• Menu

  Jaka jest odpowiednia prędkość jazdy?

  W niektórych przepisach ruchu drogowego można znaleźć zapis, zgodnie z którym kierowca powinien zachować odpowiednią prędkość jazdy. Niedostosowanie szybkości do warunków jazdy może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, nawet do spowodowania kolizji. Jak zatem w praktyce wygląda odpowiednia prędkość jazdy?

  odpowiednia prędkość jazdy

  Jakość drogi oraz jej parametry

  Fakt, iż na danej drodze obowiązuje ograniczenie prędkości na przykład do 60 km/h wcale nie oznacza, że jest to szybkość bezpieczna na tym odcinku. Każdy kierowca powinien bowiem zachowywać zdrowy rozsądek i dostosowywać swój styl jazdy do aktualnych warunków.

  Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy są warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg czy też mgła potrafią skutecznie uprzykrzyć życie kierowcom, ograniczając widoczność oraz sprawiając, że jezdnia staje się śliska. Tego rodzaju czynniki powinny podziałać na wyobraźnię i przyczynić się do zredukowania prędkości przez kierujących, aby mieli oni więcej czasu na ewentualną reakcję w razie konieczności.

  Należy również zwrócić uwagę na stan drogi. Niektóre jezdnie są mocno zniszczone, wyraźnie wyczuwalne są na nich dziury oraz koleiny, co też powoduje konieczność zmniejszenia prędkości. Podobnie wygląda kwestia ostrych zakrętów. Nie zawsze są one poprzedzone odpowiednimi ograniczeniami prędkości. Z tego też względu dobrze zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia w nie.

  W niektórych miejscach ustawione są także znaki ostrzegające przed dzikimi lub gospodarskimi zwierzętami. Widząc taki znak, należy liczyć się z tym, że może ono nagle wtargnąć na jezdnię. Aby ograniczyć ryzyko kolizji ze zwierzęciem, warto zredukować prędkość.

  Stan samochodu oraz kondycja kierowcy

  Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego istotny jest również stan techniczny pojazdu oraz kondycja kierowcy.

  Samochody różnią się od siebie wielkością, a także masą. Cięższy pojazd trudniej jest nie tylko wprawić w ruch, ale również go zatrzymać. Jego prowadzenie wymaga więc większej uwagi niż małego, miejskiego auta. Nie bez znaczenia dla prowadzenia pojazdu są ewentualne elementy zamontowane na jego dachu – wszelkiego rodzaju bagażniki i przewożone na nich ładunki, na przykład rowery. Nie bez znaczenia jest także stan techniczny pojazdu. Skorodowane auto może bowiem stanowić poważne zagrożenie. W czasie jazdy jego niektóre elementy mogą zwyczajnie pęknąć lub odpaść.

  Jeżeli zaś chodzi o kondycję kierowcy, to powinien on ocenić swoją dyspozycję za każdym razem przed rozpoczęciem jazdy. Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do chorób oraz przyjmowanych lekarstw. Mogą one bowiem zmniejszać zdolność koncentracji, a także pogarszać refleks. Podobnie jest z alkoholem – wsiadanie za kierownicę po jego spożyciu jest kategorycznie zabronione. Jeżeli więc ktoś wcześniej spożywał napoje zawierające alkohol, powinien odczekać tak długo, aż wróci do pełnej dyspozycji.

  Większą ostrożność powinni zachować także kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją oraz ci, którzy mieli dłuższą przerwę za kierownicą. Takie osoby powinny zachowywać szczególną ostrożność i mieć na uwadze, że ich umiejętności mogą być niewystarczające do jazdy z dużymi szybkościami.

  Odpowiednia prędkość jazdy – czy można jechać zbyt wolno?

  Prędkość jazdy powinna być zawsze bezpieczna, a więc taka, która nie sprawia zagrożenia dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zatem nie powinna ona być znacząco niższa od szybkości przewidzianej ograniczeniami. W przeciwnym razie kierowca może narazić na niepotrzebny stres innych uczestników ruchu, którzy – pod wpływem zdenerwowania – mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

  Paweł Stasiuk

  Jak działa kalkulator leasingowy?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane