Planujesz zakup pojazdu, rozważając kredyt samochodowy? Poznaj nowoczesne formy finansowania, dzięki którym możesz wiele zyskać. Sprawdź ich najważniejsze cechy i wybierz rozwiązanie dostosowane do twoich potrzeb.
W przypadku przedsiębiorców finansowanie samochodu za gotówkę nie jest opłacalne. Nie płacąc odsetek, zyskujesz tylko pozornie. Korzystając w całości z firmowych środków na zakup auta zwiększasz ryzyko utraty płynności finansowej. Dlatego warto rozważyć korzystniejsze sposoby na finansowanie samochodu.
Standardowy kredyt samochodowy to z pewnością oferta lepsza niż finansowanie samochodu kredytem gotówkowym. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż udzielany jest na wybrany model pojazdu oferowanego w konkretnym salonie samochodowym. Zdolność kredytowa oraz szacunkowe koszty wyliczane są dla danego pojazdu, zaś zmiana decyzji oznacza konieczność dokonania kolejnych przeliczeń.
Warto mieć świadomość, że kredyt samochodowy związany jest z tzw. przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Banki mogą zastosować przewłaszczenie częściowe (np. 49%), stając się współwłaścicielem kredytowanego pojazdu lub dopuszczają przewłaszczenie całkowite – wówczas stają się jedynym formalnym właścicielem kredytowanego samochodu. Oznacza to, że bank staje się współwłaścicielem kredytowanego pojazdu w 49%.
Niższe oprocentowanie, możliwość rozłożenia zobowiązania nawet na 10 lat oraz formalności dopełniane bezpośrednio u dealera – to najważniejsze korzyści wynikające z kredytu samochodowego.
Alternatywnym rozwiązaniem dla kredytu samochodowego jest leasing, zwykle leasing operacyjny. Jego istota zbliżona jest raczej do wynajmu długoterminowego. W ramach podpisanej umowy leasingowej leasingodawca przekazuje przedmiot umowy (konkretny pojazd) w zamian za czynsz leasingowy opłacany przez leasingobiorcę. Do obowiązków leasingobiorcy należy również uregulowanie opłaty wstępnej (stanowiącej procentową część wartości samochodu) oraz wykupu – jeśli leasingobiorca decyduje się przejąć na własność użytkowany samochód.
W przypadku leasingu właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Natomiast leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem i nie ma do samochodu żadnych praw, poza tymi wynikającymi z umowy leasingowej.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy leasing jest korzystniejszy pod względem podatkowym niż kredyt. Przede wszystkim wynika to z możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu całej kwoty raty leasingowej.
Ciekawą opcją finansowania samochodu jest kredyt balonowy. To innowacyjne rozwiązanie oferowane m.in. przez Toyota Bank pozwala obniżyć wysokość comiesięcznej raty nawet o 40%. Atutem jest także konieczność posiadania niskiego kapitału własnego (ok. 10% wartości samochodu) oraz możliwość wymianu samochodu na nowy po 3-4 latach użytkowania. Oferty kredytu balonowego rozpoczynają się już od 500 zł miesięcznie w zależności od wybranego modelu pojazdu i okresu kredytowania.
Typowe dla kredytu balonowego jest uniknięcie spłaty ostatniej raty, tzw. balonowej. Można ją zrefinansować na wiele sposobów – najpopularniejszy to sprzedaż samochodu dealerowi. Dzięki temu właściciel auta pozyskuje środki na spłatę raty balonowej, a pozostałą różnicę można przeznaczyć na wpłatę i zakup kolejnego samochodu.
Tagi: finansowanie samochodu, Kredyt, Kredyt balonowy, Leasing, Toyota BankPrzeglądałam oferty mbanku, bzw bk i efl ale zamiana leasingu na kredyt balonowy zaskoczyła mnie zupełnie. Ciekawa jestem czy opcja kredytu balonowego wyjdzie mi taniej niż opcja standardowej opcji leasingowej.
Dodaj komentarz