logo
logo
logo
logo

Mieczysław Obiedziński – Jakość tworzą ludzie
Opublikowano: 1 grudnia 2016

zdjecie-okladka-nr-1Wywiad z Mieczysławem Obiedzińskim – dyrektorem operacyjnym TÜV SÜD Polska, auditorem wiodącym TÜV SÜD

TÜV SÜD działa na świecie od 150 lat, ciesząc się świetną prasą i opinią. Jak wygląda historia państwa firmy?

Mieczysław Obiedziński – W tym roku TÜV SÜD obchodzi 150-lecie. Wszystko zaczęło się 6 stycznia 1866 roku. 21 operatorów kotłów parowych z Mannheim założyło organizację, która stała się dzisiejszą TÜV SÜD AG. Impulsem do podjęcia prac nad stworzeniem nowej organizacji był wybuch kotła parowego mający miejsce 28 stycznia 1865 roku, w wyniku którego zmarła jedna osoba, a kilka osób zostało rannych. Od tego momentu rozpoczęła się historia organizacji TÜV SÜD i jej główny cel – ochrona ludzi, środowiska i własności przed niekorzystnymi skutkami stosowania różnorakich technologii. Założenia te nie zmieniły się do dziś, a długoletnie doświadczenie sprawia, że stosowane obecnie procedury oraz usługi sprawdzające i certyfikujące są z powodzeniem wykorzystywane w nowych obszarach przemysłu. Przez 150 lat istnienia na całym świecie utrwaliło się postrzeganie TÜV SÜD jako organizacji przeprowadzającej niezależne i bezstronne nadzory wszystkich obszarów rozwoju technicznego.

TÜV SÜD Polska działa na rynku od 1998 roku jako jeden z wielu oddziałów TÜV SÜD na świecie. W ramach naszych działań są utworzone działy: Management Service zajmujący się certyfikacją systemów zarządzania, szkoleniami, usługami dla przemysłu spożywczego oraz dział Industry Service obejmujący usługi nadzoru, inspekcji technicznych, certyfikacji ZKP, certyfikacji spawaczy oraz szkoleń i certyfikacji personelu NDT. Działania TÜV SÜD Polska pozwalają skutecznie połączyć korzyści płynące ze znajomości rynku lokalnego z wiedzą i  wieloletnim doświadczeniem pochodzącym z całego świata. Dzieląc się nim, auditorzy, eksperci i rzeczoznawcy TÜV SÜD Polska przyczyniają się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstw, pozwalając uzyskać wymierne korzyści finansowe.

Certyfikaty jakości stały się już tak popularne i to we wszystkich branżach, że zastanawiam się, czy klienci w ogóle jeszcze zwracają na nie uwagę. Czy pana zdaniem tego typu dokumenty mają jeszcze dla nas znaczenie, czemu służy ich posiadanie?

Mieczysław Obiedziński – Przyrównam certyfikację do procesu edukacji, ponieważ widać dość bliską analogię. Na początku lat 90. posiadanie wykształcenia wyższego pozwalało bez problemu znaleźć pracę. Wraz z upowszechnieniem i dostępnością edukacji, liczba osób z dyplomem diametralnie się zwiększyła. Analogicznie jest z certyfikacją – faktycznie spowszechniała. To, co wcześniej było przewagą – dziś jest standardem, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że normą. To powoduje, że firmy i organizacje, które są świadome wyzwań – nie tylko lokalnych, ale i krajowych wymagań  –zwracają uwagę nie tylko na certyfikat, ale też przez jaką jednostkę certyfikacyjną został on przyznany.

W branży spożywczej, w której działam aktywnie jako auditor, certyfikacja w ramach standardów BRC, IFS ,FSSC stała się podstawą do nawiązania współpracy czy w ogóle rozpoczęcia rozmów. Podejście jednostki TÜV SÜD to ocena firmy „oczami klienta”. Dla nas ważne jest, by wskazać naszym klientom słabe strony działań, które mogą przyczynić się do problemów z klientem, niespełnienia jego wymagań, a co za tym idzie – utraty biznesu.

Posiadanie certyfikatu, a dokładnie posiadanie certyfikowanego systemu to dla organizacji i jej kierownictwa narzędzie ułatwiające zarządzanie, wprowadzanie zmian oraz utrzymanie określonych standardów działania. To pozwala łatwiej wprowadzać nowych pracowników, rozwijać ich kompetencje. Certyfikat wydany przez renomowaną jednostkę certyfikującą pozwala budować zaufanie naszych firm nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Jest też mocnym argumentem w procesie pozyskiwania kontrahentów.

Od czego powinna zacząć firma, która chciałaby przeprowadzić proces certyfikacji? Jakie zasady, nazwijmy je „ABC certyfikacji”, powinna poznać i czego może się spodziewać?

Mieczysław Obiedziński – Pierwszym krokiem jest wybór jednostki. Przedsiębiorstwo powinno przede wszystkim zwrócić uwagę na międzynarodową renomę i doświadczenie firmy zajmującej się certyfikacją. Kolejnym krokiem jest przesłanie zapytania. By przygotować ofertę, wymagane jest zebranie niezbędnych informacji o organizacji. Podstawowe informacje to zakres działalności firmy, objęty certyfikacją, poziom i struktura zatrudnienia, liczba lokalizacji. Zakres danych jest zależny od rodzaju normy, standardu czy stopnia integracji. Na postawie tych danych jednostka określa czas auditu oraz przygotowuje ofertę – po jej akceptacji rozpoczyna się proces planowania auditu, doboru auditorów oraz terminów certyfikacji. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, czy auditor jest fachowcem w swojej branży – uzyskać wstępne informacje o jego sylwetce i doświadczeniu.

Co oznacza transfer certyfikatu systemu zarządzania do TÜV SÜD Polska?

Mieczysław Obiedziński – Transfer certyfikatu jest to uznanie aktualnego certyfikatu systemu zarządzania, przyznanego przez inną akredytowaną jednostkę certyfikującą, w celu kontynuacji procesu certyfikacji. Zgodnie z wytycznymi IAF, transfer aktualnego certyfikatu systemu zarządzania wymaga spełnienia określonych wymagań. Jest on możliwy na każdym etapie procesu certyfikującego w ramach auditu nadzoru lub recertyfikującego. Aby przystąpić do transferu należy: posiadać aktualny i akredytowany certyfikat systemu zarządzania w jednostce będącej członkiem organizacji MLA oraz przedłożyć jego kopię; usunąć niezgodności wskazane w ostatnim raporcie z auditu; przedłożyć raporty z 3 ostatnich auditów. W ostatnich latach widzimy silny trend transferu certyfikatu do TÜV SÜD Polska. Klientom coraz częściej zależy na współpracy z rzetelnym partnerem, który w ramach procesu certyfikacji faktycznie zidentyfikuje obszary wymagające doskonalenia, aby jeszcze lepiej spełniać wymagania klienta.

Jak szerokie jest portfolio państwa usług w dziedzinie certyfikacji?

Mieczysław Obiedziński – Oferta TÜV SÜD Polska obejmuje szeroki zakres usług wspierających firmy w codziennej walce na konkurencyjnym rynku. Prowadzimy certyfikację systemów ISO, norm branżowych, standardów prywatnych. Posiadamy akredytacje Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) w zakresie certyfikacji wyrobów (AC 161) oraz zatwierdzoną jednostką notyfikowaną nr 2527. Wspieramy organizacje w zakresie usług technicznych m.in. certyfikacji ZKP EN 1090, badań nieniszczących, odbiorów i zatwierdzeń technicznych instalacji i urządzeń, auditów efektywności energetycznych. TÜV SÜD Polska jest również akredytowana do badania i opiniowania sprawozdań przedsiębiorstw energetycznych występujących o uzyskanie świadectw pochodzenia z Kogeneracji. W ofercie firmy znajdują się także inspekcje i certyfikacje produktów, działania wspomagające producentów żywności, jak również szkolenia i seminaria biznesowe oraz techniczne. Generalnie wspieramy branżę polskiej gospodarki w utrzymaniu swojej pozycji oraz wzmocnieniu jej na rynkach europejskich i światowych.

Co jest największą przewagą, która państwa wyróżnia na tle innych jednostek?

Mieczysław Obiedziński – Ludzie, którzy lubią to, co robią i zawsze z pasją wspomagają naszych klientów – nasi auditorzy, eksperci i rzeczoznawcy, trenerzy, pracownicy biur. Mam szczęście współpracować z najlepszymi specjalistami, którzy są arcymistrzami w swoim fachu. Do nich zaliczam m.in. dyrektorów działów TÜV SÜD Polska: Katarzynę Godylę, Macieja Musiała, Piotra Kukułę oraz wicedyrektora Artura Donatha. Duży wkład w rozwój naszej organizacji włożył też pan Krzysztof Jankowski. Dużym osobistym szacunkiem będę zawsze darzył śp. doktora Ryszarda Musiała, który zbudował podwaliny naszej firmy w Polsce i od którego sam wiele się nauczyłem, kiedy zaczynałem swoją karierę jako auditor. Jego zaangażowanie, bezcenna wiedza, determinacja pozwoliły wyszkolić i wyselekcjonować grupę auditorów TÜV SÜD, którzy od wielu lat wspierają naszych klientów podczas auditów certyfikujących. „Jakość tworzą ludzie” – to motto najlepiej ujmuje naszych pracowników i współpracowników TÜV SÜD Polska.

Rozmawiał Piotr Nowacki

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ISO 45001

Jak zredukować ryzyko wystąpienia wypadków w...

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2020 r. zgłos...
olej silnikowy

Rodzaje olejów samochodowych – co należy o ni...

Olej silnikowy jest niezwykle ważny dla funkcjonowania każdego...
obsługa klienta

Ticketing – system obsługi zgłoszeń. Jak to d...

Jakość obsługi klienta jest jednym z niezwykle istotnych eleme...
Nokian Powerproof

Nokian Powerproof 100Y – profesjonalizm w każ...

Nokian Powerproof to nowa generacja opon letnich, przeznaczonych do za...