• Menu

  Komfortowy dom na wąskiej działce

  Wiele osób marzy o własnym domu na pięknej, przestronnej działce. Niestety rzeczywistość bardzo często bywa zupełnie inna i spora część inwestorów staje przed pytaniem: czy można postawić komfortowy dom na wąskiej działce? Oczywiście o wiele prościej jest zbudować dom mając do dyspozycji kwadratową działkę o wymiarach co najmniej 20m na 20m, jednak posiadając wąską działkę także można zamieszkać w wygodnym budynku przy zaakceptowaniu kilku kompromisów.

  dom na wąskiej działce

  Jaki projekt domu na wąską działkę?

  Posiadając wąską działkę, a za taką można uznać parcelę, która posiada jeden wymiar mniejszy niż 16m i chcąc postawić na niej dom inwestor musi zdecydować się na odpowiedni projekt domu. Najprostszym rozwiązaniem jest zamówienie projektu u architekta, który zaprojektuje nam dom według naszych upodobań biorąc pod uwagę ograniczenia terenu. Jednak ta opcja niestety jest kosztowna. Dlatego alternatywnym wyborem może być zakup gotowego projektu domu na wąską działkę. Dostępne są one w wielu pracowniach projektowych. Wystarczy dostęp do internetu i już możemy wyszukać odpowiednie projekty. W dalszej części artykułu zobaczymy jak może zostać zaprojektowany dom, który będzie się mieścił na działce o szerokości około 14m dla przeciętnej rodziny 2+1 lub 2+2.

  Układ funkcjonalny projektu

  Wąska działka ogranicza mocno układ funkcjonalny naszego domu. Jeśli dodatkowo inwestor chciałby posiadać garaż w bryle budynku to musi się on znajdować z frontu domu. W przypadku dwustanowiskowego garażu, którego minimalna szerokość powinna być nie mniejsza niż 5,5 metra jedynie te pomieszczenie może być umieszczone jako pierwsze aby samochody mogły bez problemu zaparkować w garażu. Drzwi wejściowe muszą w takim układzie być umieszczone z boku garażu i najczęściej są cofnięte do tyłu. Jeśli szerokość domu jest ograniczona do około 7-8 m to poszczególne pomieszczenia będą usytuowane wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego i najczęściej na samym końcu będzie salon zajmujący całą szerokość domu. Aby efektywnie wykorzystać dostępną powierzchnię działki projektowany budynek powinien posiadać użytkowe poddasze.

  Poddasze w domu na wąskiej działce

  Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na poddaszu w budynku na wąskiej działce jest usytuowanie klatki schodowej w jej centralnym miejscu. Dzięki takiemu zabiegowi komunikacja na poddaszu jest ograniczona do minimum a pokoje mają dodatkową przestrzeń. Rozwiązanie to pozwala bez problemów umieścić na poddaszu dwa pokoje dla dzieci, łazienkę oraz sypialnię rodziców. Oczywiście niewielka szerokość domu powoduje, że pokoje na górnej kondygnacji będą swoim kształtem bardziej przypominały prostokąt niż kwadrat. Jeśli budynek ma skosy może to powodować trudności z umeblowaniem pokoi, ze względu na jedną ścianę z pełną wysokością. Mimo wszystko pokoje te nadal będą przestronne i ich użytkowanie powinno być bezproblemowe.

  Alternatywne rozwiązania projektowe na wąskiej działce

  Musimy pamiętać, że posiadając wąską działkę o szerokości mniejszej niż 16 metrów możemy nie zachowywać standardowych odległości budynku od granicy działki, które obecnie wynoszą 4 metry w przypadku ściany z oknami lub drzwiami i 3 metry w przypadku ściany bez otworów okiennych lub drzwiowych. W takim przypadku możemy zbliżyć się z budynkiem do granicy na odległość 1,5 metra, jeśli ściana nie będzie miała okien lub drzwi. Oczywiście istnieją też rozwiązania, gdzie możemy zbudować dom w granicy działki ale taka sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana i jeśli inwestor zamierza w ten sposób usytuować swój przyszły dom powinien skonsultować się z lokalnym architektem, który sprawdzi miejscowy plan zagospodarowania i pomoże w doborze optymalnego posadowienia budynku na działce.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane