić o wgląd do projektu architektoniczno-budowlanego budynku, kopii pozwolenia na budowę czy wypisu z księgi wieczystej. Klienci mają też prawo do wglądu w sprawozdanie finansowe dewelopera.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane