logo
logo
logo
logo
kredyt balonowy

Kredyt balonowy – nowoczesne sposoby na finansowanie samochodu
Opublikowano: 3 stycznia 2017

Planujesz zakup pojazdu, rozważając kredyt samochodowy? Poznaj nowoczesne formy finansowania, dzięki którym możesz wiele zyskać. Sprawdź ich najważniejsze cechy i wybierz rozwiązanie dostosowane do twoich potrzeb.

W przypadku przedsiębiorców finansowanie samochodu za gotówkę nie jest opłacalne. Nie płacąc odsetek, zyskujesz tylko pozornie. Korzystając w całości z firmowych środków na zakup auta zwiększasz ryzyko utraty płynności finansowej. Dlatego warto rozważyć korzystniejsze sposoby na finansowanie samochodu.

Finansowanie samochodu standardowym kredytem

Standardowy kredyt samochodowy to z pewnością oferta lepsza niż finansowanie samochodu kredytem gotówkowym. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż udzielany jest na wybrany model pojazdu oferowanego w konkretnym salonie samochodowym. Zdolność kredytowa oraz szacunkowe koszty wyliczane są dla danego pojazdu, zaś zmiana decyzji oznacza konieczność dokonania kolejnych przeliczeń.

Warto mieć świadomość, że kredyt samochodowy związany jest z tzw. przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Banki mogą zastosować przewłaszczenie częściowe (np. 49%), stając się współwłaścicielem kredytowanego pojazdu lub dopuszczają przewłaszczenie całkowite – wówczas stają się jedynym formalnym właścicielem kredytowanego samochodu. Oznacza to, że bank staje się współwłaścicielem kredytowanego pojazdu w 49%.

Niższe oprocentowanie, możliwość rozłożenia zobowiązania nawet na 10 lat oraz formalności dopełniane bezpośrednio u dealera – to najważniejsze korzyści wynikające z kredytu samochodowego.

Leasing jako sposób na finansowanie samochodu

Alternatywnym rozwiązaniem dla kredytu samochodowego jest leasing, zwykle leasing operacyjny. Jego istota zbliżona jest raczej do wynajmu długoterminowego. W ramach podpisanej umowy leasingowej leasingodawca przekazuje przedmiot umowy (konkretny pojazd) w zamian za czynsz leasingowy opłacany przez leasingobiorcę. Do obowiązków leasingobiorcy należy również uregulowanie opłaty wstępnej (stanowiącej procentową część wartości samochodu) oraz wykupu – jeśli leasingobiorca decyduje się przejąć na własność użytkowany samochód.

W przypadku leasingu właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Natomiast leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem i nie ma do samochodu żadnych praw, poza tymi wynikającymi z umowy leasingowej.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy leasing jest korzystniejszy pod względem podatkowym niż kredyt. Przede wszystkim wynika to z możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu całej kwoty raty leasingowej.

Finansowanie samochodu kredytem balonowym

Ciekawą opcją finansowania samochodu jest kredyt balonowy. To innowacyjne rozwiązanie oferowane m.in. przez Toyota Bank pozwala obniżyć wysokość comiesięcznej raty nawet o 40%. Atutem jest także konieczność posiadania niskiego kapitału własnego (ok. 10% wartości samochodu) oraz możliwość wymianu samochodu na nowy po 3-4 latach użytkowania. Oferty kredytu balonowego rozpoczynają się już od 500 zł miesięcznie  w zależności od wybranego modelu pojazdu i okresu kredytowania.

Typowe dla kredytu balonowego jest uniknięcie spłaty ostatniej raty, tzw. balonowej. Można ją zrefinansować na wiele sposobów – najpopularniejszy to sprzedaż samochodu dealerowi. Dzięki temu właściciel auta pozyskuje środki na spłatę raty balonowej, a pozostałą różnicę można przeznaczyć na wpłatę i zakup kolejnego samochodu.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Kati pisze:

    Przeglądałam oferty mbanku, bzw bk i efl ale zamiana leasingu na kredyt balonowy zaskoczyła mnie zupełnie. Ciekawa jestem czy opcja kredytu balonowego wyjdzie mi taniej niż opcja standardowej opcji leasingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...
wynajem

Na czym polega wynajem długoterminowy aut?...

W dzisiejszych czasach ciężko jest nam wyobrazić sobie funkcjonowanie...
Opel w leasingu

Opel w leasingu konsumenckim — sposób na jazd...

Jeśli szukasz sposobu na jazdę wymarzonym modelem Opla, leasing jest w...